Neviditelný pes

VÁNOCE: Hříšníci v kosmických skafandrech

diskuse (3)

Na mezinárodní kosmické stanici oslavila její nynější posádka Vánoce stromečkem. A že visí od stropu? Dříve ho tak zavěšovali i naši prprapředci, leč v tomto případě nejde o napodobení staročeské zvyklosti, protože v beztížném stavu je docela jedno, kde je nahoře a kde dole, takže ve stylu cimrmanovského "jdu na sever, a teď zase na jih", si stačí říci, že na podlaze stojím já a podivínský kolega visí od stropu jako moucha. A stejně to bylo se stromečkem. Fotku poslal na twitter velitel nynější šestičlenné rusko-americko-kanadské posádky, kanadský kosmonaut Christopher Hadfield. (Na twitteru mu můžete položit také otázku nebo poslat pozdrav: https://twitter.com/Cmdr_Hadfield)

foto1

Američané a Kanaďan samozřejmě podle svých zvyklostí čekali návštěvu Santa Clause, takže u jednoho z přechodových otvorů připravili vánoční punčochy i pro své ruské kolegy.

foto2

Chris se také alespoň krátce dostal ke kytaře, kterou "ubytoval" ve své nevelké spací kóji.

foto3

Však si ještě před letem předsevzal, že pokud mu to jeho povinnosti velitele celé mise a náročný pracovní program dovolí, pokusí se složit na oběžné dráze nějakou písničku; zatím alespoň zahrál kolegům vánoční koledy - bylo to ve chvíli, když stanice ISS prolétala na Středozemním mořem.

foto4

Slavit se na palubě ISS bude podle ruské zvyklosti také Nový rok, kdy se k Rusům přidají jejich američtí a kanadský kolega, a ujít si jistě nenechají ani pravoslavný Nový rok, když už před startem na Bajkonuru prošli posvěceným "mokrým" přáním šťastné cesty.

foto5

Na posádku ale čeká ještě jedna oslava. Již zítra, 29. prosince, a bude to oslava narozeninová. Jevgeniji Tarelkinovi bude osmatřicet. Přirozeně nás napadne otázka, zda si na oběžné dráze připijí něčím jiným než džusem, kávou, čajem nebo vodou. Mají něco takového vůbec dovoleno? Kosmonaut Kovaljonok před svým prvním kosmickým startem startem v lodi Sojuz 25 v roce 1977 již cestou v autobusu na rampu s cigaretou v ruce možná jen provokoval instruktory, ale alkohol se do kosmu propašovat opravdu podařilo.

foto6

Vzpomínal na to francouzský kosmonaut Jean Francois Clerveoy, který si na stanici Mir vychutnal s kolegy z posádky doušek dobrého armagnacu. A nechal se slyšet, že by neuškodilo, kdyby kosmonauti měli oficiálně povolenou decku šampaňského nebo hlt ostřejšího alkoholu. Alexandr Poleščuk našel na orbitální stanici Mir za jedním panelem ukrytou lahev koňaku. Prý tam zůstala od předchozí posádky – místo, aby si obsahu lahve v tichosti užil, vše žaloval řídicímu středisku. Další ruský kosmonaut Saližan Šaripov se vrátil z kosmu osvícen nápadem, který hned předložil vedoucím pilotovaných let – prý by se mněl obnovit zvyk z dávných námořních lodí a kosmonauti by měli mít na den příděl 50 ml vína nebo doušek koňaku. Se zlou se potázal. Alkohol ani v docela malém množství není totiž vůbec dobrým kamarádem v extrémních podmínkách, jaké pobyt člověka v beztížném stavu provázejí.

Ale protože i kosmonauti jsou pouze prostými lidskými hříšníky, podařilo se už dříve na ruskou stanici Mir přece jen sem tam něco propašovat v osobních zavazadlech kosmonautů, když kontrola na Bajkonuru spiklenecky přimhouřila oko. Pro mezinárodní stanici ISS však platí naprosto přísný zákaz jakéhokoli alkoholu. Buď se dodržuje opravdu, anebo všechny posádky zatím držely a drží pospolu a nikdo nic nevyzradil. Již před časem totiž v hlavním stanu NASA vyvolala doslova poplach zpráva o výsledku šetření, při němž vyšlo najevo, že dva kosmonauti šli na start "intoxikovaní alkoholem". Jména zveřejněna nebyla. A později bylo prohlášení dokonce zmírněno. Co by tomu totiž řekli přísní američtí daňoví poplatníci?! Vedení NASA tehdy také oznámilo, že nejméně 12 hodin před startem nesmí žádný z kosmonautů požít ani kapku alkoholu. Rusové vzápětí přispěchali s prohlášením, že pro jejich kosmonauty platí takový zákaz na dobu dokonce 10 dnů před startem. Jak to bude tedy s letošní oslavou za "zavřenými poklopy" na palubě orbitální stanice ISS, to záleží jen a jen na fantazii každého z případných pochybovačů.

V každém případě však můžeme o půlnoci 31. prosince šestici osamělců na oběžné dráze na dálku připít a napsat o tom veliteli Hadfieldovi na twitter, aby náš přípitek kolegům vyřídil. Pokud šestice na ISS skutečně i tentokrát dodrží přísný "suchý zákon", bude jim ovšem takový vzkaz nejspíš připadat jako učiněná škodolibost.

zpět na článek