26.10.2020 | Svátek má Erik


Diskuse k článku

VĚDA: Den konce světa

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
cheve7 26.3.2007 19:32

Co přinesl nový silniční zákon? Šikanu a perzekuci obyvatelstva,nic víc.:

Téměř rok po platnosti nového silničního zákona se ukazuje, že nehodovost na našich silnicích se nezlepšila. Policie ale získala nepřiměřenou moc a také jí k šikaně obyvatel hojně využívá. Např. v Praze policie číhá za bukem u nějaké čtyřproudé přehledné svodidly opatřené komunikace (např. ul. Vrbenského Praha 7), kde záměrně ponechává rychlost 50km/h a poté řidiče perzekuuje. Stačí dva  přestupky s překročením rychlosti o více než 20km/h a řidič může přijít o oprávnění až na 6 měsíců. I když má jen 6bodů. Co dělají poslanci, když se ukazuje, že nehodovost díky novému zákonu neklesla. Proč již dávno neprojednávají slibovanou novelu. Nebo jim tento stav také vyhovuje? To jsme ale v komunismu. 

Leoš 20.3.2007 13:47

Zdravím české vědce.

Z článku  cituji:  "Výpočty  jsou velice náročné a nevedou k jednoznačnému závěru".

S tím souhlasím. Skutečnost nelze uzavřít do formulí. Lze jen tvořit bezesporné a neúplné teorie. To matematici již poznali. Nemá smysl hledat sjednocující teorii, pokud tato teorie lépe nepopisuje skutečnost. Hledáme ji v singularitě. Ano, každá singularita něco sjednocuje, ale příroda nemá ráda singularity. Počátek vesmíru asi nebyl tak naplněn energií, jak se to všeobecně předpokládá.  Nemůžeme hledat analogie mezi přirozenými procesy ve vesmíru a procesy v  uměle vytvořených podmínkách. Škoda, že si o tom nemůžeme pohovořit.

coupekl@seznam.cz

Pavel Filip 19.3.2007 21:52

Ano

Pane profesore děkuji Vám a myslím,že nejen já.Na  U3V sbíráme informace tohoto typu ale za Váš článek ještě jednou dík.

Zephir 19.3.2007 20:38

Vědátoři sou jako obvykle moc chytrý

Třeba tvrděj, že studená fůze neni možná, zatimco se na ni může každej kouknout na videu. Každá jiskřička je jedno vybuchlý atomový jádro...

http://superstruny.aspweb.cz/images/fyzika/sparks.gif

Obávám se, že jestli tomu bude se vznikem černý díry na LHC podobně, dlouho tady nepobudeme. Jen proto, že pár voluntaristů chce bejt slavný.

Josef Navrátil 20.3.2007 13:29

Re: Vědátoři sou jako obvykle moc chytrý

... co to znamená, že "je něco neřízeno" ? ... je vůbec na této zemi ( a v tomto vesmíru ) nějaký jev "neřízený" ?? ... může vůbec existovat neřízený jev ?

ZEPHIR 25.3.2007 22:08

Re: Re: Vědátoři sou jako obvykle moc chytrý

Mě bude úplně stačit, když mě nevcucne nějaká černá díra, vyrobená v CERNu...;-P

Navrátil Josef 27.3.2007 11:13

Re: Re: Re: Vědátoři sou jako obvykle moc chytrý

zopakuji starou otázku : vědci se bojí vyzkoušet poslat atomovku na Slunce, že náááhodou kdyby se něco tím spuastilo, ale nebojí se v CERNu spustit jiné nepoznané jevy...hm...zajímavé

Pes 12.4.2007 13:18

Re: Re: Re: Re: Vědátoři sou jako obvykle moc chytrý

Známí pábitelé Navrátil a Zephir jeden autor hypotézy HDV a druhý teorie ATW, tak tito pánové vědátory nemilují a oni zase je ;-D

Vojcek 22.3.2007 12:14

Re: Vědátoři sou jako obvykle moc chytrý

Publikuj, třeba dostaneš Nobelovku;-P

Jirka 19.3.2007 18:11

Dokument na Siti

http://video.google.com/videoplay?docid=6596386933819999876&q=bbc+end+day

J.G. Pašek 19.3.2007 17:54

Jó BBC to jsou koumáci . . .

