29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

VĚDA: Co je to atmosféra

Současná diskuze o některých jevech v atmosféře je pozoruhodná tím, že se do ní pouštějí lidé, kteří nedisponují ani základními vědomostmi z oboru.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Anděl 13.10.2019 12:35

Zdaleka ne všichni fyzici či kosmologové se tak tváří (důležitěji, než by měli).

Důležitěji, než by měli, se většinou tváří ti, kteří nejsou až takovými odborníky, ale na základě toho, co více či méně pochopili, chtějí stát u kormidla světových (společenských) událostí. Tedy v širším smyslu slova politici, formální (a institucionální) i amatérští (aktivista je tak v této terminologii amatérský politik).

Ode mě autor posměch nesklidil. Spíš rozdmýchal mojí zvědavost, protože jeho model ještě víc než stávající poskytuje prostor k úvaze o determinismu versus svobodě. On tedy i stávající výklad ten prostor poskytuje, ale je příliš usazený v běžné kategorii fyziky, tak člověka ani nenapadne uvažovat, zda ho lze rozšířit i na oblast myšlenkovou a volní.

Pohybuje se tedy člověk v prostoru zcela svobodně, nebo deterministicky podle "hustoty/teploty/tlaku plazmy v nehomogenním, nesymetrickém, sférickém a dynamickém vesmíru"? Lze vůlí vzdorovat tomu tlaku a hustotě? Je vůle zcela svobodná, nebo podléhá zákonitostem jako všechny ostatní síly? Když lidé zdánlivě vzdorují, dělají tak proto, že chtějí, nebo proto, že jim nic jiného nezbývá?

Problém této otázky tkví v tom, že v realitě vždycky vidíme, že v momentě lidského rozhodnutí/jednání možné varianty zkolabují do jednoho výsledku. Šlo by ten výsledek s jistotou (tedy nikoliv jen statisticky pomocí pravděpodobnosti) spočítat předem?

;-)

J. Anděl 13.10.2019 11:40

Aha. Tomuhle jsem taky (asi jako pan Gramblička) nerozuměl, jak to přesně myslíš. Teď rozumím, díky.

Proč mi to připadalo (a pořád připadá) jako alternativní teorie? Nesnažili se snad i dříve vědci vysvětlit gravitaci (apod.) jinými způsoby? Autor píše o "plazmatu", dříve se mluvilo o "éteru", ale princip byl trochu podobný, ne? Snad i ta hustota v tom figurovala... Vím o tom málo, jen co jsem četl v takových těch populárně naučných knihách o vesmíru (teď nemyslím ty alternativní, nýbrž zcela konvenční díla popularizátorů vědy).

Kajanův pohled přece taky vychází z alternativní teorie. Jde ti tedy spíš o formu, nikoliv samotný obsah?

Včera jsem se o tom bavil s osobou věřící a zároveň pracující velice prakticky v medicíně. Snažila se mi vysvětlit, co je na těchto textech (včetně náboženských) tak rozčilujícího pro skutečné (praktikující a certifikované, absolventy oboru ve škole) odborníky. Ale ten rozhovor byl bohužel příliš krátký, tak jsem to ještě úplně nepochopil.

J. Anděl 13.10.2019 11:27

Přemýšlím nad tím tvým příkladem o lásce. Je pravda, že jsem dosud v téhle debatě uvažoval o léčbě typu "agresivní externí terapie" a čistě medicínské. Což se od lásky dost liší, protože ženu můžeš milovat, aniž bys jí k čemukoliv nutil.

Ale je pravda, že léčba není či nemusí být jenom medicínská. Ostatně to naznačuješ, byť se smajlíkem a nadsázkou, že publikace na Psu je možná součást individuálního léčebného programu. Sám mám zkušenost s tím, že mě z rozjetého vlaku směrem do propasti alkoholismu vyléčily nevybíravý zásah jedné zlodějky a pomoc a důvěra bližních, bez nutnosti lékařské (vědecké, institucionální) terapie. Ale nemyslím si, že by to, minimálně v jejím případě, byla součást nějakého vědomého programu léčby. A vždycky jednou za čas se mi přihodí něco, co vypadá jako součást programu léčby, tu sobectví, jindy naivity apod.

Na tu alternativní učebnici fyziky jsem nakoukl taky a chci si to přečíst, budu-li mít dost trpělivosti. Můj "problém" - uvozovky, protože to nevnímám jako problém - je v tom, že jsem za svůj život přečetl celou řadu mystických, náboženských či jinak alternativních textů, popisujících svět mnoha různými, až fataskními způsoby. Jsem zvyklý na texty o neviditelných bytostech a prapodivných silách. Sám jsem zažil některé neobvyklé stavy, které tu pro lepší porozumění přirovnám k páně Mařákovým rozhovorům s kameny, ačkoliv to zrovna v arzenálu nemám. Takže na "učebnici" jsem nakoukl, ale chtěl bych si jí přečíst. Líbí se mi, kam vede mysl, aniž bych ztrácel ze zřetele krajnici a středovou čáru na silnici (dává ti ta metafora smysl?).

