5.7.2020 | Den slovanských věrozvěstů Cyrila a MetodějeDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ÚVAHA: Rozumíme vědě?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 45, poslední: 28.5. 2019 23:28, přehled diskusí

Janyška s Pivodou,:
Autor: F. Houžňák Datum: 27.5.2019 20:28

to je teda maso.

Re: Janyška s Pivodou,:
Autor: K. Janyška Datum: 27.5.2019 21:22

A vy řezník nebo řeznický pes ? Dzp.

Re: Janyška s Pivodou,:
Autor: M. Pechar Datum: 28.5.2019 14:49

Komnegativní troll...

K ČEMU JE DOBRÉ VĚDĚNÍ O SKUTEČNÉ PODSTATĚ LIDSKÉHO SVĚTA,:
Autor: K. Janyška Datum: 27.5.2019 18:17

TEDY KOMPOZITIVNÍ TEORIE ?

Vědecká kompozitivní teorie, tedy suma informací získaná vědeckou kompozitivní, tedy skladnou, metodou společenských věd, navzájem provázaných a neodporujících si, viz slavná Kontrarevoluce vědy od nositele Nobelovy ceny A.F.Hayeka, je vždy nejvyšším, stále vědou aktualizovaným, věděním lidstva a přináší právě taková vysvětlení. Vždyť zkoumá a předkládá informace o samotné podstatě lidského světa a jediné možnosti lidstva existovat a jde do takové hloubky, že vysvětluje až samotnou lidskou mysl. Je to tedy vysvětlení lidské mysli jejím prostřednictvím.

Samozřejmě, výhradně bez pověr a mýtů a žádné náboženské nebo okultní předsudky nejsou povoleny. Jinak by přístup k tomuto zkoumání nebyl čistě vědecký a nebyl by prost jakýchkoliv zavádějících pseudovědeckých praktik, tedy by nebyl seriózní.

Co tedy relevatní společenští vědci zkoumají, když mají tak vysokou ambici lidstvu předložit hluboké a důkazy podložené vědecké informace, které, jak se ukázalo, zcela mění dosavadní představy lidí o svém původu a principech, které nám, lidstvu, umožňují být. Samozřejmě, imkdyž to nebylo původním záměrem, bylo to vědeckým postupem odhaleno a prokázáno. Okřídlené rčení, lidé si myslí o světě něco jiného, než by si měli myslet, tady dostává skutečně reálný a realistický průkaz.

Re: K ČEMU JE DOBRÉ VĚDĚNÍ O SKUTEČNÉ PODSTATĚ LIDSKÉHO SVĚTA,:
Autor: K. Janyška Datum: 27.5.2019 18:18

V první řadě berou vědci do úvahy, samozřejmě za využití všech poznatků věd přírodních to, odkud se člověk biologicky vzal a jaké jsou jeho první jakési předlidské, pololidské a časem už lidské kroky na Zemi a jeho chování, které si už dovedeme představit a které umíme uchopit inteligenčním instrumentáriem našich myslí. Lidé svoji pouť vesmírem a po zemském povrchu začali ve smečkách a kmenech o velikosti zhruba 50 jedinců a žili v kmenové společnosti se vším všudy, drženi pohromadě altruismem a pudem sebezáchovy, tedy neosobními, genetickými a doslova přírodními principy, shodnými s ostatními druhy.

Kompozitivní teorie se však nezabývá genetickými a biologickými základy lidstva, ty si kdykoliv vypůjčí od věd přírodních, lépe řečeno, zahrne je v případě potřeby a jejich trvalé platnosti do výkladu, nýbrž kulturní evolucí a spontánnímí, tedy neosobními silami, které ji vyprovokovaly a vyprodukovaly. Zabývá se vznikem inteligence, rozumu, mentální výbavou člověka a zejména mezemi a mantinely, které nám souběžná souhra spontánních sil, které nás stvořily a dále nekonečně dotvářejí stran obsahu a výbavy našich myslí, doslova diktuje a klade.

