25.5.2020 | Svátek má Viola


TRAPPIST-1: Nové zásadní informace

18.3.2017

Kepler se podíval na planetu „h“

Je to přibližně týden, co na Zemi dorazila data z dalekohledu Kepler. Tentokrát ještě cennější než jindy. Ukrývaly se v nich totiž informace o systému TRAPPIST-1.

Astronomové nedávno ohlásili objev sedmi planet u velmi chladného a malého trpaslíka TRAPPIST-1. O objev se postaraly dva dalekohledy – TRAPPIST a kosmický Spitzer.

Velmi netrpělivě se ale čekalo na data z Keplera. Ten pozoroval TRAPPIST-1 od 15. prosince 2016 do 4. března 2017, takže vědci mají nyní k dispozici přesná fotometrická data z více než 70 dnů takřka nepřetržitého pozorování.

TRAPPIST-1

Tranzit exoplanet TRAPPIST-1b a TRAPPIST-1c (kresba). Credit: NASA, ESA, and G. Bacon (STScI)

Jen týden poté, co data dorazila na Zemi a byla uveřejněna (nekalibrovaná data), vyšla první studie.

Rodrigo Luger a jeho kolegové se podívali zejména na planetu „h“. Ta se sice nachází už za obyvatelnou oblastí, ale je to jediná ze sedmi planet, u které jsme neznali přesně oběžnou dobu. Dosud byl totiž pozorován jen jeden její tranzit.

Podle dat z Keplera má TRAPPIST-1h oběžnou dobu 18,764 dní. Tento údaj je hodně zajímavý a dává smysl. Pokud si pamatujete, tak v jednom z dřívějších článků jsme psali, že oběžné doby ostatních planet jsou v rezonanci – jejich oběžné doby (P) jsou v poměru celých kladných čísel: Pd/Pc, Pe/Pd, Pf/Pe, Pg/Pf jsou v poměrech 8:5, 5:3, 3:2, 3:2 a 4:3.

Nyní víme, že oběžná doba „h“ je v poměru s oběžnou dobou planety „g“ 2:3.

Podle Keplera má TRAPPIS-1h poloměr 0,715 Země a rovnovážnou teplotu 169 Kelvinů. Jedná se tedy o jednu z nejchladnějších známých exoplanet zemského typu.

Data také odhalila několik erupcí hvězdy, což není u tohoto typu hvězdy žádné překvapení. Perioda rotace hvězdy by měla být přibližně 3,3 dnů. TRAPPIST-1 se tak otáčí asi 8x rychleji než Slunce.

Data z Keplera mohou být využita také k zpřesnění údajů o změnách v časech tranzitů (TTV) – planety se vzájemně gravitačně ovlivňují. Z TTV vědci odhadli i hmotnosti planet. Na to si ale musíme ještě počkat.

Zdroj:A terrestrial-sized exoplanet at the snow line of TRAPPIST-1

www.exoplanety.czSOUTĚŽ: Vyhrajte luxusní balíček s kolekcí od Rituals
SOUTĚŽ: Vyhrajte luxusní balíček s kolekcí od Rituals

Dopřejte si chvilku odpočinku, kterou vám provoní kosmetika z řady The Ritual of Jing. Právě tu teď totiž můžete vyhrát.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.