17.4.2024 | Svátek má Rudolf


Diskuse k článku

VE VZDUCHU: Hon na stín

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Arcturus 26.8.2008 14:25

ale, ale

Ale, ale toto jsme již řešili s některými astronomy cca před 10 léty. leč jsme narazili na nepřekonatelný problém - peníze.

A.

Honza M. 12.8.2008 23:56

Se mi to nezdá

Jako astronomu amatérovi se mi nezdá způsob a délka stíhání. Měsíc i jeho stín po Zemi valí v nejpomalejším případě rychlostí 1km/s, tj. cca 3 Machy. Concorde dosahoval přes 2M, takže stín dohnal letadlo, ne naopak.

A díky rozdílu rychlostí nemohla úplnost trvat déle než nějakých 10 - 20 minut.

Nebo se pletu?

Stoura 14.8.2008 11:57

Re: Se mi to nezdá

započetl (spíše odečetl) jste rychlost rotace Země? Na rovníku to dělá asi 1,5M (+- pár desetin v závislosti na výšce)

Honza M. 16.8.2008 21:35

Re: Re: Se mi to nezdá

Pravda!

Tak to potom jo, pak to vychází a Concorde mohl stínu plynule stačit.

Je s podivem, že se o něco podobného nepokusil nikdo další za tu dekády kdy C. lítal (kromě roku 1999 a dvojitého letu do Sofie - nad Maďarsko-Rakouskou hranicí jsem je tenkrát viděl, myslím že už za stínem).

Stoura 17.8.2008 16:02

Re: Re: Re: Se mi to nezdá

Důvod je v článku. Turbulence. A mám pocit, že družice s clonkou pro umělé zatměbí udělají potřebnou práci lépe a levněji, protože mohou fungovat stále a neruší je atmosféra.

KK 12.8.2008 18:21

Vzpomínám

Jako mladý nadšenec jsem zaznamenal zprávu o tomto letu, asi v Křídlech vlasti. Okouzlilo mě to, i když moc detailů tam nebylo. Tak jsem panu Čechovi velmi vděčen za informaci.

Honza2 12.8.2008 9:43

70 léta

Jo jo, počátek 70 let byl vrchol naší (západní) ciilizace. Američani na Měsíci, Concorde, jaderné elektrárny, rychlovlaky, počítače... Nějak se to pak zašmodrchalo a teď už je to na číňanech, kam a jestli vůbec to potáhnou dál.

cassul 12.8.2008 10:36

Re: 70 léta

Řekl bych, že to byly spíš 60 léta a bylo to období honby za pokrokem - za každou cenu. Je to logické - velmoci se vzpamatovaly ze světové války, chtěly se vzájemně pokořit a víceméně jim bylo jasné, že válečný konflikt nemůže nikdo vyhrát či spíš přežít. Proto se předháněly jinak - ve vesmíru, novými technologiemi a vesele to užívaly v propagandě, bez ohledu na náklady. Je třeba říci, že se jim to ale z dlouhodobého pohledu vyplatilo, vznikly desítky nových technologií, materiálů, kvanta objevů, které využíváme stále a ještě dlouho budeme. Takový gejzír novinek se už bohužel neopakoval.

Honza2 12.8.2008 13:06

Re: Re: 70 léta

O počátku 70 let jsem psal proto, že tam vidím zásadní přelom. Do té doby to byl dlouhodobý bouřlový rozvoj, od té doby už jenom využíváme a vylepšujeme tehdejší objevy. Je to sice příjemné mít brusle z kosmických materiálů a plnou kuchyň vesmírných technologií, ale něco to vypovídá o úrovni dnešního výzkumu a pokroku vůbec.

Docela by mě zajímalo, jaká je příčina toho ustrnutí. Osobně bych tipoval, že to způsobil rozvoj počítačů a výpočetní techniky. Počítačový průmysl odsál ty nejschopnější a nejchytřejší lidi na úkor ostatních oborů a lidstvu přinesl spíš drobná vylepšení než nějakou revoluční změnu.

cassul 12.8.2008 14:47

Re: Re: Re: 70 léta

Ne, spíš to vidím na nedostatečnou motivaci. Není nepřítel, kterého je třeba porazit. V šedesátých letech to bylo SSSR a USA, kteří spolu bojovali - na náklady se nehledělo, bylo třeba soupeře předehnat, zahanbit, za každou cenu - a když ne na bojišti, tak technologickou převahou, propagandou, vědou, sportem, jakkoliv, to přece pamatujeme. To dneska není, v módě je kooperace, na každém projektu spolupracují desítky organizací, které se chtějí přiživit, do toho politické zájmy, celé užitečné projekty se rozpliznou v hromadách řečí, komisí, zájmových skupin... To všechno známe, viz Galileo a koneckonců celá EU a v USA to není lepší. Není komu co dokazovat, není protivník a tudíž není zájem s někým soutěžit.

