29.1.2022 | Svátek má Zdislava


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kejkrt 18.10.2010 17:57

.... se autor kapku předběh´...

Do Silvestra zbývá něco přes dva měsíce, do Apríla o tři víc.

J. Pašek 18.10.2010 16:22

Pokvetou ilegální kšefty s cigaretama . . .

!

J. Anděl 18.10.2010 12:34

To s tím cyklistou bez přilby je obzvlášť inspirativní

Navrhuji adekvátním způsobem přepočítat cenu alkoholu, cukru a cukrovinek, kávy, automobilové dopravy, jízdenky na lyžařský vlek...

Dále adekvátním způsobem zvednou vstupné na plovárnu (kolik si lidé cení rizika, že se mohou utopit), kina (nakolik si cení rizika, že mohou uhořet v uzavřeném prostoru) či kasina (nakolik si cení rizika, že mohou být zastřeleni při vyřizování si účtů mezi politiky).

Teď už jen stanovit toho, kdo ty peníze bude získávat.

R. Langer 18.10.2010 12:49

Re: To s tím cyklistou bez přilby je obzvlášť inspirativní

Samozřejmě autor a jemu podobní, aby je spravedlivě "rozdělili". Vždyť oni přece ví nejlépe, co je pro lid nejlepší... :-P

V. Bok 18.10.2010 14:14

Re: To s tím cyklistou bez přilby je obzvlášť inspirativní

No, nějakej "Andělův vzorec"?  proč ne. Takových pokusů, a seriozních, už tu bylo miliony, Vždycky vycházely ze seriozních podkladů. No a vždy byl výsledek úplně stejný. Autor občas dostal Nobelovku, obvykle za ekonomii, ale ukázalo se, že jeho do nebývalých krás rozvinutá teorie je ve skutečnosti úplná blbost. No jo. :-))

J. Anděl 18.10.2010 22:05

:-))

Jemine já bych mohl dostat Nobelovku? Kam mám zavolat? Budu potřebovat motýlka?

R. Langer 18.10.2010 12:19

Levičácký článek

maskovaný "snahou o všeobecné dobro". Přímo z toho čiší snaha předepisovat lidem co musí. Třeba ty dementní cyklistické přilby, pásání se v autech, svícení ve dne, každý rok nové lékárničky. Kdyby to JEDEN ŽIVOT zachránit mělo! Takové kidy mi vždycky zvednou tlak. A v nejhorším to končí u toho, že hajzlpapír a Startky bez filtru jsou luxusní zboží. Ta doba tady už byla, pane. Howno!

J. Šimek 18.10.2010 13:40

Re: Levičácký článek

No když nebude lékařská péče "zadarmo" a každý si bude muset úraz z kola, auta, ... platit, pak se nebude muset předepisovat nic.

PS - ale pokud Vám přišly pásy v autě za zbytečné, jste nějakej divnej.

V. Bok 18.10.2010 14:10

Re: Levičácký článek

Ale on si ho každej platí, víme? Akorát někteří nevěří, že se může něco stát zrovna jim.

J. Šimek 18.10.2010 14:17

Re: Levičácký článek

Já myslím platit ten úraz zvlášť za to, že podcenil riziko.

R. Langer 18.10.2010 14:25

Re: Levičácký článek

Pásy v autě mi nepřijdou zbytečné. Zcela zbytečné mi ovšem připadá POVINNĚ NAŘIZOVAT jejich používání.

J. Šimek 18.10.2010 20:14

Re: Levičácký článek

A čerpání zdravotní péče po nehodě má být stejné pro připoutaného i nepřipoutaného ???

J. Schwarz 19.10.2010 7:43

Re: Levičácký článek

Ale přesně vo tom to je, pane! Politici slíbí ochránit vaše zdraví ať o to stojíte nebo ne a poté vám zakážou spoustu aktivit a jinou spoustu věcí vám naopak nařídí aby mohli splnit svůj předešlý "slib". Stejně se stará farkář o své stádo, jen svým kravám nic neslibuje a nežvaní o tom, jak je ošetřuje z lásky. Každému je jasné,  že jde o kšeft a krávy musí statkáři vynášet. Výjimkou by byl možný zoofil, ale tomu by asi stačila kráva jedna.

J. Mrázek 18.10.2010 11:55

Už aby to bylo !

Ubylo by smradu a smraďochů....

