24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

ÚVAHA: Kosmologie nekonečnosti

Ještě v časech Alberta Einsteina byla kosmologie oborem, kterým se údajně zabývali jen neúspěšní fyzici. Příčinou byl nedostatek dat, který by kosmologii „posadil“ na matematicko-fyzikální základ.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Šťovíček 26.12.2019 22:09

Teorií o Vesmíru už bylo více a tak máme jedinou jistotu, že za nějakou dobu zde bude(ou) další. Víme, že vzdálenosti ve Vesmíru jsou téměř nepředstavitelné a v reálném čase nepřekonatelné a vesmírný prostor je pro biologický život smrtonosný. Bylo by lepší, aby se lidstvo konečně domluvilo na ochraně zázraku života na naší modré Zeměkuličce (jediného nám známého života ve vesmíru), než spekulovat o dalších vesmírných teoriích. Kořistnický přístup k životu, který je nám vnucován, nutně skončí sebezničením naší civilizace. Budeme-li se chovat jako ochránci a dobří hospodáři, tak máme ještě šanci.

A. Nový 26.12.2019 22:27

Vemte si vývar ze Šťovíku, třeba vám to pomůže. ;-D

A. Podšer 26.12.2019 21:16

Toto měla být věda dvaadvacátého století, nač ten spěch. Čím budou ty moudré mozky za sto let oslňovat, když všechny geniální teorie vyzobou dnešní sobci...

J. Kraus 26.12.2019 18:22

Ano, řetěz příčin a následků. Kolik bytostí, tolik v 3D prostoru (zůstaňme radši při něm) vlnících se řetízků, příležitostně se navzájem dotýkajících a předávajících si impulsy a energie. Kde je začátek, kde konec? Auto dá na přechodu přednost chodci, vzápětí nestihne projet semafor na zelenou a běh světa nenápadně nabere jiný směr. Jak říká Sinuhet, od počátku věků vše je zapsáno v knize osudu. Jak může člověk, považující za "bytosti" jen lidi, snad ještě nějakého toho psa nebo kočku, obnažený před pohledem z jiných světů, mít odvahu vytvářet nějaké teorie? Jak praví staří mudrcové, nehleďme na monitory počítačů, obraťme zrak do svého nitra.

J. Schwarz 26.12.2019 16:39

Jenže tohle není žádná věda a pro podobné spekulace neexistují žádné důkazy...

P. Princ 26.12.2019 19:11

Spekulace bez důkazů,

nebo jen s důkazy nepřímými, odvozenými, extrapolovanými apod..., mohou být dobré k tomu, abychom zjistili :

1. Kudy cesta nevede.

2. Kudy cesta určitě nevede.

M. Pivoda 26.12.2019 11:53

Většinu lidí zajímají spíše jen nízké pozemské problémy. Občas je rozruší například možnost radikální budoucí změny pozemského klimatu.

A pro případ radikálního oteplení Zeměkoule, si někteří lidé kladou hypotetickou otázku, zda ve svém důchodovém věku by se Greta mohla dožít králíků a slepic na svém dvorku.

Nicméně při pohledu na hvězdnou oblohu se dostaví úžas a spíše strach, které vůbec nezeslabí znalost velkého počtu kosmologických teorií.

J. Basler 26.12.2019 5:57

Máte pravdu, je to tak trochu sci-fi - nebo spíš hodně... I populárně vědecká literatura je teď trochu zaplavena knihami na podobná témata. Ale, dobrá zpráva, moje kamarádka, tak trochu "sluníčkářka", ekonomického vzdělání, dokáže tyhle výsledky fantasticky interpretovat. Například energie proudící z těchto různých vesmírů stimuluje její duševní dráhy a umožňuje jí stát se "vyšší" bytostí s úplně jiným nadhledem ale současně poměrně kritickým přístupem k nám nevědoucím. A nechápe mne, téměř dostudovaného teoretického fyzika (ale "bohužel" jen černé díry a už hrozně dávno ;-), že se tím nezabývám, abych umožnil celému lidstvu se posunout do Hyperprostoru nebo Paralelních světů (M. Kaku). Pan Michio Kaku je v tomto a i jiných oborech velmi populárně vědecky psavý. Nicméně se domnívám, že predikce vývoje lidstva na desetitisíce let je tak trochu...

J. Basler 26.12.2019 6:54

S těmi "trochu" jsem to trochu přehnal, sorry ;-D

J. Basler 26.12.2019 7:28

Poslední poznámka, pro ty, kteří by chtěli číst: Budoucnost lidstva od M.K., na tu jsem zapomněl... Tam je to "sci-fi" o lidech