7.12.2021 | Svátek má Ambrož, Benjamin


Diskuse k článku

VĚDA: Čím se ve svých 96 letech zabývá Henry Kissinger

V době svého skutečně zasloužilého odpočinku je americký historik a politik Henry Kissinger (narozen 27. května 1923 v Německu) stále aktivním účastníkem „hry“ o naši budoucnost.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 18.7.2019 20:51

Smutný závěr

K tomu, aby malá země (jakou je Česko) získala konkurenční výhodu, musí do nově vznikajícího oboru nastoupit deset, dvacet, nebo i třicet let před tím, než potenciál té technologie pochopí ostatní konkurenti.

Smutné je, že dnes, kdy o tom technologickém i tržním potenciálu ví už úplně celý svět (a proto Česko už nemůže získat silnou konkurenční výhodu), diskutujícím na NP dělá problémy pochopit, o co vlastně jde. Smutné.

S. Pavuk 18.7.2019 19:04

umelá inteligencia

Ja by som sa nesmial. Je to ešte presne nevieme "čo", ale človek doteraz dokázal všetko čo sa vymyslelo využiť, ale aj zneužiť. O nasadení rozhoduje človek, píše tu jeden spoluprispievateľ. Veď to!

P. Kubáč 18.7.2019 14:46

Moravcův paradox

Všichni straší umělou inteligencí ale realita je úplně jinde Např. ten geniální program taky jede na PC o váze 1,5 kilo a příkonu 25 Wattů ( jako náš mozek ) A umí ten geniální program krom šachů třeba i řídit auto nebo utřít někomu ( sobě ) prdel. Šachista určitě toto všechno umí i s 25 Wattovým mozkem.

Takže až roboti porazí lidi v basketu - pak je důvod k obavám, do té doby by si užvanění intelektuálové měli spíš nastudovat co je Moravcův paradox.

M. Pivoda 18.7.2019 16:04

Všichni nekompetentní straší - sděluje P. Kubáč

A energetickou spotřebu lze snižovat specializovaným hardware.

Včera jsem četl tuto zprávu: "Intel’s new AI chips can crunch data 1,000 times faster than normal ones". Tzn. "Nové čipy mohou požvýkat data tisíckrát rychleji než normální čipy."

Pro vaši zajímavost, AI na Google Translate překládá výše uvedenou větu nesprávně, totiž: "Nové čipy AI společnosti Intel mohou překonat data 1000krát rychleji než běžné."

M. Pivoda 18.7.2019 16:10

"až roboti porazí lidi v basketu"

To je skutečně velmi náročný úkol pro dnešní roboty.

Praktičtější ale bude, nejprve nahradit uklízečku robotem. Pohyb ve 3D prostoru je skutečně složitější.

Důležitější než znalost současného stavu, je znalost vývojového trendu AI.

F. Houžňák 18.7.2019 14:06

Mělo by se s tou umělou inteligencí něco udělat,

aby neprodukovala jenom takovéhle prázdné kydy ...

R. Dubravský 18.7.2019 11:35

Západní civilizace...

... se sama zničí pomocí destruktivních ideologií dříve, než k tomu dostane příležitost umělá inteligence.

M. Pivoda 18.7.2019 10:45

USA nelze porazit. USA ale mohou samy sebe zničit

President Trump on Tuesday morning said his administration will “take a look” into Google following statements made earlier this week by billionaire tech investor Peter Thiel. Shares of Alphabet were slightly lower in pre-market trading.

“Billionaire Tech Investor Peter Thiel believes Google should be investigated for treason,” Trump said in a tweet. “He accuses Google of working with the Chinese Government... A great and brilliant guy who knows this subject better than anyone! The Trump Administration will take a look!”

