28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

VĚDA: Děti rodičovského trojúhelníku

Zhruba jedno z pěti tisíc dětí se rodí s těžkou dědičnou chorobou, která je vyvolána poškozením mitochondrií.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Mach 6.3.2015 16:57

Především je nutné na různé blábolily, kteří

tvrdí, že vylepšováním sebe sama lidstvo sklouzne na šikmou plochu hodit bobek a pustit se do experimentováním s lidským genomem plnou parou.

Š. Hašek 7.3.2015 15:32

Re: Především je nutné na různé blábolily, kteří

Jako vtip?

Nebo již podepisujete směrnici o vylepšování lidského genofondu s Marksovou Tominovou, pod záštitou Ministerstva zdravotnictví ČR? Lidstvo "pracuje na delší čas", než na volební období, nebo plán jedné biofirmy.

Hitler a Lebensborn hadr. Neplést se šlechtěním nové švestky nebo ředkvičky.

J. Hruška 6.3.2015 16:15

Nešťastný Šulc.

Ve své zvrácenosti zapomněl pan Šulc na ženy. Pěti milionům nešťastných žen by se nenarodilo zdravé dítě. Šulc nepatří do lidské společnosti, je s podivem, že ho v Austrálii ještě nezlynčovali. Pane, zbav nás od zlého, amen.

A. Alda 6.3.2015 10:27

Dá se hovořit o rodičovství?

Je mitochondriální DNA tak podstatná, aby se dalo mluvit o rodičovství či sourodičovství? Nejsem si tím jist. V těle máme spoustu organismů, které potřebujeme, a které mají vlastní DNA, a nejsou vždy získávány od našich rodičů, zejména při jejich obnovování po antibiotické léčbě. Mění to snad naši osobnost?

Jaderná DNA určuje náš vzhled, schopnosti, povahu... Jaderná DNA každého z nás je zcela jedinečná. Ale mitochondriální DNA? Tu máme úplně stejnou jako naše matka a její matka a její matka...

Nemyslím, že by transplantace mitochondrií dávala důvod k úvahám o nějakém sourodičovství. Ale jist si tím rozhodně nejsem.

P. Sulc 6.3.2015 3:43

A kdyby se tech 5 milionu deti nenarodio,

bylo by to na teto prelidnene planete nestesti?

 Zajimalo by mne ale: maji vsechny bunky v tele stejny pocet mitochondrii ci se to nejak ruzni, podle potreby. Ale vsecny jsou z jedne bunky, ktera se jen delila, ne? Nebo vajicko jich ma , jak rikate, tisice, a nejake pak ruzne odumiraji ?

I. Lyčka 6.3.2015 8:07

Re: A kdyby se tech 5 milionu deti nenarodio,

Sakra, vzal jste mi to z huby, vlastně z klávesnice. Taky si myslím, že kdybych věděl, že můj potomek by se narodil těžce postižený, tak si raději odpustím vlastní dítě a budu uvažovat o adopci, když už bych tak nutně chtěl nějakého potomka.

J. Klepal 6.3.2015 12:49

Re: A kdyby se tech 5 milionu deti nenarodio,

Máte v podstatě pravdu, nehledě na to, že vlastní zdravé dítě si muž může pořídit s jinou ženou nebo žena s jiným mužem, např. ochotný soused by měl vyjít určitě levněji než experimenty v laboratoři pro léčení neplodnosti. Avšak výměna mitochondrií zajistí, že pár má skutečně svého vlastního potomka, což pro někoho může znamenat více než potomek pořízený s pomocí souseda, zvláště potom, co se to nebiologickému otci rozleží v hlavě.

P. Sulc 6.3.2015 19:31

Re: A kdyby se tech 5 milionu deti nenarodio,

Chlap si to snadno odpusti, jemu jde hlavne o tu pocatecni "praci"  To jen ty slipky se dozaduji nejake zive hracky a nemohou bez ni byt. Konec koncu, maji to tak v genech, u ssavcu se tatinkove o potomky v podstate nestaraji, kocour nevodi kotata, bejk telata ci pes stenata.