21.3.2023 | Svátek má Radek


Diskuse k článku

VĚDA: Dávka pro tygra s gorilou

Koronavirus SARS-CoV-2 neřádí jen v lidské populaci. Vnímaví jsou k němu domácí psi a kočky, nebezpečný je i pro volně žijící zvířata, jako jsou gorily či vydry. Veterináři chrání očkováním ohrožené druhy. Vakcíny by také měly snížit riziko, že ve zvířecích populacích povstanou nové varianty koronaviru, které by následně ohrožovaly člověka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Polášek 9.2.2022 9:27

Zajímavý článek. Pokud je onemocnění zvířat skutečně takové nebezpečí, může být covid teprve na začátku své epidemie.

J. Jirka 9.2.2022 12:25

Ale Polášku, o tom zde přece mluvíme už dobré dva roky - tedy od samého začátku "pandemie". Zoonózu nelze očkováním lidí vymýtit.

R. Langer 9.2.2022 13:26

Páni, dokonce už jsi po dvou letech přišel i na to, že chřipka je zoonóza, Svědku kovidův!

Tak ještě pár let studia, a jednou třeba přijdeš i na to, proč je očkování proti chřipce taková blbost. ;-D

R. Polášek 9.2.2022 16:42

Zkuste trochu cvičit hlavu, a vrátit se z těch antivaxerských dezinformací zpět víc mezi lidi. V současném stavu vašim příspěvkům není moc rozumět.

R. Langer 9.2.2022 7:46

Ještě pár takových článků, a idioti od Svědků kovidových začnou vybíjet psi a kočky... :-P

R. Polášek 9.2.2022 9:33

Tak je otázka, co je horší varianta. Jestli vybíjet psy a kočky idioty od Svědků covidových nebo si nechat idiody od Svědků anticovidových rozvrátit zdravotnictví a ekonomiku tím, že budou neočkovaní "svobodně" a hromadně umírat v přeplněných nemocnicích na JIPkách. A jako neočkovaní nedovolí pročkovat společnost a tím násobně prodlouží trvání epidemie.

R. Langer 9.2.2022 13:14

Aha, takže se klasicky jako 3x účinně očkovaný Svědek kovidův cítíš ohrožen neočkovanými zabírajicími ti místo na JIP, když dostaneš kovid, proti kterému jsi tak účinně očkován, Svědku kovidův? Super! ;-D

R. Polášek 9.2.2022 16:39

Ohrožený se cítím.

Protože neočkovaní idioti zabírají v době covidové vlny místa na JIPkách, přeplňují nemocnice a znemožňují tak zdravotní péči ostatním. Taky vyčerpávají peníze ostatních lidí, které jsou určeny na léčení, a ne na krytí následků idiotských výmyslů a dezinformací kolem očkování , proti covidu.

A taky neočkováním prodlužují dobu covidových epidemií, takže zvyšují pravděpodobnostu dalších potencionálně nebezpečných mutací.

Ś. Svobodová 9.2.2022 17:43

Tak asi potisícté: 1. pro covidové pacienty se zřídila extra oddělení, vč. JIPek. V každé nemocnici tak zůstal zachován JIP fond pro necovidové pacienty. 2. omezení péče bylo kritizované samotnými nemocnicemi, kterým MZ nařídilo pod pohrůžkou neproplácení zákroků omezit základní péči na nezbytnou. Z toho důvodu byly pak poloprázdné např. ortopedie, kardiologie atd. Neleželi v nich ani coviďáci ani jiní pacienti. Kdybyste tedy v tu dobu dostal infarkt, měl byste nadstandartní péči.

R. Polášek 10.2.2022 6:41

Čístý blábol. Jasně že nemocnice musely vždy nějaká lůžka na JIP nechat necovidovým pacientům, protože nešlo nechávat těžké akutní případy umírat na chodbách nebo dokonce při čekání, než je do nemocnice přijmou. To spíš už je mnohem vhodnější nechat na chodbě v nemocnici zemřít pacienta na covid. Zvláště když většina těžkých covidových případů si svůj stav způsobila sama odmítnutím očkování. Přirozeně dopředu je velmi těžké odhadnout, kolik bude těžkých covidových pacientů a kolik bude těžkých ostatních akutních případů a aby byla nějaká záloha, je mimo úplně nejkritičtější stav vždy mít nějakou rezervu nějakého neobsazeného lůžka. Co se týká poloprázdných ortopedií, kardiologií atd, tak jejich pokoje, které šly předělat na JIP nebo na izolované pokoje pro covidové pacienty, byly pro ty covidové pacienty předělány, jejich lékaři a sestry, kteří měli kvalifikaci na ošetřování JIP pacientů, byli převáděni ny ty nově zřízené JIP pokoje. Ostatní sestry a lékaři byli z velké části na výpomoci jiným, odkud stáhli ty sestry a lékaře s kvalifikacemi pro JIP nebo vypomáhali na covidových pokojích s úkony, kde jejich kvalifikace stačila. Vždyť do nemocnic se stahovali na výpomoc na JIP i všelijací ambulantní a odvodní lékaři a jejich se sestry, co tu kvalifikaci měli.