“Number one, how many foreign intelligence agencies have infiltrated your Manhattan Project for AI (artificial intelligence)?” Thiel said, according to Axios. “Number two, does Google’s senior management consider itself to have been thoroughly infiltrated by Chinese intelligence? Number three, is it because they consider themselves to be so thoroughly infiltrated that they have engaged in the seemingly treasonous decision to work with the Chinese military and not with the US military,” Thiel said during the National Conservatism Conference in Washington. ...

“Google is not a patriotic company,” he said. “Everyone in [Silicon] Valley knows that the Chinese government is very involved,” Lonsdale told “Squawk Alley” in an interview, though he didn’t point to any clear evidence. “It’s something we don’t talk about a lot. It was very courageous of [Thiel] to talk about it.”

“As we have said before, we do not work with the Chinese military,” Google said this week in response to Thiel’s comments. It reiterated that statement on Tuesday.

M. Pivoda 18.7.2019 11:13

Nedokonalá AI, ale zadarmo: Google Translate

Prezident Trump v úterý ráno řekl, že jeho administrativa bude "podívat se" do Google po prohlášení učiněných na začátku tohoto týdne miliardářem tech investorem Peterem Thielem. Akcie abecedy byly mírně nižší v předobchodním obchodování.

„Billionaire Tech Investor Peter Thiel věří, že Google by měl být vyšetřován z vlastizrady,“ řekl Trump ve tweetu. „Obviňuje společnost Google z práce s čínskou vládou ... Skvělý a brilantní člověk, který tento předmět zná lépe než kdokoliv jiný! Trumpova administrativa se podívá! “

"Číslo jedna, kolik zahraničních zpravodajských služeb infiltrovalo váš Manhattanský projekt pro AI (umělá inteligence)?" Řekl Thiel podle Axios. „Číslo dvě, považuje se vedení společnosti Google za důkladně infiltrované čínskou inteligencí? Číslo tři, je to proto, že se považují za tak důkladně infiltrované, že se zapojily do zdánlivě zradného rozhodnutí pracovat s čínskou armádou a ne s americkou armádou, “řekl Thiel během národní konference konzervativců ve Washingtonu. ...

„Google není vlastenecká společnost,“ řekl. "Každý v [Silicon] Valley ví, že čínská vláda je velmi zapojena," řekl Lonsdale v rozhovoru pro Squawk Alley, ačkoliv neukázal žádný jasný důkaz. „Je to něco, o čem moc nemluvíme. [Thiel] bylo velmi odvážné mluvit o tom. “

„Jak jsme již řekli, nepracujeme s čínskou armádou,“ řekl Google tento týden v reakci na Thielovy komentáře. Toto prohlášení zopakoval v úterý.

P. Grigar 18.7.2019 10:27

Pánové, pozor..

..neustále nedoceňujete technické možnosti UI. Potvora se umí velmi rychle učit, nemá žádné morální zábrany, netrpí předpojatostí a "uznává" jenom efektivitu řešení konkrétního problému.

M. Prokop 18.7.2019 10:39

Re: Pánové, pozor..

To ano. Ovšem zatím o jejím nasazení stále rozhoduje člověk.

Z. Lapil 18.7.2019 13:25

Re: Pánové, pozor..

O nasazení ano, ale odpověď "je to správně, protože mi to řekl počítač" je, řekl bych, jen o málo mladší, než nejstarší počítač. Obávám se, že včetně těch ručních kuličkových.

M. Prokop 18.7.2019 14:25

Re: Pánové, pozor..

No ano, ovšem u typu lidí, kteří tomu rádi podléhají. Před počítačem to byla třeba církev nebo strana.

A takových lidí je stále stejné procento.

Z. Lapil 18.7.2019 14:48

Re: Pánové, pozor..

No... Šťourat by se v tom dalo, ale máte recht.

P. Grigar 19.7.2019 19:02

Re: Pánové, pozor..

..to je druhý, neméně závažný problém. Kdo hlídá hlídače?

K. Janyška 18.7.2019 9:05

Zabývá se kompozitivní teorií ? Ne ? Pak je stejně

hloupý jako vy ostatní... Dzp.

