15.8.2022 | Svátek má Hana


Diskuse k článku

VÁNOCE: Hříšníci v kosmických skafandrech

Na mezinárodní kosmické stanici oslavila její nynější posádka Vánoce stromečkem. A že visí od stropu? Dříve ho tak zavěšovali i naši prprapředci, leč v tomto případě nejde o napodobení staročeské zvyklosti, protože v beztížném stavu je docela jedno, kde je nahoře a kde dole, takže ve stylu cimrmanovského "jdu na sever, a teď zase na jih", si stačí říci, že na podlaze stojím já a podivínský kolega visí od stropu jako moucha.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Sulc 29.12.2012 2:22

Hezky clanek i pekny prispevek pana Pujmana.

I. Pujman 28.12.2012 13:42

hříšníci? A proč?

Pane Toufare, moc rád čtu Vaše zasvěcené články, tady ne však trošičku překvapila Vaše maličká neinformovanost. Sověti blahé paměti totiž normálně zařazovali do potravinových dávek pro své kosmonauty i "kosmicky" balenou vodku "Stoličnuju", jedno balení 40% vodky o obsahu 0,1 litru.  Pouze do mezinárodních posádek ji oficiálně nedávali, tam si ji kosmonauti "pašovali" ale sami, což bylo veřejné tajemství. 

Jako bývalý zaměstnanec vojenského muzea ve Kbelích jsem byl u převzetí přistávacího modulu Sojuzu 28 v leteckém muzeu ve Kbelích a skutečně jsme v něm našli ukrytou prázdnou láhev od vodky, což přítomného pana Remka dostalo do značných rozpaků. Pak ale soukromě přiznal, že na oběžné dráze vodku měli.

"Kosmické balení" vodky existuje v depozitáři jednoho nejmenovaného technického muzea v Česku, kde jsem si ho i vyfotografoval. Tam také mají svědecky potvrzeno od několika sovětských a ruských kosmonautů, že opravdu takto balená vodka byla součástí potravinového "balíčku" při jejich kosmických letech běžně, na osobu několik kusů. Škoda, že zde nemohu vkládat do diskuse i fotografie (nebo to spíše neumím).

Š. Citterberg 28.12.2012 13:20

Hezký příspěvek,

děkuji vám.