25.9.2023 | Svátek má Zlata


VĚDA: Člověk není jen nedokonalé zvíře

7.5.2022

Inteligence lidí je nedostatečná a je nutné technologické vylepšení, říká úspěšný programátor Tomáš Mikolov, pracující pro Google. Jeho úsudek o nedokonalosti druhu člověk je ale neplatný. Proč? Protože jej vyslovuje jedna z těch bytostí, která je (i podle jejího vlastního soudu) nedokonalá.

Moci oprávněně konstatovat nedokonalost lidí by předpokládalo, že sám posuzovatel je schopen myslet dokonalost. Jak ale, když i on sám je nedokonalý. Proč by tedy měl právě názor této nedokonalé bytosti určovat směr a měřítka dalšího vývoje lidstva?

Nejde však jen o věcnou nesprávnost a neoprávněnost, ale také o neproveditelnost této myšlenky. Nedokonalý lidský mozek přece nemůže najít ani definici dokonalého člověka, ani cestu k jeho vytvoření. Prostě, označíme-li lidské bytosti za nedokonalé (a s tím souhlasím) tak tím zároveň říkáme, že ony samy nemají schopnosti tuto nedokonalost pochopit a natož odstranit.

Chápu, že ti, kteří rádi všechno očíslují, považují nevypočitatelnost lidí za nedostatek. Člověk ale není nedokonalé zvíře, které je třeba technicky zušlechtit a pak vyrábět v sériích. Každý z nás je jedinečná bytost, s nárokem na svobodu a důstojnost. Svoboda je totožná s počtem možností dosahovat své cíle a důstojnost se rovná jistotě, že v okamžiku narození získáváme nezpochybnitelná práva, které nám nesmí být odebrána. A přesně to teď hrozí pod líbivým názvem technologického zdokonalení člověka.

Sám inženýr na tom všem nese jen část viny. Jako každý tvůrce je i on okouzlen dokonalostí svého díla a trvale předávkován halucinogenem proveditelnosti: „Co se dá udělat, to se musí udělat.“ A proto nechápe, že jediné oprávnění techniky a nepřekročitelná hranice pro její uplatnění je, že stroje musí lidem vždycky sloužit a nikdy jim nesmí vládnout. Otcové atomové bomby tuhle hranici překročili a umožnili tak, že někteří z nedokonalých lidí se mohou dostat k červenému knoflíku ohrožovat životy milionů.

Někteří dnešní dědici vynálezců atomové bomby si s nimi v ničem nezadají, protože ve jménu poznání a zdokonalení pilně pracují na zániku západní civilizace. Technika se totiž spářením se ziskem změnila z metody k usnadňování života lidí v nástroj na jejich porobení. Přemýšlejte o tom, až zase sáhnete po mobilu.

Převzato z blogu se svolením autora

Autor je nezávislý analytik, poradce a kouč