J. Pavelka 18.7.2019 11:55

Re: Zabývá se kompozitivní teorií ? Ne ? Pak je stejně

Ten ji má nepochybně v malíčku...jde o to, zda jí považuje za adekvátní popis světa, ale nepochybně ji zná.

J. Kovaříček 18.7.2019 2:55

Vskutku?

Homo sapiens že je vládcem planety? Vždyť nedovede vládnout ani sám sobě, snadno ho přemůže chamtivost, marnivost a kdejaká blbost. A to, že Kissinger dostal Nobelovu cenu ještě o inteligenci nesvědčí, natož pak o morálnosti!!!

Z. Rychlý 18.7.2019 5:07

Re: Vskutku?

Podle navrhovatelů zřejmě svědčí. Třeba pomatená německá kapitánka je nejinteligentnější a nejmorálnější na světě a Nobelovka ji jistě nemine.

M. Prokop 18.7.2019 8:00

Re: Vskutku?

Vládcem je, pokud někdo takový existuje. Nikdo jiný není. O Kissingerově inteligenci opravdu nesvědčí značně zprofanovaná Nobelovka, ale celkové výsledky jeho činnosti, velmi dobré. Jeho morálnost? Co vy o ní víte?

P. Sinclair 18.7.2019 9:38

Re: Vskutku?

Velmi dobrý výsledky činnosti? Obří bombardéry s miliony tun bomb a jedů proti vesničanům na kolech a přesto tam Američani prohráli.

M. Prokop 18.7.2019 9:50

Re: Vskutku?

Ano, prohráli, protože nebylo možno oddělit "naše" od "jejich", jako v Koreji.

A v Koreji je taky názorně vidět, jak to vypadá, když USA vyhrají. V kterém státě na Korejském poloostrově byste chtěl žít? U Kimů?

P. Sinclair 18.7.2019 10:13

Re: Vskutku?

Ne, prohráli proto, že ta válka byla zločinná a nesmyslná. Dobře si pamatuju, jak se v jižním Vietnamu střídaly loutkový vlády: některá vydržela týden, jiná měsíc.

P. Grigar 18.7.2019 10:22

Re: Vskutku?

.. která válka není zločinná a nesmyslná? Vojáci prohráli proto, že jim bylo politiky zakázáno vyhrát. Obyčejní lidé se, v případě ukončení války porážkou jedné ze stran, přidají na stranu vítěze. Což se také ve Vietnamu stalo.

M. Prokop 18.7.2019 10:51

Re: Vskutku?

Zato na severu byly dle vás vlády demokratické .... - fakt je, že vydržely dlouho.

Vy jste komunismus nezažil, že? Osobní zkušenost velmi pomáhá proti psaní hloupostí, jaké sem hrnete.

Zločinné bylo napadení jihu komunistickým severem, od toho se odvíjelo to další.

Nesmyslná - nesmyslné by bylo stále ustupovat sovětským komunistickým agresím. Někde se to podařilo, někde ne. Pěkné to nebylo a ani být nemohlo, nikde. Ty agrese ostatně také ne.

P. Sinclair 18.7.2019 15:29

Re: Vskutku?

Nikdy a nikde jsem nenapsal, že na severu byly vlády demokratické.

Komunismus jsem zažil, žil jsem v něm do roku 1968, kdy mi bylo 19 let.

P. Grigar 19.7.2019 19:08

Re: Vskutku?

.. tedy jste zažil pouze budování socialismu. Komunismus měl být až dalším, cílovým stadiem, k němuž jsme naštěstí nedospěli.

M. Pivoda 18.7.2019 10:05

O morálnosti nesvědčí udělení, ale snaha o vrácecí Nobelobky

V článku je napsáno toto: "... A tu obdrženou Nobelovu cenu se pak (ač neúspěšně) pokoušel sám vrátit, když jím dohodnuté vojenské příměří bylo později narušeno. Udělali by to snad i čeští politici?"