18.2.2020 | Svátek má GizelaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


VĚDA: Česká věda v tísniVýpis zvoleného vlákna. Zobrazit celou diskusi podle vláken, času
počet příspěvků: 14, poslední: 8.8.2009 16:47, přehled diskusí

No nevím,:
Autor: Pavel Datum: 4.8.2009 1:05

myslím, že by vědci měli konečně přestat hledat vinu u sebe, tedy konečně přestat s tím sebemrskačstvím. Princip přidělování peněz na výzkum, ten stanovuje a je za něj odpovědný hlavně ten, kdo ten výzkum platí ... .

Hlavním a hlavně jediným argumentem by měl být ze strany vědců celkový objem peněz na výzkum v porovnání s jinými státy. Dalším argumentem pak prostý fakt, že když je výzkum podfinancován, tak se nelze ani divit tomu, že nemohou být výsledky. ... a pak samozřejmě, že pokud vědec vyplňuje výkazy, tak jaksi nemá čas na výzkum ... .

Vymýšlení komplikovaných systémů hodnocení, neustálá snaha o šetření, to všechno situaci jen a jen zhoršuje. Politikovi je věda ukradená, nemůže-li se výsledky chlubit nebo je ukrást, takže argumenty věc jen zamlžují a nikam nevedou ... .

Re: No nevím,:
Autor: liberal shark Datum: 4.8.2009 8:09

Zbývá maličkost, a sice dokázat, jakým PRÁVEM si by vědci ze základního výzkumu měli nárokovat onen "celkový objem peněz". To totiž nejsou nějaké abstraktní peníze jakéhosi abstraktního státu, ale peníze odebrané zcela konkrétním občanům a firmám a účelem financování veřejně prospěšných služeb a projektů. Jak tedy chcete dokázat, že nějaký obor základního výzkumu je veřejně prospěšný ?

Re: No nevím,:
Autor: Petr Datum: 4.8.2009 9:33

No podle mého soudu je lepší dát ty peníze na vědu(i když možná polovina z nich se prošustruje) než s nimi zaplatit sanaci banky nebo úplatek nějakému poslanci,případně nějakou prohranou arbitráž.A že by se ty peníze využili smysluplněji nebo by se dokonce vrátily občanům ,předpokládám nevěříte ani vi.

Ps.Je třeba si uvědomit že tady nejde o snížení peněz na vědu = menší daně, ale vemem peníze na vědu a strčíme je průmyslu = spřáteleným "podnikatelům".

Re: No nevím,:
Autor: Starosta Datum: 4.8.2009 9:58

Proboha, neumíte myslet jinak než ve frázích ? Od kdy se ze státního rozpočtu platí úplatky poslancům ? Proč by bylo lepší utopit jakékoliv peníze v nefunkční Akademii věd než investovat kdekoliv jinde, např. i v tom průmyslu ? Trapné, tisíckrát omleté žvásty vyčtené z blesku .

Re: No nevím,:
Autor: Petr Datum: 4.8.2009 10:13

Aha vy jste se právě probudil nebo vás rozmrazili? Fakt jste tak naivní nebo neumíte číst o korupci v české kotlině? Zkusím vám osvěžit paměť a začnu od začátku: kauzy topné oleje (záměrně špatné zákony), pan Kožený a sanace špatných úvěrů v českých bankách ,bývalý předseda Gros a jeho super investice, počítače do škol ,nejdražší km dálnice v ČR, mítné brány a nevýhodně napsané smlouvy pro ČR,Transparency International žebříček hodnocení korupce, EU a výzva ke snížení korupce u nás atd..

PS.podrobnosti si vyhledejte sám ,vy mudrci z blesku.

Re: No nevím,:
Autor: Petr Datum: 4.8.2009 10:21

A jen dodatek ,naivko,peníze ze státního rozpočtu se opravdu nedají jako úplatek,ty peníze se dají firmě za nějaký dobrý kšeft pro stát(třeba propagaci ekologického zateplení za několik milionů,nebo dalčí km dálnice)a ta firma tak nějak z radosti že to dostala,třeba zadarmo poslanci postaví ,nebo opraví barák.Vy jste fakt ovce ,vůbec se už nedivím že máme takové poslance.

