1.4.2020 | Svátek má HugoDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


VĚDA: Cesta do oblaků VenušeŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 12, poslední: 25.1.2015 22:16, přehled diskusí

Tento článek je:
Autor: B. Rybák Datum: 25.1.2015 20:18

dalším neveselým dokladem toho, že i "vědecké" projekty by se mohly stát "černou dírou" čerpající neomezené množství peněz daňových poplatníků na projekty téměř šílené (venušeplavci by "neviděli" povrch Venuše o nic lépe než satelity, neviděli by dobře ani do okolního vesmíru, jedinou výhodou by byla tíže Venušská, té pozemské podobná. Tudy expanze do vesmíru ještě pár set let neproběhne.

Dobrá, dojde k expanzi lidstva do venušských vzducholodí. :
Autor: P. Dvořák Datum: 24.1.2015 2:26

Budou v nich bydlet všechny v té době žijící miliardy lidí zároveň, nebo se budou střídat v turnusech?

Zdroje potravin má autor evidentně vyřešeny. Ale výkaly se budou dávat do pytlíků a vozit na zemi, odpalovat směrem k Venuši nebo odstrkávat od mateřské vzducholodi volně do vesmíru?

Re: Dobrá, dojde k expanzi lidstva do venušských vzducholodí. :
Autor: J. Jurax Datum: 24.1.2015 23:15

No, v článku se nemluví o expanzi lidstva, ale o nepočetných vědeckých týmech.

A ze vzducholodi by se volně do vesmíru cokoliv odstrkovalo celkem obtížně - viz příspěvek pana Brunera níže ...

Re: Dobrá, dojde k expanzi lidstva do venušských vzducholodí. :
Autor: P. Dvořák Datum: 24.1.2015 23:30

Možná jsem četl jiný článek, ale v tom, který jsem četl já, je napsáno: „Jestliže vidíme budoucnost lidstva v expanzi do vesmíru . . . ."

A pokud se týká fyziky, není mi jasné, proč by nešlo z tělesa o váze kolem 90 tun, odstrčit kus zmrzlého lejna. Jenže já jsem svoji poznámku spíš směřoval k expandujícím miliardám, než k pár vědeckým týmům v doutníku.

Re: Dobrá, dojde k expanzi lidstva do venušských vzducholodí. :
Autor: J. Jurax Datum: 25.1.2015 3:31

Ad fyzika - protože to těleso - vzducholoď - se vznáší v atmosféře Venuše nějakých 30 až 50 km nad povrchem a vystrčení onoho lejna do vesmíru by vyžadovalo udělit mu rychlost cca 8 km/s ...

Re: udělit mu rychlost cca 8 km/s ...:
Autor: P. Dvořák Datum: 25.1.2015 5:10

Už rozumím. Takovou rychlost, aby se vydalo na pouť vesmírem a ne aby se po vykonání jednoho oběhu hovno rozbilo o naši "vzducholoď".

Nemilé :-))

Re: udělit mu rychlost cca 8 km/s ...:
Autor: V. Němec Datum: 25.1.2015 14:13

Obávám se, že nerozumíte. Zatímco těleso na oběžné dráze kolem Venuše, musí mít v rovnováze síly (gravitační) dostředivé a odstředivé, vznikají díky pohybu po kružnici (či elipse), vzducholoď  tu gravitační sílu kompenzuje vztlakem - zcela nezávisle na velikosti a směru pohybu. Takže těch zhruba 8 km/s byste potřeboval i na to, aby to hovno vykonalo jeden oběh.

Re: udělit mu rychlost cca 8 km/s ...:
Autor: P. Dvořák Datum: 25.1.2015 16:07

No jo. Předpokládal jsem, že když se ten zmrzlý pytlík odstrčí od vzducholodě, po vykonání jednoho oběhu kolem planety se zase vátí zpět ke vzducholodi. A až rychlost 8 km/s ho odpálí do vesmíru.

Re: udělit mu rychlost cca 8 km/s ...:
Autor: B. Rybák Datum: 25.1.2015 19:49

Hovnu k pohybu od vzducholodi venušanské, stejně jako od vzducholodi, či balonu pozemského, postačí udělit libovolně malou rychlost (impuls), bude totiž padat přímo dolů, pokud se nestane hříčkou tamních vichrů (na hlavy eventuálních venušanek "dopadne" už zcela sterilní čí spíše zcela zplynované)!

Re: udělit mu rychlost cca 8 km/s ...:
Autor: J. Jurax Datum: 25.1.2015 22:16

I Vy vtipálku - v tak husté atmosféře, v níž by se mohla vznášet vzducholoď, těžko dokážete vodorovně odpálit cokoliv, aby to vykonalo jeden oblet a trefilo se to do Vás z druhé strany - tedy pokud by "to" nemělo vlastní motor a dostatek paliva, což arciť lze u hovna předpokládat stěží :-)

Možné to možná je:
Autor: J. Brunner Datum: 24.1.2015 0:24

Ale nikdo nezmiňuje jak se z courajícího se balonu dostanou kosmonauté zpět na oběžnou dráhu.Venuše je nepatrně menší než Země, takže to znamená zrychlit na téměř 8km/sec.

To bych řekl, je poměrně velká bláznivina.:
Autor: P. Skřivan Datum: 24.1.2015 0:08

... ale případná chyba při přistání a nutnost přistát na povrchu by měla výhodu, že by posádku nebylo nutné hledat. Kremace ostatků by byla zajištěna zcela automaticky.