29.3.2024 | Svátek má Taťána


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Janyška 24.3.2015 17:06

Máme studovat to, co je a ne to co by mělo nebo mohlo být.

Pak se snadno dostaneme na scestí. Třeba i náboženské nebo jen prostě z nevzdělání... Dzp.

A. Hrbek 24.3.2015 16:13

Vážený pane Slanino

Dovoluji si upozornit, že pan Kahuda úspěšně absolvoval fyziku na KU, že roku 1952 obhájil doktorát pedagogiky a roku 1953 doktorát přírodních věd. Takže nějaké, Vámi požadované "učebnicové" znalosti měl.

Svou vědeckou činnost zahájil zkoumáním vývoje myšlení mládeže. Důkaz, že myšlení má měřitelnou rychlost jej vedl k myšlence, že duální formou přenosu myšlenek by mohly být nějaké částice. Na dokázání této hypotézy pak celý život pracoval (to že čerpal omezené prostředky z SPZV je faktem stejně tak, jako že jste od čerpal tyto prostředky v řádech sta miliónů). Aplikací jeho metod byla na základě hospodářských smluv zajištěna návratnost vynaložených prostředků. A je faktem, že se snažil fyzikálními metodami zkoumat vlastnosti tzv. senzibilů. Měl přitom prokazatelné výsledky. Některé dokonce takové povahy, že je bylo nutno prohlásit za tajné. Jeho práce byly samozřejmě tvrdě kritizovány, ale také podporovány řadou vědeckých osobností.

Na rozdíl do pana Rejdáka, který byl financován z ministerstva vnitra, odmítl spolupracovat s STB.

Pokud o tom nevíte, oblast senzibility je předmětem intenzivního zkoumání ve všech vyspělých zemích, a to dokonce i z hlediska obrany státu.

O společnosti Sisyfos (které se říká i Syfilos)a jejím zaměření by mohla být dlouhá diskuse. Bylo to již zde zmíněno. Ale každý má snad právo mít nějaký názor a jej obhajovat. Sisyfos bojuje proti iracionalitě, ale nikdo neslyšel o tom, „že by dali svou anticenu Bludný balvan třeba nějakému komerčnímu subjektu, např. výrobci "doplňků", jejichž činnost neb výrobky se prokázaly jako škodlivé. Víra v boha a "zázraky" jim nepřekáží, víra např. v léčivou energii nebo psychotroniku ano. Pokrok ve vědě a technice vděčí za hodně "šíleným" myšlenkám a teoriím. Ti kteří je nemají, ti kteří jsou v této oblasti neplodní, potřebují občas vlastní slabost kompenzovat ponižováním jiných. V poslední době je činnost Sisyfosu nepříznivě ovlivňována politickými aspekty.

K. Janyška 24.3.2015 17:03

Re: Vážený pane Slanino

Bez znalostui teorie spontánního řádu lidské interakce byl ovšem v prdeli stejně, jako všichni socialisté, tedy také komouši, kterým byl... Dzp.

O. Istvanfy 24.3.2015 23:52

Re: Vážený pane Slanino

Genialita p.Kahudu spočívala hlavne v tom, ako dokázal ťahať z komunistov prachy. Inak ale jeho práca bolo čistokrvné šarlatánstvo. Ale ak viete niečo o tých preukázateľných výsledkoch, sem s nimi.

Jroslav 24.3.2015 15:26

Ke Kahudovi

Váš lehce načrtnutý článek se mi líbil. Věta, že o Kahudův výzkum měla zájem KGB, není úplně od věci. Jeho laboratoř byla totiž pod přísným dohledem StB. To byl i důvod, proč mohl publikovat pouze obecně teoretické statě a ne konkrétní výsledky svého výzkumu (ne, že by za něco stály). Jeho zprávy byly označeny jako přísně tajné, i když on sám se s nimi rád chlubil. Vzpomínám si na výstup z jednoho jeho výzkumu, kde percentuálně uváděl podíl abstinentů, občas pijících a alkoholiků mezi senzibily. Nádhera. Vím to z vlastní zkušenosti, protože jsem ze zvědavosti v jeho laboratoři několikrát byl na testech a ony tajné zprávy četl. Přivedla mne tam totiž jedna dívenka, která ve mě objevila obrovské empatické, možní i parapsychologické schopnosti. Chudince jsem nemohl vysvětlit, že jde pouze o náš sexuální život. Jo, i to se stává.

