23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

ÚVAHA: Naše souhvězdí

Děti jsou nevyčerpatelnou studnicí inspirace. Dokážou se na některé věci s naprostou přirozeností podívat způsobem, jakým to nás, poznamenané vzděláním a ustálenými zvyky, ani nenapadne.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Písařík 9.5.2019 17:49

Není otázka jako otázka

Existuje jistá rubrika: Odpověď na každou otázku a já se již dlouho ptám a stejně mi nikdo neodpovídá: CO SE DĚJE S FOTONY NA KONCI VESMÍRU? Vždyť přece musí být spousta fotonů, co netrefí žádné těleso a doletí až těch 13,7 miliard světelných let, na což se Vesmír od svého vzniku rozšířil. Tak třeba mi odpovíte.

J. Kraus 7.5.2019 23:32

Vetřelci se ptali

a dozvěděli se, že příslušná skupina hor (pohoří) se jmenuje Čomolungma. Nebyl asi důvod pojmenovávat každou ze stovek podobných hor, zvlášť když na ní nesídlili bohové. Bylo jí tedy dáno jméno Mount Everest a mnohem, mnohem později, když domorodci pochopili slávu té hory, přesunuli název pohoří na onu samotnou horu.

L. Písařík 7.5.2019 22:22

Trochu odzbrojující logiky:

Taky my jsme si pojmenovali Vídeň, Rakousko, Paříž, a další počeštili. A bylo by dobré dodržovat místní jména, bylo by nám rozumět, o kom o čem mluvíme.

K. Janyška 7.5.2019 9:22

Ano, hloupý dětinský antropomorfismus ovládá nedopělé

dospělé. Fyzicky narostlí třicátníci s dětiskými nápady. To je výsledek práce školských systémů světa kde rudí a černí zablokovali výuku vědecké kompozitivní teorie, neboť je naházela do jednoho zločineckého socialistického pytle... Dzp.

P. Rada 7.5.2019 7:09

Existuje interaktivní prostorová mapa oblohy?

O tom kterým směrem a v jaké vzdálenosti jsou nejbližší tisíce hvězd "naší galaxie" zřejmě víme. Počítačovou techniku máme také slušnou. O stovkách z nich dokonce už víme, že mají planety...

Tak by mě zajímalo, zdali už někdo vědně nebo dokonce pro planetárium s takových dat vytvořil prostorovou mapu/model alespon části reálné galaxie, ve kterém by bylo možné se jaksi nadsvětělně rychle pohybovat jak v nějaké počítačové hře a vizualizovat tak pravděpodobnou projekci hvězd na proměnné ale co možná realitě blízské virtuální obloze?