I v těch kritických měsících tak byli v nemocnicích pacienti s akutními nekovidovými případy ošetřováni, protože naše zdravotnictví nezkolabovalo. Bylo na hraně, ale nezkolabovalo. Bylo na hraně, na těch jIPkách dělali přesčasy a podobně, aler nezkolabovalo. Ale je otázka, jak by se domohl ošetření nějakýá pacient s neakutním případem a jak kvalitní by to ošetření bylo.

J. Vintr 9.2.2022 18:24

Když píšete o těch penězích, tak si to spočítejte. Při minimální pravděpodobností, že člověk onemocní tím hypotetickym covidem, je potřeba naočkovat mnoho lidí, kteří by neonemocněli i bez očkování, aby se zabránilo onemocnění jednoho člověka. Třeba Pfizer uvádí, že na "záchranu" jednoho člověka před onemocněním se musí naočkovat víc jak 250 lidí, kteří by neonemocněli i bez očkování. Když si vezmete, že jedna dávka "vakcíny" stojí minimálně 800 Kč, tak při třech dávkách stojí "záchrana" jednoho očkovaného před onemocněním 600000 Kč. To je jenom onemocnění, pravděpodobnost, že se člověk s covidem dostane na JIP je ještě mnohonásobně menší, takže "záchrana" očkováním vyjde mnohonásobně dráž. Když potom takový draze ochráněný nezodpovědný jedinec onemocní tak vážně, jsou tyto peníze vlastně vyhozené oknem.

R. Polášek 10.2.2022 7:10

"hypotetickym covidem", to už říká všechno.

Podstatný je počet lidí, kteří skončí s těžkou verzí na JIP a dále z nich je podstatný počet lidí, kteří zemřou. Ta statistika je pro neočkované nejméně o řád horší než pro očkované. A když se vezme v úvahu to, že kdo se naočkoval hned, jak to bylo možné podle schématu a nyní se nenaočkoval třetí dávkou , je na tom dnes téměř stejně jako nenaočkovaný a že účinnost očkování každý měsíc klesá až o desítky procent, určité procento očkovaných je dnes defakto na tom stejně jako neočkovaní, tak ta statistika je ve skutečnosti pro očkované ještě výrazně příznivější.

Zhruba řečeno jak je dnes asi 37 tisíc mrtvých na covid, bež očkování by jich klidně mohlo být 5 - 10 x víc.

Další věc je to, že u takových epidemií jsme už generálové až tehdy, když ta epidemie je hotová a už odezněla . Když epidemie začíná a při každé nové variantě dá se smrtnost a rychlost šíření jen zhruba odhadovat. Ti nahoře, ať jsou jakkoliv vzdělaní epidemiologiové , mohou jen zkusmo nahazovat opatření a potom nejméně 14 dní, měsíc čekat, než budou mít reálná data, jestli se s těmi opatřeními trefili nebo ne a až potom je nějak upravovat.

Dnes se třeba dá říct, že to masové očkování loni na jaře a na začátku léta bylo z velké části zbytečné. Očkování se asi mělo v dubnu výrazně omezit a přesunout na podzimní měsíce, září až listopad. Ale tehdy nikdo nevěděl, za prvé, že v létě covid téměř vymizí a za druhé že účinnost všech očkovacích látek tak rychle klesá. V rámci toho, co věděli tehdy, bylo tehdy to masové očkování na jaře správné.

J. Vintr 10.2.2022 8:45

Už jen to, že tady operujte tím oficiálním naprosto nesmyslným číslem zemřelých, svědčí o tom, že jste úplně mimo realitu. Mimochodem to, že se od samého začátku této "pandemie" používalo toto nesmyslné počítání zemřelých "s covidem" ukazuje, že někdo od samého začátku věděl, že vůbec nejde o vážnou epidemii a že se bude muset počet obětí mnohonásobně nafukovat, aby se dosáhlo patřičného vystrašení obyvatelstva. Tímto strašením chtěli mimo jiné dosáhnout toho, aby se lidé jako blbci hrnuli na očkování naprosto neznámou a neověřenou "vakcínou". To se jim ale povedlo jen u části populace a tohle je myslím věc, ve které se ti všiváci přepočítali. I přes veškerý nátlak zůstala velká část populace nenaočkovaná, takže se na tomto vzorku ukazuje naprostá nesmyslnost očkování. Takzvaná "účinnost" toho očkování se dokazuje jen manipulací se statistikami. Jina, takzvaní epidemiologové jsou hlupáci, kteří nepoužívají mozek a žijí ve směšné představě, že dokážou poručit přírodě.

