19.4.2024 | Svátek má Rostislav


TISKOVÁ ZPRÁVA: Týden vědy a techniky 2005 a Dny otevřených dveří

5.11.2005

Letošní Týden vědy a techniky se z Prahy poprvé rozjíždí i do dalších měst, kde sídlí ústavy Akademie věd ČR. Přednášky a akce pro veřejnost a studenty se uskuteční v Brně i v Českých Budějovicích. Novinkou je i větší počet přednášek a jejich rozšíření na další místa v Praze. Loňský velký zájem vedl ke spolupráci s Národním technickým muzeem, kde se také uskuteční několik přednášek vědců z Akademie věd. Některé ústavy zvou studenty i veřejnost nejen do svých laboratoří a knihoven, ale i na vlastní přednášky. Geofyzikální ústav AV ČR pořádá například aktuální přednášku o problematice zemětřesní, a to jak v Akademii věd na Národní ve čtvrtek 10. 11. v 17:00, tak v pátek 11. 11. na Spořilově v Boční ulici, kde sídlí. Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR uvítá studenty i veřejnost v Dolejškově ulici v Praze 8, poblíž metra Ládví, ve čtvrtek 11. 11. v 10:00 cyklem krátkých přednášek o Věčném pohybu molekul a o Molekulách mezi hvězdami a v atmosféře. Zajímavou přednášku a prezentaci Jaderná výročí v Roce fyziky připravil i hlavní partner Týdne vědy a techniky 2005 - ČEZ, a. s.
Program přednášek pro veřejnost nabízí velmi populární témata. Hned v pondělí 7. listopadu v 17:00 bude v budově Akademie věd ČR na Národní 3 přednášet prof. MUDr. Eva Syková na aktuální téma Pokroky ve výzkumu a klinickém užití kmenových buněk. Přednáška prof. Lubomíra Němce Sklo kolem nás ve středu 9.11. v 17.30 opět na Národní třídě, představí české sklo jako aktuální předmět moderní vědy a chemického inženýrství. Albert Einstein a jeho odkaz se jmenuje přednáška prof. Jiřího Bičáka, kterou si studenti i veřejnost mohou poslechnout v pátek 11.11. ve 13:00 na Národní třídě. Na všechny akce na Národní třídě je vstup zdarma - do vyčerpání kapacity sálů.
V Národním technickém muzeu jsou veřejnosti určeny další zajímavé přednášky: Projekt Medard: chcete vědět, co dýcháme?, kterou přednese v úterý 8.11. v 19:00 RNDr. Kryštof Eben. Její součástí bude on-line předvedení předpovědi na příští den a ukázky animací smogových epizod. Jiné atraktivní téma - Jak naučit stroje myslet - nabídne ředitel Ústavu informatiky prof. Jiří Wiedermann ve středu 9.11. v 18:00.
Týden vědy a techniky nabízí letos 45 popularizujících vědeckých přednášek.

Mezinárodní rok fyziky, který v lednu 2005 vyhlásilo Valné shromáždění OSN, se stal hlavním tématem letošního Týdne vědy a techniky. Fyzika dominuje nabízeným přednáškám, jsou jí inspirovány i výstavy, které se uskuteční v budově Akademie věd i v Národním technickém muzeu. Věnovat se jí bude 8. listopadu od 15:00 v budově Akademie věd na Národní třídě i Kulatý stůl. Jeho téma zní 1905-2005: O moderní fyzice a jejích interdisciplinárních vazbách. Debatu bude moderovat prof. Rudolf Zahradník. Půjde o setkání zástupců vědních oborů, kteří by rádi připomenuli vazby mezi fyzikou a matematikou a ostatními přírodními vědami, uměním, filozofií, a reflektovali i důsledky fyzikálních objevů v politice či ekonomice. Při přípravě Kulatého stolu vznikla mezi panelisty a dalšími významnými osobnostmi vědeckého světa anketa o jejich vztahu k moderní fyzice a jejích nových i tradičních vazbách s ostatními vědními obory.
Průběh Kulatého stolu, stejně jako přednášky konané v budově Akademie věd ČR na Národní třídě lze sledovat také na internetu. Podrobnosti i další informace o Kulatém stole a anketě najdete na www.avcr.cz/tyden_vedy.

Program Týdne vědy a techniky nabídne v budově Akademie věd na Národní třídě osm hodin projekcí. V úterý 8. 11. i ve středu 9. 11. zde mohou zájemci mj. zhlédnout od 10:00 do 16:00 několik dílů z cyklů České televize Popularis a České hlavy, nejúspěšnější snímky ze Soutěže pro středoškolské studenty o nejlepší videozáznam fyzikálního experimentu, kterou uspořádala Britská rada, nebo filmy představující některé z vědeckých pracovišť Akademie věd ČR.

Britská rada uvede během Týdne vědy a techniky v Praze a v Brně Vědecké kavárny. V pražském klubu Roxy a v brněnské Zemanově kavárně se bude diskutovat o cestování v čase. Pozvání přijal i britský fyzik Jim Al-Khalili. Jiným zahraničním hostem letošního Týdne vědy a techniky je americký vědec Michael Korey. V současnosti pracuje v Drážďanech v Matematicko-fyzikálním salónu Státních uměleckých sbírek. Svou přednášku Čas - jak se měnilo jeho chápání i přesnost měření přednese pro studenty v Praze na Matematicko-fyzikální fakultě UK i pro veřejnost v Národním technickém muzeu.

Podrobný program přednášek ve všech třech městech i přehled dalších akcí Týdne vědy a techniky 2005 najdete na www.avcr.cz/tyden_vedy.

Dny otevřených dveří 2005
Během Dnů otevřených dveří v týdnu od 7. do 13. listopadu 2005 mají zájemci možnost vidět téměř 60 výzkumných pracovišť a laboratoří Akademie věd ČR.
Mezi zajímavé nabídky patří například návštěva Geoparku v Geofyzikálním ústavu, meteorologická a klimatologická pozorování na observatoři na Milešovce, seznámení se se systémem MEDARD, jehož pomocí se předpovídá počasí. Návštěvníci mohou pozorovat, jak se svařuje elektronovým paprskem, jak se vyrábí optické vlákno, navštívit chov klíšťat, dozvědět se o sanaci následků chemické těžby uranu, prohlédnout si laboratoře a přístrojové vybavení určené k izolaci a analýze DNA, sledovat genetické manipulace in vitro, získat informaci o chemické komunikaci hmyzu, o využití rostlin k ochraně životního prostředí, nahlédnout do posledních průzkumů staré královské hrobky v chrámu sv. Víta, dozvědět se o projektu Národopisného atlasu a etnomuzikologických studií.
Dny otevřených dveří pracovišť Akademie věd ČR umožní návštěvníkům přístup do knihoven, kde se seznámí i s databázemi, mohou si prohlédnout digitální archivy nebo informační centra. Některé akademické ústavy nabízejí kvizy pro studenty, diskuze s vědeckými pracovníky, nákup knih se slevou. Během Dnů otevřených dveří bude veřejnosti zpřístupněna nová budova Archivu Akademie věd ČR.
Podrobný program Dnů otevřených dveří ve všech akademických pracovištích najdete na: www.avcr.cz/tyden_vedy

Kontakt, více informací a případné rezervace přednášek:
PhDr. Veronika Kratochvílová, Tiskový odbor AV ČR
tel.: 221 403 405, e-mail: vkratochvilova@ssc.cas.cz
Mgr. Přemysl Velek, Tiskový odbor AV ČR
tel.:221 403 369, e-mail: velek@ssc.cas.cz
Veronika Kratochvílová