Jenda 12.8.2008 15:26

Re: Re: Re: 70 léta

Vam celosvetovy Internet neprijde jako dostatecne revolucni zmena? Ovsem chapu, nema zadne slavitelne datum vypusteni. Vyzkum a pokrok se nezastavili, jenom nemaji dostatek JEDNOTLIVYCH dostatecne medialne pritazlivych vysledku.

Jiste zacatkem sedmdesatych let to vypadalo, ze kosmonautika bude postupovat mnohem rychleji. Hlavne co se tyce pilotovanych letu. Ovsem castecne to bylo podceneni problemu a castecne zjisteni, ze automaty dokazi vetsinu veci mnohem levneji, spolehliveji a presneji. A vyzkum na ktery se pocitalo s pilotovanymi lety delaji automaticke sondy. Coz ovsem nevzbuzuje dostatecny uzas a pozornost.

Honza2 12.8.2008 17:03

Re: Re: Re: Re: 70 léta

No celosvětový internet nakonec dopadl jako vylepšená (hodně urychlená) kombinace pošty, knihovny, novin, telefonu a hospodské žvanírny. Výrazné vylepšení to je, ale revoluční změna? A k internetu bych ještě doplnil mobilní telefonování a GPS, to změnilo život mnohem většímu počtu lidí.

Každopádně ten ústup ze slávy se netýká jenom pilotované kosmonautiky. I ty automatické sondy  je problém do vesmíru dostat, skoro bych řekl, že stejný jako v těch 60-70 letech. V letectví to není o nic lepší, nazvuková letadla jsou v muzeu, nové typy letadel vznikají leda napěchováním těch starých spoustu elektroniky. Jaderná energetika stagnuje. Pokud se někde staví, tak staré "osvědčené" typy reaktorů napěchované elektronikou.

Ale dost deprese, třeba ta doba zase přijde a my nebo naše děti se nějakým nástupcem Concordu prolítnou :-)

x 13.8.2008 16:55

Re: Re: Re: Re: Re: 70 léta

"ty automatické sondy  je problém do vesmíru dostat, skoro bych řekl, že stejný jako v těch 60-70 letech. "

Neni to stejne - diky mnohem kvalitnejsimu vybaveni elektronikou a mnohem dokonalejsimu spojeni (spolehlivost a kapacita prenosu dat) zvladnou mnohemvic ukolu nez drie bylo myslitelne.

A to je castecne duvod krome ukonceni "kosmicky zavodu" po skonceni studene valky i duvod zmirneni pilotovane kosmonatiky. Proste za mnohem mensi cenu nez pilotovane vypravy zvladneme bez riskovani zivota lidi takove ukoly, ktere byli driv nemislitelne.

A technika raketovych pohonu(krome iontoveho motoru na urychlovani sond) se nijak zvlast nezlepsila - stale jsou to tyz kapalinove motory se spalovanim - a to je opravdu jeji brzda.APPOLO byl navic velky hazard - dostatecnou spolehlivost nikdo nemohl zajistit a tudiz havarie se pokud by se pokracovalo by temer jiste nastala a pri niz by zahynula nejspis cela posdka - ci a alepson ty 2 co pristavali na povrchu Mesice(havarie mesicniho modulu) - treti v lodi by se snad bezpecne vratil zpet sam na Zem.

Snad po roce 2020 se na Mesic vratime a vzhedem k pokroku prave elekronickych systemu a novych materialu mnohem bezpecneji nez v 60.letech a na Mesici bude stala zakladna - i to bude nouzova zachrana  - pokud behem pristani stroj znici(ci proste se s nim nepovede pro poruchu odletet) mohou se tam uchylit, nez je dalsi  posadka zachrani. Zasoby jim nebude v krajnim pripade problem poslat automatickou sondou.  