J. Sova 24.3.2015 11:36

Spolek Sisyfos

se znevěrohodnil tím, že ve svých stanovách odmítl zkoumat náboženské zázraky.

I když pan profesor Heřt se snažil občas do této sféry zabrousit.

Asi je jasné, kdo taková pravidla zavedl.

Prostě podel hesla - v co věřím já, je ušlechtilá víra, v co věříš ty, je hloupá pověra.

M. Pivoda 24.3.2015 10:54

Církev má nemylného papaže, věda neomylné nositele Nobelovky

1. Vše co je oceňováno lidmi má jen pomíjivou hodnotu. Nevím, zda-li byl už průkazně usvěčen z omylu některý papež, ale určitě se to už stalo některému nositeli Nobelovy ceny (myslím, že to byl například ten, co postupně prořezával čelní laloky mozku duševně nemocných lidí, a sledoval, co se s nimi pak děje).

Vědecké poznání určitě neskončilo 20. březnem 2015. Jakékoliv kritické vědecké soudy by tedy měly být vztahovány k tomu kterému datu.

2. Autor Slanina zatím nezahrnul do svého výčtu velkých omylů ekonomické vědy. A přitom by právě na tomto poli snadno našel mnohem více adeptů na skandalizaci.

P. Princ 24.3.2015 15:29

Re: Církev má nemylného papaže, věda neomylné nositele Nobelovky

1.a) Rád bych se dověděl, co podle Vás nemá pomíjivou hodnotu.

1.b) Papež (ani žádný teolog) nemůže být usvědčen z omylu, protože postuláty věrouky jsou netestovatelné.

M. Pivoda 24.3.2015 16:50

Arogantní vědci

Nekritizuji cirkevní dogmata, ale dogmatické "vědce" za jejich arogantní chování. V Česku nemusíte mít ani Nobelovu cenu, stačí pozice ve vedení instituce (získaná za politickou činnost), a už máte právo vyslovovat kategorické soudy o tom, čemu v podstatě vůbec nerozumíte.

P. Princ 24.3.2015 22:59

Re: Arogantní vědci

Někteří vědci jsou možná arogantní, ale ti opravdu důležití jsou zcela nedogmatičtí, velmi pracovití a nenápadní. Možná proto o nich nevíte.

M. Pivoda 25.3.2015 9:52

Potěšení na mé straně

Touto zprávou jste mne potěšil. Dejte mi ale (v nominálně demokratickém Česku publikačni prostor) a já vám uvedu právě opačný případ.

R. Gramblička 24.3.2015 10:37

velká škoda, že

sceptical inquirer nemá českou mutaci. To bych si určitě předplatil

A. Alda 24.3.2015 10:09

Otevřu-li kterékoli noviny,

je tam horoskop.

A tak si o lidstvu nic lichotivého myslet prostě nemohu.

J. Sova 24.3.2015 11:38

Re: Otevřu-li kterékoli noviny,

Co si myslíte třeba o Reaganovi, kterému radila astroložka?

K. Wichterle 24.3.2015 9:45

Srovnávání nesrovnatelného

Pokrok opravdové vědy do značné míry závisí na vizionářích, kteří na základě prostých úvah nebo zkušeností vysloví neobvyklou hypotézu, jejíž platnost následovně ověřují a zvyšují tím postupně její šanci na pravdivost. V mnoha případech sami dojdou ke zhodnocení této hypotézy jako pošetilé a sami se nad její naivitou pousmějí. To není nic zavrženíhodného.