Zabývá se tedy zejména objevem obchodu, coby základním hybatelem kulturního vývoje, neboť to on a důsledky z něho přinesl civilizaci, tedy přeměnu divocha v civilizovaného člověka a tento proces vyšší a vyšší subjektivizace a individializace jednotlivců probíhá stálem a je nekonečný.

Re: K ČEMU JE DOBRÉ VĚDĚNÍ O SKUTEČNÉ PODSTATĚ LIDSKÉHO SVĚTA,:
Autor: K. Janyška Datum: 27.5.2019 18:18

Zejména se však zabývá řídící strukturou, a jiná není možná a nikdy nebyla, spontánním řádem civilizovaných a celého lidského světa. To je podstata a jediná možnost přežití lidstva a nelze ji zorganizovat. Je také jedinou možností, jak mohou jednotlivci a jejich organizace, sledovat nekonečný počet cílů a účelů svých jednání tak, aby nenaráželi do ostatních. Souběžně tato struktura vyvinula skrze interakci jednotlivců pravidla chování, která se stala obsahem souběžně se vyvíjející lidské mysli. Tedy spontánní řád lidského světa, tedy lidský svět, řídí nás, ne my jeho. Kdykoliv se pokusíme to zvrátit, a nepůjde to nikdy, přivoláme si na sebe katastrofu.

Tedy důvod existence kompozitivní teorie je, aby lidstvo vyvedla z toho strašného omylu, Myslí si, že je už tak chytré, že si může dělat co chce a že může řídit lidský svět. Nejde to a nikdy to nepůjde.

Lidská mysl je totiž vnitřní součástí tohoto supermechanismu, je složena z jeho pravidel chování a nemá žádnou možnost se dostat mimo něho a organizovat ho. Strašných příkladů takovéto nemožnosti je dost a dost, zejména v novodobých dějinách - SSSR a jeho světová socialistická soustava. Lidé však nevědí proč to dělají a nevědí ani proč jich u toho vždy tolik zahyne. Věčným pokusům zorganizovat nezorganizovatelné, tedy spontánní řád světa, tedy lidský svět sám, říkáme socialismus. Má nespočet podob. V poslední době například zejména rudočernými socialisty řízenou Evropskou unii.

Kompozitivní teorie, tato nejsložiitější vědecká materie ze všech, nám odpověď dává, a stále přesněji. Jeji výuka však není možná, neboť náboženské a politické předsudky tomu zatím brání a nejsou tedy ani učitelé, kteří by tuto složitou koncepci zvládali. Kandidát na post prezidenta České republiky, bývalý předseda Akademie věd Drahoš, je toho důkazem. Ani slovem se o tomto neodstranitelném fenoménu vesmíru a tedy i lidského světa nezmínil.

Re: K ČEMU JE DOBRÉ VĚDĚNÍ O SKUTEČNÉ PODSTATĚ LIDSKÉHO SVĚTA,:
Autor: K. Janyška Datum: 27.5.2019 18:18

Doufejmě všichni, že jednou učitelé budou. Situace dnes nepoučeného lidstva kompozitivní teorií se tak rapidně zlepší. O tom není pochyb. Až rozdíl mezi tím, jak lidský svět funguje ve skutečnosti a mezi tím co si lidé o tom myslí naroste do kritických rozměrů. Snad tu hroznou srážku přežijeme... Dzp.

Je v kompozitní teorii zmíněno něco o umělé inteligenci?:
Autor: M. Pivoda Datum: 27.5.2019 19:44

V dohledné době (měřeno v desetiletích) může (s pravděpodobností 86%) na této Zemi vzniknout nová (uměle vytvořená) specie, která svým intelektem překoná součet všech lidských mozků na této planetě.