(Y)

I-Worm 19.3.2007 12:58

Katastrofické filmy jsou velmi oblíbené

a tak se autoři dokumentárních filmů chtějí také trochu přiživit. Jinak mi bude spíše nahánět hrůzu chemie a biologie, nežli fyzika. Tedy, jejich aplikace ve vojenství.

Nestranný pozorovatel 19.3.2007 10:51

Myslete na uroven ctenaru, pro ktere pisete

Pro uroven diskuze na Neviditelnem psovi stacilo napsat pouze posledni kapitolu clanku. Vse ostatni je pro netechnicke ctenare, dychticich jen po politickych senzacich, zcela nepodstane.

KTE 19.3.2007 11:17

Re: Myslete na uroven ctenaru, pro ktere pisete

Článek je na NP na místě a líbil se mi. Z BBC se opravdu nedalo nijak odhalit, co by asi tak mohly být ty podvnůstky... Splývalo to s černou dírou...

Spíš mě zaráží, že tu nikdo nediskutuje nad možná novinářským přiklášlením některých katastrof. Nejsem odborník na tsunami, ale čistě laicky se mi zdá, že stometrová vlna by měla proniknout výrazně dále do vnitrozemí než jen 5 km. Nebo zda je z pohledu nebeské mechaniky možné, aby trosky téhož tělesa zasáhly nejprve Blízký východ a až po nějakých dnech Berlín.

brok 19.3.2007 10:26

velmi jste mě překvapil

Nikdy bych nepředpokládal, že se najde někdo, kdo ten sci-fi (den konce světa) bude brát vážně. Všecno, co tam předváděli je (mírně řečeno) nepravděpodobné až nesmyslné. Ale bylo to celkem hezké "podívání". Může vodět i úplné blbosti, pokud jsou hezky podány a zpracovány. Např. Apokalypsa je taky nesmysl, ale hezký.

Franta 19.3.2007 10:23

Dekuji za clanek, libil se mi. Dokument BBC se mi libil take!

Je to vse o lidske posedlosti experimentovanim.. v tomto pripade fyzikou. Ale takovych posedlosti, ktere mohou skoncit katastrofou pro lidi je cela rada: biochemie a DNA manipulace, robotika a pocitace, nabozenstvi a psychologie, marxismus, fasismus a podobne ideologie,.. je to stale stejne podle prislovi: "Ohen je dobry sluha, ale spatny pan." Zakladni otazka tedy je: DOKAZOU A BUDOU TO KONTOLOVAT NORMALNI LIDI (=lidumilove)? Pokud ne, tak to povede treba ke zneuziti vysledku vyzkumu.. Dokazete si predstavit co by se stalo, kdyby globalni ekonomiku ovlada jedna energeticka firma? (staci treba z 30%..:))

Historik 19.3.2007 15:21

"Dokážete si představit, co se stane, když celý stát nebo dokonce velkou

část světa ovládne, třeba na čas jeden člověk???

A nepotřebuje k tomu ani znalost střelných zbraní. Takže třeba Čingischán a někteří jeho následníci, Tamerlán, Stalin, Hitler, Pol Pot.

Šlo by jít i dále do minulosti, Aztékové, neznající železo, zato ale hromadné lidské oběti, někteří panovníci staré Asýrie, dokonce i "mírumilovní" Inkové.

Po objevení Ameriky se ale největší pohromou pro tamní Indiány staly zavlečené nemoci, proti kterým nebyli imunní, a lidé o tom nevěděli NIC, katastrofu přinesla neznalost.

i.h. 19.3.2007 10:19

Take je treba vzit v uvahu moznost

katastrofickeho fyzikalniho jevu, pekne popsaneho Gustavem Meyrinkem v povidce Cerna dira. A to bylo jeste pred Ajnstajnem !

elastický křupan 19.3.2007 20:08

... jiný název

Nechci být detailista, ale nebyla to spíše povídka "Černá koule"? ;-)

RomanL 19.3.2007 10:09

Tak tak,

věda je nebezpečná, a proto každého, kdo tak smýšlí vyzývám k tomu, aby přestal používat počítač a nepsal sem ty svoje blbosti. Ještě by z toho mohl dostat epileptický záchvat.