J. Schwarz 18.10.2010 10:49

Tak tohle

chápat je nad moje možnosti. Cena života kalkulovaná z počtu dní o který byl zkrácen - cena pro koho? Pro toho kuřáka? To sotva - ten zkrácení akceptoval tím snáze, čím by byly cigarety levnější. Pro stát? To snad - stát přichází úmrtím poplatníka o daně. Já bych se velmi nerad považoval za majetek či otroka státu. Stát se o mne stará stejně jako farmář o krávu - ten ji taky cpe antibiotiky a třeba i masíruje vémě, hlavně když dojí a má na ni "dotace". Jo, stát by snad mohl vyčíslit, co tratí na příjmech v důsledku kouření. Stejný výpočet by asi udělal majitel bavlníkové plantáže na americkém jihu před revolucí - přece draze nenakoupil negry, aby se mu ukouřili k smrti! A ještě jedna věc stojí za připomínku. Úvaha o tom, kolik bysme dali za jeden den prodloužení života po čertech záleží na tom, kdo tu legraci platí! Jestli někdo cizí, anonymní - třeba "stát" - tak třeba cokoli, miliardu, dvě - co na tom záleží, chci jen to nejlepší! Kdybych to měl být já sám, od mala žít jako asketa, dřít a šetřit, abych si na sklonku života za ušetřený peníz prodloužil žití - no nevím nevím, kolik bych byl ochoten to toho dát. Nejspíš nic. Asi to taky záleží na vztahu dotyčného k potomkům, má-li nějaké. Pokud má a má je rád, těžko by asi všechen svůj majetek obětoval  za ten jeden den a rodině nenechal nic. Pokud příbuzní jen čekají na dědictví, třeba by svůj majetek raděj vyhodil dynamitem i se sebou samým i o týden dřív, jen aby jim nic nenechal. Tož tak.

J. Anděl 18.10.2010 12:15

Re: Tak tohle

Hezky řečeno.

V. Zatloukal 18.10.2010 10:00

a co tím jako

chtěl autor říct? že je veterán?

V. Bok 18.10.2010 10:15

Re: a co tím jako

Ale co by. Jako vždy, autor má velice kvalitní příspěvek, zde na Psu patří k úplné špičce, dnes třeba i pan Frýbort a někdy i pánové Jelínek, Doležal, Fencl a Lukeš.  Ne se všemi souhlasím, občas ani trochu, ale kvůli tomu jsem PSA ještě nepřestal číst.

 Asi jen kvůli nim, myslím. Od té doby, kdy pan Aston zahnal kvalitní diskutéry do ilegality a zůstal většinou jen..atd.

V. Bok 18.10.2010 1:23

No, výsledek by byl přece jen úplně jiný

žádný mladík či mladice by kouřit prostě nezačal. Našel by si jiné radosti. třeba staré osvědčené souložení. No a ti staří ortodoxové? Chvíli by si balili bezinkové listí či bramborovou nať, no a když by se místo očekávaných rozkoší dostavily jiné účinky, tak ... atd. No jo.

Pro mě za mě, jako zapřisáhlému nekuřáku, mě tyhle úvahy nebolí. Jo, někdy docela jo. Když obědvám v hodpodě s u stolu někdo hulí. Docela eklhaft, víte?

B. Uhlich 18.10.2010 7:45

Re: No, výsledek by byl přece jen úplně jiný

Hm, ..a to nevíte, že hulit vedle Vás v době oběda a vyfukovat kouř třeba rovnou na vaše děti je jedno ze základních lidských práv kuřáků....????   Počkejte, však si to tady přečtete - my nekuřáci totiž nemáme v hodpodách co dělat, když si tam veličenstvo "dýmal" vypaluje zobák.

J. Štrobl 18.10.2010 8:01

Re: No, výsledek by byl přece jen úplně jiný

No žádného kuřáka nenapadne jít kouřit do nekuřácké restaurace. Zato nekuřáci by se v kuřácké restauraci nejraději neustále roztahovali. Podle mne by bylo správné a logické, když kuřáci nemohou kouřit v nekuřáckých restauracích, aby nekuřáci museli kouřit v kuřáckých. Jedině tak to bude spravedlivé.

B. Uhlich 18.10.2010 8:16

Re: No, výsledek by byl přece jen úplně jiný

No, víte on pojem kuřácká a nekuřácká - má svůj význam možná v Praze a některých velkých městech, ale jinak na celém dalším území se jedná jen o "kuřácké"..,víme? Takže jedna ze stran je dost v nevýhodě, že? A kuřáci to určitě nejsou.....   Doufám, že mi nehodláte tvrdit, že když se chci najíst a nechci u toho smrdět jak prouzenej kotelník, že mám tedy jet třeba 50 km a hledat "nekuřáckou"......????

