23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

VĚDA: Co když žádný Big Bang nebyl?

Pochybovat o tzv. „Velkém třesku“, kterým údajně vznikl vesmír, si dnes patrně nedovolí žádný renomovaný odborník na astronomii nebo kosmologii, který chce být ve své branži brán vážně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Frys 12.9.2016 21:37

Teorie

velkého třesku je standardní fyzikální teorií, která má oporu v několika experimentálních faktech: Hubbleově zákonu - Dopplerovský rudý posun (nedá se vysvětlit gravitačním posunem), zastoupení výskytu prvků ve vesmíru a hlavně existence reliktního záření (Pensias, Wilson). Samozřejmě nikdo netvrdí, že tato teorie je úplná a dokonalá. Stále se měří a zpřesňuje, a nakonec může být vše trochu jinak. Jak níže správně poznamenává pan Houžňák, inflace je do teorie zavedna v podstatě ad hoc, aby seděly výpočty (Alan Guth). Proč došlo k inflaci zatím není jasné, je několik hypotéz (fázový přechod interakcí - tedy oddělení elektroslabé a silné interakce, vliv replulzní síly volné energie vakua - temné energie), ovšem žádná hypotéza, vysvětlující inflaci, zatím nebyla potvrzena ani vyvrácena.

Z měření reliktního zaření sond COBE a daleko přesnějších měření sondy Wilkinson lze usoudit, že vesmír je s největší pravděpodobností plochý a bude se rozpínat pořád. Analýzy fluktuací reliktního záření ze sondy Planck naznačují, že je velká pravěpodonost inflačního vývoje ranného vesmíru, ovšem tyto měření nedávají odpověď na otázku proč.

https://en.wikipedia.org/wiki/Wilkinson_Microwave_Anisotropy_Probe

https://en.wikipedia.org/wiki/Planck_(spacecraft)