Takže potenciální náznaky problémů u autora Kanii, mohu tušit leda v boji (konfliktu) s klasickou fyzikou jako disciplínou, nikoliv ve výletu za hranice toho, čemu říkáme realita. Jen tušit, nikoliv diagnostikovat. Nevypadá to tak, ale jsem moc stručný, limity příspěvku jsou limitující :). Nebo spíš :(

V. Klepetko 11.10.2019 23:56

"Absurdárium" :-)

M. Kostera 11.10.2019 23:41

Astone, je to ve špatné kategorii. Mělo by to být v kategorii "pavěda" a ne "věda".

V. Klepetko 11.10.2019 22:25

"jako s"

V. Klepetko 11.10.2019 22:20

Jindro, máš pravdu, čistě na základě toho článku bych si některá tvrzení nedovolil vyslovit. Jenže já se podíval na ten autorův webový link, a tam je něco jako "alternativní učebnice fyziky". A z toho textu se to zdá být zřejmé;-(... Není to legrace, jak si zde někteří myslí, bohužel.

Nash: pamatuješ si to naprosto přesně. Ten film mám rád, protože matematiku Nashe jsem svého času používal v některých modelech při hledání optima, je to něco jako můj hrdina z dob, kdy ještě byla tráva zelenější, jak zpíval Bing Crosby a po něm Mistr... :-) A opět máš pravdu - hlavní jey naučit se s tím žít při minimalizaci jakési agresivní externí terapie. Možná že publikace toho budu na Psu je právě součástí nějakého individuálního léčebného programu, a Aston vyšel vstříc nějakému Chocholuškovi v zájmu pacienta :-)

Sporný je Tvůj výrok o limitech léčby. Člověk nemusí nikoho ohrožovat a nemusí si ani potřebu nějaké léčby uvědomovat, a přitom kvalita jeho života může být chabá. Něco jako když jsi barvoslepý nebo od narození hluchý... A v těchto případech je to s léčbou s jakou láskou: potřebuješ snad informovaný souhlas ženy k tomu, abys ji miloval?

V. Doležal 11.10.2019 21:56

Ve Fyzice prostoru je možné ledacos. Už Švejk veděl, že uvnitř zeměkoule je ještě jedna mnohem větší, než ta vrchní.

L. Strnad 11.10.2019 21:48

Nejsem klimatolog, nicméně o meteorologii jsem se zajímal celý život, maje klasické technické vzdělání (chemie - fyzika). Ten článek jsem zpočátku vnímal jako neotřelý pohled na určité problémy s vnímáním procesů v atmosféře. Velice rychle mi však prosakoval do textu pojem "éter" z různých konspirativních teorií "všeho". Ke konci už se to prostě číst nedalo. Autor sice správně používá základní fyzikální hodnoty (teploty a tlaky), ale obaluje to vrstvou (dle mého názoru) nesmyslů. S tímhle by ho vyhodili jak klimaskeptici, tak klimaalarmisté. Kdybych něco podobného zkusil přednést jako študák svému drahému profesoru Školoudíkovi (budiž mu země lehká), tak těch 78 schodů z třetího patra školní budovy bych zřejmě zdolal v několika málo zlomcích vteřiny a před školou bych asi měl docela dost velký problém s absorbcí tepla vzniklého zabrzděním z vysoce nadzvukové rychlosti na nulu. :-)

L. Novák 11.10.2019 21:30

Zkoušel MUDr. Chocholoušek... ;-D

R. Gramblička 11.10.2019 20:26

...uznáme-li homeopatii za vědu... :-P

P. Han 11.10.2019 19:50

Nechápu, proč Neviditelného psa nezaložil už Cimrman. Jedná se o jedno z mála doložených Mistrových uklouznutí. Nebo snad věříte, že internet vymyslel až Al Gore?

P. Han 11.10.2019 19:44

Pokud vím, vlastním nákladem. Jako si za první republiky vydávali knihy zhrzení básníci/básnířky s bohatými rodiči.

P. Han 11.10.2019 19:42

Sakra, vypisujte toho Pana Zpěváka celým jménem! Jak čtu KG, vybaví se mi vždycky někdo úplně jiný a mám zkažený den. Ale na druhou stranu mě těší, že už vyrostla generace, které Klement Gottwald nic neříká.

P. Han 11.10.2019 19:39

Asi to JAGa uchvátilo natolik, že se nedonutil počkat s publikováním až na 1. dubna.

P. Han 11.10.2019 19:35

No, uznáme-li marxismus-leninismus za vědu...

P. Han 11.10.2019 19:34

Teď nevím komu to Vy (plural majestaticus) gratulujete. A co s tím má co dělat IVK. Případně Putin. Mám pravdu, že vám hrabe, nebo je v tom nějaký hlubší smysl, tak hluboký, že ho pouhým okem nevidno?

J. Jelínek 11.10.2019 18:50

Příklad?