Honza2 14.8.2008 9:38

Re: Re: Re: Re: Re: Re: 70 léta

APPOLO nakonec z hlediska bezpečnosti dopadlo líp než raketoplány. Každopádně představa, že u něčeho nového průkopnického lze zajistit "dostatečnou spolehlivost" je naivní. Poslední zprávy o USA projektu nové rakety a kosmické lodi hovoří o znechucení techniků přehnanými bezpečnostními požadavky. Při dodržení všech výmyslů ruzných "risk managerů" a dalších ouředníků se ta raketa nikdy ani neodlepí ze Země.

x 13.8.2008 17:09

Re: Re: Re: Re: Re: 70 léta

 "Pokud se někde staví, tak staré "osvědčené" typy reaktorů napěchované elektronikou."

Kdzy je neco osvedcene, tak proc to nestavet , zvlaste kdyz moderni ridici systemy to dokazi dotahnou na mnohem kvalitnejsi uroven.

Vyzkum novych reaktoru samozrejem pokracuje, ale hlavne se sazi na budouci termojadernou fuzi a zde je vyzkum naoopak velmi rozsahly i CR v nem spolupracuje.

Proste ne vse jde tak rychle jak by jsme si prali.

Honza2 14.8.2008 9:56

Re: Re: Re: Re: Re: Re: 70 léta

Staré osvědčené reaktory mají při jejich současném počtu (15% podílu na výrobě el.) paliva na 50-100 let. Pokud se chceme vymanit ze závislosti na fosilních zdrojích, bylo by potřeba zvýšit počet JE několikanásobně. Logickým řešením jsou rychlé množivé reaktory, kde odpadá problém s nedostatkem paliva. Takove komerční reaktory existují tři, funguje jeden. Z toho vyplývá, že tahle cesta je sice složitá, ale existuje. Kupodivu nikdo tyhle reaktory momentálně nestaví ani neprojektuje.

Naproti tomu termojadrná fůze na bázi tokamaku (ITER) je cesta zatím (už 50 let) rize fiktivní. Miliardy napumpované do výzkumu odhalují spíš další problémy a překážky, než aby přinášely řešení. Generace studentů, která s nadšením začala zkoumat první tokamaky odchází do důchodu. Je těžké být optimistou...

x 13.8.2008 17:12

Re: Re: Re: Re: Re: 70 léta

"Výrazné vylepšení to je, ale revoluční změna?"

Pokud ho pouzivate k praci tak ano, nebot ta knihovna napriklad technickych parametru vsech moznych soucastek je dostupna 24 hodin denne primo z vaseho pocitace - nemusite nikam jezdit ci dokonce si to nechat slopzite a hlavne kolikrat draze posilat.

V tomhle odhledu je velmi vyrazny pomocnik - podle mne pomalu jako masove zavadeni telefonu v minulosti - taky nemusel nikam jezdit, kdyz se potreboval rychle nekoho na neco zeptat.

Honza2 14.8.2008 10:08

Re: Re: Re: Re: Re: Re: 70 léta

Nu, berte to tak, že vy ušetříte díky internetu pár hodin času. Jenže ten internet a počítače naopak pohltily miliony schopných lidí a udělaly z nich programátory, správce sítí, návrháře procesorů a kdo ví koho ještě. Ty miliony chytrých a kreativních mozků někde zákonitě chybí. Pravda, spousta lidí díky nim nemusí běhat do knihovny a  na poštu...

KirovReporting 17.8.2008 10:35

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 70 léta

no jenze v r 1965 nas taky bylo o 3 miliardy min ze jo...

Vladislav 12.8.2008 4:56

Okrajový, ale významný...

...krok pro astronomii i letectví. I když se nakonec ukázalo, že to nebyl krok správným směrem k cíli. Bylo dobré, že se tento článek dočkal opětovného zveřejnění i na na méně specializovaném fóru.

Talián 12.8.2008 8:50

Re: Okrajový, ale významný...

V témže museu na volné ploše nedávno přibyl Boening s částečně demotovanými vnitřními panely  trupu, takže je možné shlédnout kabeláž a impulsní potrubí. Pro techniky přímo lahůdka.

estetik 12.8.2008 14:00

Re: Re: Okrajový, ale významný...

jsem fanda do lechnologii, nevim ale nic o pulsnich potrubich zmineneho boeigu. prosim mohlbyste to priblizit.dekuji

Jack 12.8.2008 9:59

Re: Okrajový, ale významný...

Samozřejmě že významný. Někdo přece musel tuto slepou uličku prozkoumat, aby mohl sdělit světu "tak tudy ne, přátelé" ;o)

Dědek 15.8.2008 20:46

Re: Re: Okrajový, ale významný...

Asi je to pravda ale byl to krásnej pták.