Re: No nevím,:
Autor: Pavel Datum: 4.8.2009 10:29

Poměr mezi úplatkem a hodnotou je tak 50/50, což jsem nevyčetl z blesku. Bohužel ...

Re: No nevím,:
Autor: Honza73 Datum: 5.8.2009 12:11

Když ona ta "nefunkční Akademie věd" je pořád zdaleka nejefektivnější a nejproduktivnější částí celé sféry VaVaI u nás, a to dokonce i podle těch idiotskejch kritérií, který si vymyslela RVV, aby mohla akademii věd zakroutit krkem a prachy na VaVaI nalobovat přátelům přátel z komerční sféry. A jak kdysi pravil starý akademik Wichterle blahé paměti, když zlikvidujete základní výzkum, dvacet nebo třicet let to ani nepoznáte. A pak budete najednou v....(Y)

Re: starý akademik Wichterle blahé paměti:
Autor: Zephir Datum: 6.8.2009 13:52

nadělal prachy právě v typickém aplikačním výzkumu. Co jinýho je vývoj gelovejch čoček.

Re: No nevím,:
Autor: vasekpav Datum: 4.8.2009 12:28

máte pravdu?Možná je lepší to nechat prošustrovat vědce , jaksi na vyšší úrovni !:-)8-o:-(;-D:-P>-

Re: No nevím,:
Autor: Pavel Datum: 4.8.2009 16:50

To jste trefil přesně. Vědec přidělené peníze "prošustruje", tzn. chtít po něm šetřit je nesmysl. Prostě mu dáte méně peněz na prošustrování.

Pravda, občas ten vědec na něco přijde a někdy je to i zajímavý objev. Hi tech výrobky, ale většinou neprodukují státy, které nemají vědeckou základnu. Tam totiž chybí zázemí pro jejich vývoj a výrobu. No co, můžete pak vyrábět, co vymysleli jinde. Třeba skleněné obrazovky ve Philipsu, které už nikdo nechce.

Re: Hi tech výrobky, ale většinou neprodukují státy, které nemají vědeckou základnu:
Autor: Zephir Datum: 6.8.2009 14:02

To se hrozně moc mýlíte, např. polovina high-tech spotřební elektroniky je vyráběná na Tajwanu. Jakejpak asi tak bude na tom ostrůvku základní výzkum, ha?

Mě se myšlenka přechodu na aplikovaný výzkum velice líbí, základní výzkum by totiž měl vyrůstat na zdravým podhoubí silnýho aplikačního výzkumu - nikoliv naopak. Tak totiž fungue heiarchie ekonomiky.

Je zbytečný si hrát na kdovíjaký výzkumníky vesmíru, když neumíme vyrobit levně ani počítačovou myš.

Re: No nevím,:
Autor: Pavel Datum: 4.8.2009 10:25

Jakým právem ? ... ale žádným. To je přece věc nás ostatních, kolik dáme na vědu. Kolik dáme, tolik dáme, takové budeme mít výsledky a tak silnou budeme mít základnu pro aplikovaný výzkum. Nedáme-li nic, nic nebude. Budeme montovna. ... a k tomu pod vedením "moudré" vlády už dávno směřujeme ... .

Re: No nevím,:
Autor: Honza73 Datum: 5.8.2009 12:31

Zkuste dokázat opak, že veřejně prospěšný není. Jinak vědecké instituce a jejich pracovníci u nás pravidelně procházejí atestacemi a evaluacemi, při kterých jsou externě a dost tvrdě hodnoceny jejich výsledky a všechny jejich výstupy (ty, které se počítají jako výstupy vědecké práce) procházejí oponentním řízením. Že by věda byla černou dírou, do které se lijí peníze bez kontroly, o tom nemůže být ani řeč.