  

J. David 18.10.2010 9:42

Re: No, výsledek by byl přece jen úplně jiný

Je to asi věc nabídky a poptávky, včetně portfolia hostů, kteří tvoří podstatnou část příjmů restauračního podniku. Znám řadu venkovských restaurací, kde se prostě od 11. do 14. hodin nekouří, i když je označena za kuřáckou. Nekuřáckou hledat nemusíte, pokud víte, že v okruhu Vaší cesty na nekuřácké zařízení nenarazíte, vybavte se z domova skývou chleba, řízkem a okurkou, či něco smlsněte na benzínce nebo v cukrárně, tam také nekuřácky můžete zahnad hlad. Víte, ona je to svoboda volby, tak jako má restauratér svobodu volby, kterou klientelu prostředím upřednostní a viditelně to označí. Navštívíte-li vegetariánskou restauraci a bude se dožadovat hovězího steaku, také nepochodíte, ať brbláte, jak brbláte. Kouřím doutníky, když si ale Cohibas zapálím v kuřácké "krčmě", kuřáci mne plísní, že jim to smrdí. Vše je relativní. Přeji pěkný den.

B. Uhlich 18.10.2010 10:14

Re: No, výsledek by byl přece jen úplně jiný

Ale já s Vámi souhlasím, taky nějak chápu, že tady ta poptávka anabídka spolu dost harmonizuje.....tedy lépe řečeno, dá se dost těžko předpokládat, že by předěláním zaplivaných "čtyřek a trojek" na cukrárny se pro ty majitele něco změnilo k lepšímu. Je fakt, že takhle mají klientelu jasnou a určitě nebudou podnikat nějaké experimenty s nekuřáckým provozem....

    Přesto se nějak nemohu zbavit dojmu, že jsem poněkud diskriminován...i když je diskutabilní čím a jak. Tak na to zatím reaguji tak, že předpokládám, že o mé peníze většina restauratérů zájem nemá...tak jim je neodevzdávám a chlastám doma....ono to fakt vyjde laciněji.

    Jen nechápu jednu věc..jak je možné, že plošný zákaz kouření prošel v tolika zemích a nikde s tím nějaké vyloženě gigantické problémy nebyly...a to se to zakázalo v tak anarchistických zemích jako je Irsko, Itálie a pod. Jen tady to vypadá, že snad kvůli tomu i vystoupíme z unie... no bude to zajímavé, až v tomto směru na nás bude EU tlačit....navíc je možné, že nekuřáci začnou podávat na stát žaloby...jojo..bude ještě legrace.......

J. Štrobl 18.10.2010 11:26

Re: No, výsledek by byl přece jen úplně jiný

Výše uvedené jsem v podstatě opsal z jednoho fejetonu Karla Čapka, abych upozornil na to, že ten problém je už docela starý. Jde jenom o to, aby se lidé nějak domluvili. V naší kuřácké hospodě hospodský také na obědy sebere popelníky a vrátí je až ve 14,00. No tak chodím na oběd tam, kde mají extra kuřáckou místnost. Nijak se na něj nezlobím, protože chápu, že by mu na obědy ubylo zákazníků. Nevidím v tom až tak velký problém mimo toho, že nekuřáci bývají někdy zbytečně militantní.

J. David 18.10.2010 12:02

Zdravím, konečně rozumný názor

Plošný zákaz nikdy nic nevyřešil (viz. prohibice v USA, ilegální potraty v Irsku, Polsku). Pouze nahrál "podsvětí" a "represi". A ještě docela lukrativním kšeftům. Žaloby na stát vzhledem k pochybením neinformovanosti. Otázkou je příčinná souvislost.  To nechť posoudí soud a znalecké posudky. Víte, EU a její předpisy mnohdy působí bizardně (co také chcete od EU zastupitelů, kteří to mají jako politickou trafiku), nicméně naši politici své bláboly svádějí na normy EU. Trěba již v překladech EU norem. Originál zní "can be" (může být), a ejhle, v překladu do ČJ je "musí být". No, nekakopal byste naše zúčatněné zákonodárce do řiti? Oni ani originály nečtou a blábolí, že to po nás EU požaduje.

Jste diskriminován, připouštím, že v extravilánu naleznete minimum nekuřáckých hospod. Ve svém okolí mám tři, kuřácké 4. Všechny prosperují. V nekuřáckých mám i zadarmo WiFi, proto na pracovní obědy chodím tam. Na večerní mariáš ale chodím do "kuřáku", tam se tabákovým dýmem a listem opájím. Ono to je ale vše asi o ohleduplnosti k bližnímu.

A ta EU, jak bude tlačit. Mám spolužáka z gymplu, který žije od roku 1977 v Limoge (FR). Tam sejry prý válejí a suší na šindelech (žádné vykachlíkované kulaté rohy sejráren EU), maso na trhu s masařkami, etc. Prý jsme v Česku blbí, to dienstreglamá EU moc žereme. Poplivané a poblité vstupy restaurantů (nekuřáckých) by nám přál. Nakonec se tam prý skrytě čudí, ale to je prý jiná kapitola.

