9.7.2020 | Svátek má DrahoslavaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


TRAPPIST-1: Unikát mezi unikátyŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 6, poslední: 28.2.2017 7:52, přehled diskusí

Ten Trapist, to je jmeno dalekohledu?:
Autor: V. Vaclavik Datum: 27.2.2017 19:30

Nebo hvezdy? Asi oboji, ale je to zavadejici. Clanek je zrejme urceny pro jinou, astronomii aktivne sledujici audienci, ale i tak je to smeska odbornych veci a totalniho laickeho pozlatka (ta narazka na toho podle me velkeho tluchubu Muska). K cemu ty dostupne vzdalenosti mezi planetami, kdyz je to cele absolutne mimo dosah.

Nejdriv je ten Trapist hvezda, az hodne pozdeji se jen tak bokem zmini, ze jde o cerveneho trpaslika (typ hvezdy, ale uricte nejde o 'hvezdu', u hvezd probihaji fuzni reakce, u cerveneho trpaslika jiz nikoli).

Pro ten typ audience, ktery 'zere' takove zminky o Muskovi, je ten clanek moc odborny (pro me zase moc laicky), takze ty pekne obrazky maji mit upozorneni, ze jde o predstavu umelce, protoze takovi lide si mohou docela nevinne predstavovat, ze jsou to skutecne fotky, treba jen ve fotoshopu vylepsene, ale jinak skutecne.

Takovehle nalezy me neprekvapuji, asi stejne jako nebudu prekvapeny, az jednou objevime inteligentni zivot tam nekde mimo nasi soustavu. My mame nase planety a nemame jich asi prave malo, nejspis prumerne hodne, asi jako Slunce je prumerna hvezda, takze budeme urcite nachazet jak nudnejsi, tak pozoruhodnejsi systemy, treba jako tento.

Re: Ten Trapist, to je jmeno dalekohledu?:
Autor: P. Portwyn Datum: 28.2.2017 7:52

Pane Václavíku, jste si jist, že v červených trpaslících neprobíhá jaderná fúze?

Je to určitě:
Autor: D. Stirský Datum: 27.2.2017 15:14

nejzajímavější a nepřínosnější článek na NP za posledních pár týdnů. C 70. letech jsem chodil do pražského planetária a astronomové nám vysvětlovali, že lze předpokládat, že i u jiných sluncí (hvězd) jsou planetární systémy, ale že potvrzen nemáme žádný. A že nelze vyloučit, že náš Sluneční systém je jedinečný. My se stále díváme na obyvatelnost z našeho pozemského hlediska, protože si neumíme představit jiný život, než ten pozemský. Ale třeba tomu tak není a nebo organismy, které na Zemi označujeme za extrémofilní, budou někde jinde zcela běžné.

Je to mimořádně fascinující.:
Autor: A. Alda Datum: 27.2.2017 11:03

Není divu, že nic takového není napsáno v žádném scifi románu, protože autora by každý obvinil, že si ulehčuje situaci.

Je to opravdu fascinující. A zvážíme-li, jak dlouho tak malé slunce dokáže svítit a hřát...

Re: Je to mimořádně fascinující?:
Autor: P. Rada Datum: 27.2.2017 11:29

Mě se příspěvky autora líbí a kéž je takových víc.

Na druhou stranu za "opravdu fascinující" je osobně nepovažuji i když je rád čtu.

O míře "fascinace" běžného publika pak např. referuje četnost reakcí na to které předhozené téma a ta vypovídá o něčem spíše opačném.

Re: Je to mimořádně fascinující?:
Autor: P. Portwyn Datum: 28.2.2017 7:50

Fascinující jak pro koho... Mně se to líbí :-)