Pokud o této (game-changing) budoucnosti lidstva kompozitní teorie neříká vůbec nic, pak je to pro mne jen jedna z mnoha dalších teorií "všeho". Ale určitě nic zajímavého pro mé osobní zájmy (kvůli kterým jsem byl před 30 lety vyhozen z VUT Brno).

Re: Je v kompozitní teorii zmíněno něco o umělé inteligenci?:
Autor: K. Janyška Datum: 27.5.2019 19:48

Není to možné, nevadí to ? Dzp.

Co je a nní možné?:
Autor: M. Pivoda Datum: 27.5.2019 20:29

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10441294653-hyde-park-civilizace/219411058090518

Re: Co je a nní možné?:
Autor: K. Janyška Datum: 27.5.2019 21:24

Také ty žvanily poslouchám. Nikdo, ani jeden, o spontánním řádu nikdy nic. A přesto, že právě on je základem úplně všecho jsoucna... Dzp.

:
Autor: J. Jurax Datum: 27.5.2019 13:58

Vědě, resp. všem vědám přírodním, nejvíc rozumí pfilozófové, politologové, politici s humanitním a právnickým vzděláním a samozřejmě všelicí aktivisté. A ovšem nejrůznější umělci. Aspoň podle médií a diskuzních pořadů.

Re: :
Autor: I. Novák 763 Datum: 27.5.2019 16:04

Což dokládá i autor - Mudrc. v článku zmínkou o bazánech. Příště nám zřejmě vysvětlí, že v nich voda nenávratně zmizí, místo toho aby zůstala v krajině, celé léto se odpařovala a na podzim byla vyčerpána na trávník, kde se vsákne do půdy.

Co se jaderek týče:
Autor: R. Gramblička Datum: 27.5.2019 13:05

málokdo si uvědomuje, že jeden z mála pádných argumentů odpůrců jaderek je výsledkem jejich dlouholeté snahy o všemožná i nemožná opatření při jejich stavbě. Kdyby kolem nich nepanovala hysterie a snaha o naprostou eliminaci všech rizik, bylo by postavení jaderky o dost levnější

Já si vždycky vzpomenu na tu scénu:
Autor: F. Houžňák Datum: 27.5.2019 20:31

z Rozmarného léta, jak Záhorský střásá z lana Menzela se slovy "Vždyť proboha spadnete, je to vysoko, slezte dolů", a když ten konečně spadne, prohlásí k němu "Já jsem vám to říkal".

:
Autor: R. Tichý Datum: 27.5.2019 12:49

Ono by stacilo, kdyby se zvedla technicka gramotnost "novinaru". Ti jsou nejpis placeni "od pismenka" a tak blaboli.

Pane autore, on je to problém ve SCHOPNOSTI MYSLET!:
Autor: V. Petr Datum: 27.5.2019 12:01

Moje zkušenost je taková, že stručné vysvětlení snadno pochopí jak inženýr, tak i lékař. Pro "humanoidy" je to problém a proto by se k technickým otázkám neměli vyjadřovat. Já to vidím ve špatné úrovni ZÁKLADNÍHO A STŘEDNÍHO ŠKOLSTVÍ ale může to být dáno i IQ.

Pokud jde o vyhořelé jaderné palivo, je to celé o přepracování! Ukládat nezpracované palivo je hovadina, i když např. zpracování 300 let skladovaného paliva by vyšlo mnohem levněji, než v případě paliva čerstvě vyjmutého z reaktoru (radioaktivita s časem klesá a zpočátku hodně rychle)!

:
Autor: J. Jurax Datum: 27.5.2019 13:47

No jo, vysvětlete někomu něco tak triviálního jako vzorec pro řešení kvadratické rovnice. Aby ten dotyčný pochopil, proč je ten vzorec právě takový, jaký je. Učí se to na střední, tedy aspoň za mých let se to učilo.

