5.12.2021 | Svátek má Jitka


Diskuse k článku

VĚDA: Alibismus na prvním místě

Česká věda se postupně vzdává nároku na kvalitu bádání ve prospěch narůstající administrativy, kterou nediktují sami vědci, ale nadřazení úředníci nutící badatele, aby přistoupili na ponižující pravidla, že za svoji odbornou práci dostanou zaplaceno jen tehdy, pokud se stanou poslušnými vykonavateli administrativních příkazů, správnými vyplňovateli dokumentačních kolonek, alibistickými dodavateli zhodnotitelných výsledků, aniž by byli nositeli nových myšlenek a badatelských invencí, které tak musí chtě nechtě zanedbávat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vaclavik 22.3.2014 10:38

Panu vedci bych doporucil precist si Atlas Shrugged

a zejmena ty kapitoly o Statnim vedeckem institutu doktora Stadlera.

Obcujete s dablem a s dablem proto taky sejdete, to je jedine co mu jako statnimu zamestnanci mohu rici.

J. Cervenka 21.3.2014 13:01

moc povidani

tolik slov, tolik vet ac reseni problemu se zda jednoduche i pro skolaka gymnasia : zjistit kde nejvetsi uspechy vedy na svete (Nobel prizes atd) Je to USA, bez nejmensi pochyby. Zjistit jaka organizace grantova v te zemi ma nejvetsi vysledky: na priklad NIH (National Institute of Heath). Nasledne poslat tam do Bethesda vypravu odborniku aby system do detailu okopirovali. Zavest v Cechach, at breci cela Akademie Ved a Karlova Universita. Naivni? v Cechach ano. Ne?

J. Lukavsky 21.3.2014 19:11

Re: moc povidani

Jistě by šlo převzít americký systém, ale kde na něj vzít? Ony totiž ty americké granty jsou zhruba jako české - ale v dolarech. Také by asi těžko u nás šlo, aby ten co dostal grant na druhém konci země prodal svůj dům i s nábytkem a odletěl na nové místo i s rodinou a tam si koupil nový a totéž udělali i jeho noví spolupracovníci. Teď už by to byl asi problém spíše peněz, ale i tak my jsme mnohem více vázáni na svoje doupě a svůj kraj.

Jinak ale souhlas s tím, že vyplňování těch grantových sudoku je sprosté okrádání pracovníků o čas, který by měli a mohli věnovat vlastní práci.

Pan Selye (nobelovka za objev stresu) to také diskutoval ve své knížce a navrhoval, že by se nové granty měly přidělovat hlavně podle starých výsledků. Čili že by ouřadové měli uvěřit tomu, že ten kdo doposavad grantové peníze přetransmutoval rozumně do uznávaných výsledků (články, patenty, knihy....) to učiní i v budoucnu.

Tož tak.

P. Papež 21.3.2014 22:21

Re: moc povidani

Asi nežijete v Čechách, protože byste musel vědět, že tam, kde tečou peníze, se vždy najdou lidé, kteří  si přes kamarády a samozřejmě za peníze zajistí ředitelování. A jim pak nejde o průhledný zahraniční systém, který by je zákonitě z funkce odstranil.