19.4.2024 | Svátek má Rostislav


UMĚLÁ INTELIGENCE: Mixér na slova

22.8.2022

Americká firma Meta, budete ji znát spíš pod názvem Facebook, nabídla domácímu publiku atrakci. Domácímu, rozumějte americkému. Každý se může pobavit s počítačovou bytostí. Navážete kontakt a můžete si povídat o čem chcete. Celá ta věc má nálepku „umělá inteligence“, taky se tomu říká „bot“ nebo „chatbot“, v tom rozeznáte slovo robot. Bot od Mety má i svoje jméno, BlenderBot 3. Trojka nejspíš znamená, že tento veřejně prezentovaný produkt je třetí v pořadí, zřejmě předcházely dva neveřejné. Zajímavější je první část jména, totiž „Blender“. To blend znamená v angličtině mísit, ano, známe blendovanou whisky. BlenderBot tedy už svým jménem naznačuje, o co tu jde: mísí dohromady slova a slovní spojení a věty tak, aby to dávalo jakýs takýs smysl. K disposici má prý 175 miliard parametrů. Nejspíš naznačují kombinace slovních spojení. Míchadlo BlenderBot to šikovně rozmixuje a zase složí, a je z toho výpověď.

Možná jste o tom už slyšeli, novináři podrobili BlenderBot zkoumání a tak se od něho dozvěděli třeba i to, že Donald Trump je nadále prezidentem Spojených států, aby jim pak v druhém nádechu BlenderBot sdělil, jak je ten Joe Biden skvělý. To jsem se dočetl, jakož jsem vzal na vědomí sdělení výzkumníků firmy, že testeři označili z 260 tisíc odpovědí 0,1 procenta závadných, 1,4 nesmyslných a 1 procento mimo téma. Nad tím mohu jen povzdechnout. Jen považte, jedno celá čtyři procenta nesmyslných odpovědí. Jděte na libovolný politický mítink, položte dotaz a vyhodnoťte si, kolik odpovědí bude nesmyslných a kolik mimo téma. Že vás uspokojí devadesát sedm odpovědí ze sta? O tom si dovolím hluboce pochybovat.

Zajímavý je ten údaj nula jedna procent závadných odpovědí. Copak to asi je? Že Trump dál sedí v Bílém domě? Patří ta odpověď do kategorie závadných odpovědí, nebo těch, co jsou mimo mísu? Podle mě je mimo mísu celý ten údaj o závadnosti. Ano, jsem hodně obezřetný vůči kategorii „závadná výpověď“. A hned dodám, že jsem obezřetný stran celého toho projektu. Možná slyším trávu růst, ale tuší, že Meta sbírá data, aby mohla pojem „závadnost“ automaticky aplikovat. Na koho? Na bláboly nějakého počítače? Ne, bude je aplikovat na to, co si povídáme a co píšeme. Mohu skončit výzvou „buďme bdělí“, ale moc velký efekt to mít nebude. Proces je v chodu a zabránit mu nelze.