Re: :
Autor: P. Novák Datum: 28.5.2019 23:28

https://www.youtube.com/watch?v=DdUx_7B00kM

Shrnuto, podtrženo :
Autor: J. Pokoutný Datum: 27.5.2019 10:10

je obsahem článku "mírně skepticky nevím". Jenže to je totéž, jako u 80% obyvatelstva (zbytek je věřím v + nebo v -). Takže slabota, či povzdech.

Vesnické bazény:
Autor: B. Berlinski Datum: 27.5.2019 9:59

Kéž by bazénů na vsích bylo víc a stát je dotoval. Dešťovka takto zadržená je mooooc levnější než Tomanovy nové přehrady. Zatím se dotuje bečka pod okapem a to jen v některých oblastech. I kdyby se jednalo u vodu pitnou, je to vody zadržená v krajině, odpar ochladí mikroklima a z mráčku se stane mrak a třeba spadne lokální přeháňka. Na podzim se voda vypustí pomalu na zahradu a znovu se tak vrátí domů. Tomanovy přehrady se jen jednou zaplní a pak už nic :( jen ten odpar a elektřina, taky proto se nikdy dost neodpustí a když voda jde přelivem znovu budou pod hrází vyplavená obydlí .....

Re: Vesnické bazény:
Autor: P. Princ Datum: 27.5.2019 10:37

Ale hydrolog nejste, že?

https://www.mzp.cz/C1257458002F0DC7/cz/news_170724_sucho/$FILE/koncepce_sucho_material.pdf

Re: Vesnické bazény:
Autor: P. Princ Datum: 27.5.2019 10:37

https://www.mzp.cz/C1257458002F0DC7/cz/

news_170724_sucho/$FILE/koncepce_sucho_material.pdf

Re: Vesnické bazény:
Autor: B. Berlinski Datum: 27.5.2019 12:04

Ne, křupan z vesnice. Dešťovku přes filtr jímám do podzemní nádrže používám na WC, bazén a zalévání. Před zimou vrátím čištěnou vodu z bazénu do nádrže a přebytek na louku. Postavil jsem bez dotací od Tomana a bez studia na hydrologa :( no vesničan .....

Re: Vesnické bazény:
Autor: V. Kotas Datum: 27.5.2019 12:28

Kolik vás takových je, hlavně lufťáků. Potřebné je obojí, jak přehrady, rybníky, tak záchytné systémy na dešťovou vodu ze střech.

Re: Vesnické bazény:
Autor: B. Berlinski Datum: 27.5.2019 12:49

Nejsem lufťák, 40 let na venkově. Ty přehrady a rybníky jsou pro, rybáře, chataře no pro lufťáky. Přehrady i na elektřinu, nikdy na zadržení vody, jednou plné vždy plné. Na zadržení vody a zpomalení odtoku je suchý poldr. Ten ovšem nevyrobí elektřinu, nepotěší surfaře ani rybáře. Vy lobujete za betonářská loby? :)

:
Autor: J. Jurax Datum: 27.5.2019 13:29

Čest Vám. Jenom - kolik je takových jako Vy?

No jo:
Autor: J. Jurax Datum: 27.5.2019 13:42

Vědě, resp. všem vědám přírodním, nejvíc rozumí pfilozófové, politologové, politici s humanitním a právnickým vzděláním a samozřejmě všelicí aktivisté. A ovšem nejrůznější umělci. Aspoň podle médií a diskuzních pořadů.

:
Autor: J. Jurax Datum: 27.5.2019 13:58

Pardon, redakční systém nějak zablbnul a blbě to vřadil ...

Re: Vesnické bazény:
Autor: P. Princ Datum: 27.5.2019 17:23

S dešťovkou a použitelnou odpadní vodou z domácnosti zacházím podobně jako Vy.

S Vaším odtažitým náhledem na "Tomanovy přehrady" nemohu souhlasit. Záchytné nádrže na zdrojnicích jsou velmi třeba.