Podobnou hypotézou byla představa o možnosti utvořit takové uhlíkové vazby, ve kterých by se dalo skrýt velké množství energie. Tuto hypotézu, která by byla již dávno zapomenuta, provázely dvě nešťastné okolnosti. Zaprvé se dostala příliš brzy – ještě než byla elementárně ověřena její neschůdnost - ke sluchu žurnalistů. To by nevadilo, protože by po krátké době tento nápad upadl do zapomnění. Zadruhé si ji vzal pan profesor Slanina jako záminku k trapnému dehonestování původců této hypotézy ještě po dalších dvacet let. Snad mu to posílí jeho ego!

Co se týče Ig-Nobelovy ceny, je udělována spíše výzkumníkům, kteří si hrají s nějakým velmi podružným směšným úkolem. Pro autory odvážných vědeckých hypotéz, byť se tyto ukázaly nesprávnými, nebývá. A jejich srovnávání s dogmatickými šamany je ranou pod pás.

K. Janyška 24.3.2015 9:32

No, dobrá. A kolik z vás ovládáte Kompozitivní teorii, tedy

teorii spontánního řádu lidské interakce, která na vědecké bázi, a nic jiného není přípustné, vysvětluje lidskou situaci ? Dzp.

J. Fridrich 24.3.2015 6:24

Bohužel iracionality i prosté lidské hlouposti

Bohužel iracionality i prosté lidské hlouposti neubývá, ale naopak. Přístup k relevantním - ale bohužel i k irelevantním informacím se za pomoci Internetu usnadnil.

Konspirační teorie typu - Američané si vyhodili dvojčata podzemním jaderným výbuchem, 6 výprav APOLLO vůbec nebylo na Měsíci a podobné " perly " jen dokazují, že zdravý lidský rozum ze světa odchází..................

B. Rudolf 24.3.2015 5:02

kultivace etiky vědecké práce a kritického myšlení

Osobně bych raději než klub pro potírání studia paranormálních jevů viděl klub pro kultivaci vědecké etiky a kritického myšlení.

Lidstvo většinu doby trvání svých civilizací v existenci paranormálních jevů věřilo a odmítnutí této víry asi byla rozumná obrana proti středověkým honům na čarodějnice. To samozřejmě neznamená, že dnes máme vymyté mozky. Jenom bychom měli být ve svých závěrech o tak subtilních věcech opatrnější.

Většina z nás byla zpracovávána materialismem nebo křesťanstvím nebo obojím. Možná bychom měli poskytnout obdobnou šanci i budhismu a/nebo šamanismu. A pak se na to vše pokusit podívat pomocí kritického myšlení a životních zkušeností. Kdo ví, jak by to dopadlo.

K. Janyška 24.3.2015 9:38

Re: kultivace etiky vědecké práce a kritického myšlení

Ano, jenže Kompozitivní teorie, která vysvětluje lidskou situaci na vědecké bázi je tak složitá, že prakticky dnešním generacím, školeným neuvěřitelně hloupými školskými systémy světa v tomto smyslu, obsazenými marxisty nebo náboženskými fanatiky, že je dnešním generacím nepřístupná. Nemají dokonce ani žádné, nebo jen velmi slabé, úchopové mentální a intelektuální a také inteligenční instrumentrárium... Dzp.

R. Langer 24.3.2015 10:25

Re: kultivace etiky vědecké práce a kritického myšlení

No jo, co byste chtěl, dyť to sou jenom lidi... :-D

R. Gramblička 24.3.2015 10:41

Re: kultivace etiky vědecké práce a kritického myšlení

ano i takový Hari Seldon s ní zápasil celý život a to v daleké budoucnosti, s mnohem lepší matematikou. :-)

P. Princ 24.3.2015 14:42

"Možná bycho měli poskytnout obdobnou šanci

i buddhismu a/nebo šamanismu."

No, šamanismus má v našem regionu bohatou tradici. Vrchní šaman sídlí (s přestávkami) ve Vatikánu.