P. Zinga 11.10.2019 18:43

Nejde spíše o to, upozornit na fakt, že v oficiální "vědě" je množství tvrzení stejné kvality?

J. Anděl 11.10.2019 18:40

Vláďo, podle toho, co píšeš, o něm asi víš podstatně víc, než mohu soudit já na čistě základě tohoto jednoho izolovaného článku. Proto nevidím rozdíl v tom článku mezi alternativní teorií a bludem.

Jestli si to špatně vysvětluji a je to rozpoznatelné z toho článku, musím se přiznat, že to nevidím, a jestli mi to dokážeš přiblížit, budu ti vděčný.

Jestli si správně pamatuji ten film Čistá duše, tak tam se pan Nash dostal do fáze, kdy nezvládal svůj život. Dostal tedy medikaci a léčil se. Ale zjistil, že mu medikace taky nedělá úplně dobře, vysadil jí a nakonec našel cestu mezi - tedy pořád viděl neviditelné lidi, ale věděl, že jsou "jeho".

Možná si to pamatuju špatně a viděl jsem navíc jen ten film, neznám reálný příběh a možnosti léčby schizofrenie či obecně takových nemocí.

Důvody k léčbě vidím obecně vždy jen dva, v jakémkoliv případě: pacient o to stojí a/nebo ve své nemoci ohrožuje ostatní. Možná bych našel okrajové případy, kdy to neplatí, ale právě teď mě žádný nenapadá. Jo, už vím - člověk v kómatu, který se k tomu nemůže vyjádřit....

R. Langer 11.10.2019 18:01

Kdepak, ten složil zkoušku z Radovy univerzity. ;-D

R. Langer 11.10.2019 18:00

Tady to vypadá, jako by to snad někdo bral doopravdy vážně? 8-o Potom ovšem pochopitelně není nijak zvláštní, že tolik lidí naletí na nesmyslné a ničím nepodložené klimaalarmistické bláboly, které nemají s realitou naprosto nic společného, když tady lidé, které léta znám, a považuji je za poměrně inteligentní, vůbec uvažují o tom, že by takový blábol mohl být jakýmkoliv způsobem považován za autentický. To jste se všichni z ničeho nic pomátli, nebo co se vám stalo? Vždyť je to legrace, proberte se! ;-D

V. Čermák 11.10.2019 17:46

Tak pan autor sklidil všeobecný posměchRv. V jedné věci má ovšem pravdu. Že se současná Fyzika a Kosmologie, lépe řečeno, Fyzici a Kosmologovése se tváří učeněji a důležitěji, než by s ohledem na současné vědomosti měli. A to, že hmota v něčem plave, tak Newton tomu říkal Éter, ale protože si na něj tehdejší vědci nedokázali sáhnout, dokonce ani nebyl vidět, či jinak se neprojevoval, tak byl zavržen. Koneckonců naše Vakuum, také cosi navenek prázdného, ovšem zcela plné čehosi virtuálního, tedy potenciálně možného snad uznávají všichni. Také z faktu, že Něco nemůže vzniknout z Ničeho můžeme vyvodtit další fakt, že před tímto Reálným, co tady teď je, musela "existovat" Možnost, aby to bylo. No a pak už se musí každý rozhodnout, jestli ta Nádhera a Dokonalost vznikla z té Monžnosti Náhodou, nebo pod vedením Umělce. R^

P. Rychetsky 11.10.2019 17:13

Gratulujeme, prave jste slozil zkousky na misto klimatologickeho experta na IVK. Je to pozice zodpovedna, protoze kombinuje hlubokou expertizu v oblasti plazmoklimakterickeho oteplovani s krkolomnym obhajenim pozitivni plazmy emanujici z Ruska. Co Putin dela, dobre dela, a plazmovyzkumy to potvrzuji.

P. Rychetsky 11.10.2019 17:09

Tak tak, Nyce to mel v p.... Vsechno vedel. Gott is tot. U nas v amoske je tot celkem odpornej prefabrikovanej bramboracek a dobre odrazi Nyceho nazor na kycovitost casti mistrova einkeslbuntovskyho dila

L. Novák 11.10.2019 16:26

Hmm, opravdu pozoruhodný výklad pojmu plazma. ;-D

J. Sinnreich 11.10.2019 15:51

Zdá se, že jde o výtvor dalšího českého mašíbla neboli obzvláštníka, plný fantazie a sebejistoty.

J. Pokoutný 11.10.2019 15:15

Jen dotaz: Tu knížku si p. Kania vydal sám, nebo našel nějakého greténa?

J. Pokoutný 11.10.2019 15:13

Po přečtení ... nevím. Jako hloupý (evidentně) absolvent maně vzpomínám na dějiny svého oboru, s nimiž nás seznámil vyučující - až na to, že v těch statích ze 17. - 18. stol. se nepoužívalo slovo "plasma" ale "éter". Že by náhoda?

J. Jurax 11.10.2019 14:53

Zkuste psát česky ... :-)