R. Polášek 10.2.2022 7:16

Jinak 600 tisíc Kč, to jsou náklady na pacienta na JIP léčeného na covid tak odhadem na dva dny. Ale pacienti s těžkým covidem jsou na JIP minimálně 14 dnů, často i měsíc, plus k tomu mají covidoví pacienti dost často takové postcovidové příznaky, že se potom musí léčit třeba i další rok. Nebo rovnou skončit na invalidním důchodu, to jsou potom doživotně nebo aspoň do důchodového věku tisícovky Kč každý další měsíc.

J. Vintr 10.2.2022 8:48

Tak vysoké "náklady" na "covidového" pacienta na JIP jsou jen díky motivačnímu příplatku, který má doktory motivovat k tomu, aby bylo na JIP covidových pacientů co nejvíce....

V. Mertan 9.2.2022 7:27

Mňa by skôr zaujímala možnosť prenosu nákazy krvou cez kliešťov, alebo prípadne bodavý hmyz?

L. Písařík 9.2.2022 6:19

Člověk se tedy může nakazit Covidem i od své kočky. Ale může se člověk nakazit i požíváním masa z ulovené zvěře?

R. Langer 9.2.2022 7:46

Jíte ho syrové? ;-)

L. Písařík 9.2.2022 8:05

Syrové obvykle ne, ale pokud si dáte třeba srnčí stejk, tak je uvnitř polosyrový.

R. Langer 9.2.2022 8:50

No, tak to je potom nutno zvážit rizika. Ale víc bych se bál třeba tasemnice. ;-)

L. Písařík 9.2.2022 11:11

Podíval jsem se do wiki, ta hovoří výhradně o vepřovém masu, zárověň však o tom, že se případ výskytu zárodků mimo střevní trakt - to je mnohem nebezpečnější - u nás již dlouho nevyskytl. Přesto děkuji za upozornění. Obecně se však soudí, že život je záležitost nezdravá, obtížná a nebezpečná a obvykle končí smrtí.

Ś. Svobodová 9.2.2022 17:46

Pokud to není srna sestřelená autem, prošla veterinární kontrolou. Kupuji občas od myslivců divočáka a vždycky má žlutý štítek z kontroly.

R. Polášek 9.2.2022 9:22

Konzumenti ohroženi nebudou, aspoň ne zásadně. Pokud z toho amsa nekonzumují zrovna tatarák.

Ale zpracovatelé ano. Myslivci nebo v jiných státech lovci, řezníci, kuchaři atd.

Ś. Svobodová 9.2.2022 17:50

Každá střelená zvěřina (vyjma pychu) se kontroluje veterinářem. Po ulovení se vyvěsí a mezitím se udělají krevní testy na různé motolice, parazity, vzteklinu a nějaké přenosné choroby. Pak se ke zvířeti přidá štítek a teprve poté jde na zpracování. Netýká se ptáků.

R. Polášek 10.2.2022 7:27

Velké zvíře, vysokou, prase musí myslivec nebo lovec prakticky okamžitě zpracovat, vyvrhnout, jinak se zkazí.

Co se týká covidu, je otázka, jestli se dnes u nás na něho maso vyšetřuje. Podle mne ne, dokud se neobjeví první prokazatelné případy nakažené a třeba uhynulé zvěře covidem nebo nakažení covidem z masa. Odhadl bych, že k tomu je třeba kontakt s krví, třeba nějakou rankou.

S omicronem to asi usne, ale kdyby se jednalo o nakažení zvěře předchozími variantami, asi by to reálné bylo.

Obecně, při těch našich veretinárních kontrolách by se to asi týkalo těch asi jen pár lidí, co by se dostali k prvním případům dříve, než by se zavedla příslušná opatření.

J. Vintr 9.2.2022 0:23

Farmaceutické firmy objevily nový "trh". Jistě se najde spousta hloupých lidí, kteří nechají naočkovat své mazlíčky. A třeba to politici udělají i povinné, jako očkování proti vzteklině.

Ś. Svobodová 9.2.2022 17:50

R^ Vidím to stejně. Nějak se ty miliardy dávek použít musí.

M. Pivoda 9.2.2022 0:14

Článek o možnosti nákazy a očkování zvířat je jistě zajímavý. Ale není to můj obor.

Mne by spíše zajímala hypotetická možnost očkování lidí proti fake-news. Pak by možná ubylo i nákazy lidí (i zvířat) virem Covid-19.

R. Polášek 9.2.2022 9:25

Člověče, vy jste blázen. Vždyť by to bylo porušení svobody těch lidí, nechat se očkovat proti fake news. ;-D;-D

Nemohli by svobodně odmítat očkování a svobodně umírat neočkovaní a nemocní na JIP.;-D;-D;-D

R. Langer 9.2.2022 13:19

A proč vám to jejich umírání tak vadí? Zakopáváte o ně snad cestou do práce, nebo co? Nemluvě o tom že těch očkovaných je na JIP úplně stejně jako těch neočkovaných, což jste ovšem jaksi zapomněl uvést, že? :-P