28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

TRAPPIST-1: Unikát mezi unikáty

Drahokam mezi planetárními systémy. Takový je TRAPPIST-1. Je tak unikátní, nádherný a historický, že vedle něj blednou všechny výtvory autorů sci-fi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Portwyn 28.2.2017 7:52

Re: Ten Trapist, to je jmeno dalekohledu?

Pane Václavíku, jste si jist, že v červených trpaslících neprobíhá jaderná fúze?

P. Portwyn 28.2.2017 7:50

Re: Je to mimořádně fascinující?

Fascinující jak pro koho... Mně se to líbí :-)

V. Vaclavik 27.2.2017 19:30

Ten Trapist, to je jmeno dalekohledu?

Nebo hvezdy? Asi oboji, ale je to zavadejici. Clanek je zrejme urceny pro jinou, astronomii aktivne sledujici audienci, ale i tak je to smeska odbornych veci a totalniho laickeho pozlatka (ta narazka na toho podle me velkeho tluchubu Muska). K cemu ty dostupne vzdalenosti mezi planetami, kdyz je to cele absolutne mimo dosah.

Nejdriv je ten Trapist hvezda, az hodne pozdeji se jen tak bokem zmini, ze jde o cerveneho trpaslika (typ hvezdy, ale uricte nejde o 'hvezdu', u hvezd probihaji fuzni reakce, u cerveneho trpaslika jiz nikoli).

Pro ten typ audience, ktery 'zere' takove zminky o Muskovi, je ten clanek moc odborny (pro me zase moc laicky), takze ty pekne obrazky maji mit upozorneni, ze jde o predstavu umelce, protoze takovi lide si mohou docela nevinne predstavovat, ze jsou to skutecne fotky, treba jen ve fotoshopu vylepsene, ale jinak skutecne.

Takovehle nalezy me neprekvapuji, asi stejne jako nebudu prekvapeny, az jednou objevime inteligentni zivot tam nekde mimo nasi soustavu. My mame nase planety a nemame jich asi prave malo, nejspis prumerne hodne, asi jako Slunce je prumerna hvezda, takze budeme urcite nachazet jak nudnejsi, tak pozoruhodnejsi systemy, treba jako tento.

D. Stirský 27.2.2017 15:14

Je to určitě

nejzajímavější a nepřínosnější článek na NP za posledních pár týdnů. C 70. letech jsem chodil do pražského planetária a astronomové nám vysvětlovali, že lze předpokládat, že i u jiných sluncí (hvězd) jsou planetární systémy, ale že potvrzen nemáme žádný. A že nelze vyloučit, že náš Sluneční systém je jedinečný. My se stále díváme na obyvatelnost z našeho pozemského hlediska, protože si neumíme představit jiný život, než ten pozemský. Ale třeba tomu tak není a nebo organismy, které na Zemi označujeme za extrémofilní, budou někde jinde zcela běžné.

P. Rada 27.2.2017 11:29

Re: Je to mimořádně fascinující?

Mě se příspěvky autora líbí a kéž je takových víc.

Na druhou stranu za "opravdu fascinující" je osobně nepovažuji i když je rád čtu.

O míře "fascinace" běžného publika pak např. referuje četnost reakcí na to které předhozené téma a ta vypovídá o něčem spíše opačném.

A. Alda 27.2.2017 11:03

Je to mimořádně fascinující.

Není divu, že nic takového není napsáno v žádném scifi románu, protože autora by každý obvinil, že si ulehčuje situaci.

Je to opravdu fascinující. A zvážíme-li, jak dlouho tak malé slunce dokáže svítit a hřát...