Rád mám pálenou kukuřici i ječmen. A k tomu dým z dobrého doutníčku. bez dýmu by to bylo, jako lízání čokolády přes staniol. A "vo tom to asi je", někdo si neumí představit žejdlík piva bez čvaňháka.

Osobní otázka, jak stár jste? Našinci je šedesát, novým kouskům ale starého psa těžko naučit, byť by to byla EU. Blbů z EU jsem však poznal přehršel (třeba při tvorbě NÚ pro EU), takové konkláve mamlasů, aby jeden pohledal. Nizozemské sazenice smrku do Jizerek. Geniální, jako s kouřením v putykách. Obojí nakonec chcípne. Copak, "must be" nebo "can be"?

J. Anděl 18.10.2010 12:52

Nejste diskriminován, jste jen přehlížen

Téměř nejím maso, spíš z formálních důvodů se nemohu nazývat vegetariánem. Restaurace mimo Prahu a velká města jsou pro mě také bohužel téměř nepoužitelné. Leckde matou názvy (v bezmasých jídlech je smažený sýr se šunkou, sýrový špíz s klobásou atp.), mnohde se ani netváří, že by něco takového mohli mít. Za typické považuji, když jsme kdysi dávno s kamarádem abstinentem zašli na čundru do hospody a dozvěděli jsme se, že mají jen utopence a pivo. Také mě to dříve rozčilovalo. To už je dávno.

Dnes se spíš stravuju doma, stejně si tam uvařím nejlépe (pochválit se klidně můžu, jím to jen já, žena a dítě :-) ). A jednou za čas třeba i nejsem vegetarián. Ono mě to jednou za čas nezabije. Vadilo by mi to třeba denně na obědě.

Zbývá jít posedět s přáteli. Mí přátelé jsou dnes skoro všichni nekuřáci. Chodíme tedy do čajoven (tam já si dávám vodní dýmku) nebo do nekuřáckých restaurací. Tohle je výhoda v Praze, že tu jsou. Kdo má přátele kuřáky, je v mnohem těžší situaci.

Proč o tom píšu: Nejste diskriminován. Jste jen přehlížen. To není totéž. Časem se to s největší pravděpodobností u nekuřáků změní a kouření bude zakázáno ve všech podnicích (asi s výjimkou kuřáckých klubů atp.). Ale v principu to tak zůstane. Vždycky bude někdo přehlížen, kdo se o sebe bude muset postarat dle svého.

J. Anděl 18.10.2010 12:25

Re: No, výsledek by byl přece jen úplně jiný

To co píšete o menších městech je naprostá pravda a je to smutné.

Snad právě proto ale nejde přijmout jeden, pro všechny přijatelný, zákon. Protože v Praze doopravdy je řada nekuřáckých restaurací, tyto navíc přibývají. Zatím ještě je problém s levnými hospodami, ty jsou myslím často zcela kuřácké, ale i to se věřím časem zlepší. A to i bez zákona, který by paušálně zakazoval kouření všude.

Mohli bychom přijít s nějakou inovací, třeba že by existovala dotace (či daňová úleva či co) na otevření nekuřácké restaurace. Na tu dotaci by mohly jít všechny prachy, které stát shrábne za prodej tabáku. Nebo že majitel musí zařídit nekuřácký prostor, pokud do vzdálenosti 2km neexistuje nekuřácká restaurace (na tuto část by měl dostat také dotaci z těch samých peněz).

Uvědomme si, že peníze získané něčím nemravným (prodejem tabáku) lze použít jen na dobročinné účely (dotace nekuřáckých restaurací např.) :-).

J. Štrobl 18.10.2010 13:25

Re: No, výsledek by byl přece jen úplně jiný

Bydlím na malém městě (cca 30 000 obyv.) a problém je v tom, že tady všechny nekuřácké restaurace prostě zkrachovaly. Proč je tedy ti nekuřáci nepodpoří a nechodí tam? Dneska se už tady nikdo úplně nekuřáckou restauraci otevřít neodváží. I když jsou tady restaurace, ale není jich mnoho (možná 2?), které mají kuřácké a nekuřácké místnosti extra. V Praze to nepochybně jde, ale na malých městech? Ani náhodou.

J. Schwarz 18.10.2010 10:53

Re: No, výsledek by byl přece jen úplně jiný

Co takhle přestat vysedávat v hospodách a upéct si oběd "starým osvědčeným způsobem" sám. Třeba si jídlo i "starým osvědčeným způsobem" vypěstovat, zabít a stáhnout! Pak by vás přestalo trápit, jestli někdo vedle hulí.