Hledajíci 19.3.2007 10:09

Člověk Míní Ale Bůh Mění

anebo Pýcha Předchází Pád

jarda 19.3.2007 11:30

Re: Člověk Míní Ale Bůh Mění

Hmm. Jenže ta pýcha je spíše v těch, kteří vědí (nebo si alespoň myslí, že vědí) co Bůh hodlá měnit a nebo jsou dokonce přesvědčeni, že jsou schopni převzít jeho roli a vyvolat podle libosti ekologickou katastrofu, vyvolat nový velký třesk a stvořit tak vesmír a vůbec "poroučet větru a dešti". Ve skutečnosti toho lidé mohou jen velmi málo a vývoj klimatu na Zemi příliš neovlivní (a vznik nového vesmíru urychlováním částic už vůbec ne). 

blackblister 19.3.2007 11:50

Re: Člověk Míní Ale Bůh Mění

Ale houby - pámbu míní, zedník mění!

Josef Navrátil 19.3.2007 17:12

Re: Re: Člověk Míní Ale Bůh Mění

...a proto vyzkoušíme bezchybnost výpočtů, které sedí a podle nichž se nemůže nic stát tím, že pošleme na Slunce vodíkovou bombu ... zedník nemění, ani pámbu, ale vědec.

No... 19.3.2007 9:41

Vodíková bomba "překvapila" vědce 10x větší silou...

Spočítali a pak se nestačili divit. Pokud budou jevy narůsta s energiemi ne lineárně, ale exponenciálně, tak se můžeme dočkat podobného (a možná posledního) překvapení. Z články je zřejmé, že vědci jsou si TÉMĚŘ jisti . Téměř jistá milost před popravou ještě žádného odsouzence nezachránila ....přeji dobrý den !

Jimmy keen 19.3.2007 10:55

Re: Vodíková bomba "překvapila" vědce 10x větší silou...

V tom případě doporučuji veškeré vědce a vědu zakázat. Předběžná opatrnost k tomu velí. Škoda, že takový opatrník nežil v době, kdy kdosi namaloval klackem do písku první kolo. Mohli jsme doposud v klidu s kyji a pěstními klíny užívat života kvarky a černé díry neznajíc.  

richard 19.3.2007 13:55

Re: Re: Vodíková bomba "překvapila" vědce 10x větší silou...

Proč tolik ironie? Jsem chemik :))) technik:))) a kupodivu, nebo právě proto i zastánce názoru, že bychom měli být méně pyšní a  více myslet, než z nás opravdu něco vypadne. Nemyslím ten nesmyslný a manipulativní pořad BBC, dokonce ani  náš sarin pro lepší dýchání:))) ale co třeba takový "supermor" , pokud víte o čem je řeč - pokud jim (Rusům) to  někdo šlohne a chytře použije, pak opravdu ty zbytky lidstva, co to přežijí, možná ocení i ty vaše kyje a pěstní klíny:))) Nic ve zlém:)))

Historik 19.3.2007 15:27

Nepotřebujete "supermor" obyčejný mor úplně stačil a neznalost toho,

co jej vyvolává k tomu. Mimochodem, život těch, kteří přežili Velký mor ve 14 století byl lepší, než předtím, rozsahu katastrofy totiž napomohla značná podvýživa, způsobená relativním přelidněním.

petr 19.3.2007 16:37

Re: Re: Vodíková bomba "překvapila" vědce 10x větší silou...

Jak pak to, že nežil, jen nebyl včas na místě. Ale už ten setník v Syrakusách například, ten zakročil příkladně a dostál přidělené úloze úřadu pro dohled nad vědci správně : " Čmadlikáš si do písku Archiméde, a ještě se Ti nelíbí, že v tom šlapu ? Šup, odeberu Ti státní souhlas .... eh co to povídám, vezmu meč a šmik hlava dolů ... "  :-)

Milda 19.3.2007 18:43

Re: Vodíková bomba "překvapila" vědce 10x větší silou...

Proboha pane No, co to píšete? Vědci jsou vědci právě proto, že zkoumají neznámé věci. A s tou bombou to bylo tak, že než ji bouchli, tak si nechali spočítat, jestli to neudělá něco katastrofického - třeba samovolnou reakci prvků v přírodě. A 10x zvětšení síly - to je až směšné v porovnání s ostatními silami. Poslední věta vašeho příspěvku není pravdivá.