ÚVAHA: Věda kontra ET
Ondřej Neff kdysi napsal, že jediné, co se se dnešní umělci ve svých vysoce uměleckých školách učí, je "bejt geniální". Je to pravda - a bojím se, že úplně totéž začíná platit i pro mnohé vědce. Z vědeckého skepticismu se tak začíná pomalu stávat vědecký fanatismus, vše neznámé nebo nezařaditelné do současných teorií je ignorováno, bagatelizováno nebo dokonce s inkvizitorským zápalem potíráno a nejlépe je to vidět právě na problematice ET.
Tvrdím, že kdyby zítra přilétla na Zemi ET flotila a ve stylu Dne nezávislosti zahájila grilování Empire State Building, polovina současných vědců bude na základě stoprocentně vědeckých teorií dokazovat, že jde jen o davovou halucinaci, tajnou zbraň al-Kájdy nebo důsledek globálního přemnožení krtků, protože nic jako ET přece neexistuje - a ta druhá polovina jim k tomu bude nadšeně tleskat.
Dřívější věda snad někdy ve viktoriánské éře skutečně byla o poznávání neznámého a prolamování hranic, měla odvahu i "koule", z té dnešní se stala jen honba za granty, tituly, ujišťování se navzájem, jak "jsme geniální".... a když se pak stane malér jako v případě korejského podvodníka Hwanga, svede se to na selhání jedince, zatímco problém v systému nechce nikdo vidět. Na problematice ET je to podle mě zvlášť patrné: Stačí jenom vyslovit "mimozemšťan" a veškerá proklamovaná objektivita jde rázem do kopru a média k tomu zdatně sekundují. Když před pár lety ČT 2 vysílala večer na téma ET, připomínalo to osvětovou přednášku z dob minulých a konečný dojem byl, že každý, kdo jen hlesne o možné existenci ET, by měl být urychleně internován v nejbližším zařízení s patřičně vysokou ostrahou.... ostatně, vždyť už i zkratka UFO je dnes většině lidí leda pro smích.
Chápejte, já netvrdím, že ET existují - nevím to, stejně jako nejspíš nevíte vy. Také nevěřím teoriím "made in von Dänniken" (které jejich tvůrce umí tak obratně ohýbat, jak se mu právě hodí), neřekl bych, že flotila ET se tu obtýden staví zkontrolovat anální sondy farmářských dcer v Montaně nebo načmárat pár kruhů v Salisbury, a nešťastníci čekající přílet flotily "vesmírného bratra Aštara" jsou k politování, ale fascinuje mě ta urputnost, s jakou lidé odmítají akceptovat i jen možnost existence ET - a zvláště lidé, kterým by taková zvědavost nebo aspoň otevřenost měla být nejbližší, tedy vědci. Bojím se, že právě oni už podlehli natolik iluzi o naší (a zejména své vlastní) výjimečnosti, že prostě nejsou fyzicky schopni akceptovat i jen myšlenku, že tu nejsme sami, kdo má mozek, natož pak nějakou vizi Galaxie "a la Star Trek", kde je lidská rasa jen jedinou rybkou v korálovém útesu.
Bojím se, že právě na tuhle aroganci jednou všichni pěkně dojedeme - a nejspíš zcela bez pomoci ET...
A propos, kontakt a invaze - byl to myslím P.K. Dick, kdo napsal, že nejzranitelnější budeme právě ve chvíli, kdy nám jakákoliv možnost kontaktu přijde naprosto směšná. Co myslíte, jak jsem k tomu teď asi daleko...