16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

TECHNIKA: Zeus ex machina

Milí čtenáři, je zase čas na chvíli odbočit k nějakému jinému tématu, než je migrace a blbnutí různých politických hlav (připustíme-li vůbec, že jde o hlavy a ne o jiné části těl).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Neumann 23.7.2019 21:45

Kvalitní článek, jako vždy

Nicméně netrpělivě očekávám reakci na dobrodiní SJW svazáků a svazaček, kterým počastovali Kathy Zhu, (revoked) Miss World America. Doufám, že se k tomuto tématu vyjádříte ;)

Předesílám, nic nového, Miss byla odkorunována jeden den po korunovaci na základě stížnosti na necitlivost jejích twitterovych příspěvků ohledně islámu a statistiky kriminality v černošských komunitách.

O. Roldán 23.7.2019 19:10

přesně tak jako vynález knihtisku

i umělá inteligence brzy (velmi pravděpodobně) do našeho způsobu života přinese radikální změny. Je evidentní, že se příchodu AI nedá zabránit, takže lze jen doufat, že to nějak ukočírujeme. A pokud ne, tak si za 600 milionů let budou inteligentní pavouci říkat, co to sakra bylo s těmi savci, měli tak dobře nakročeno a najednou zmizeli? Jen vrstvička obohacená o radioaktivní izotopy nám po nich zůstala ...

O. Roldán 23.7.2019 19:11

Re: přesně tak jako vynález knihtisku

oprava: vrstvička sedimentů

M. Pivoda 23.7.2019 13:04

2019: "to rozhodl počítač, nikoliv já, vážený soude." ???

Konec 70. let, 19. století: Tehdy jsem pracoval jako systémový analytik u tehdy v Česku nejmodernějšího počítače, IBM370/145. Ostatní brněnské podniky si u nás nechávali spočítat své různé podnikové aplikace. Byly to tehdy u nás spolehlivější a i levnější výpočty, než na ruských počítačích typu EC. (Hodina strojového času počítače IBM tehdy stála 4000 Kč, měsíční plat systémového analytika byl tehdy asi 2000 Kč)

Přišla za mnou jednou podniková psycholožka, abych jí nechal na IBM počítači spočítat a vytisknout silnou fluktuaci pracovníků v jedné divizi Královoposké strojíny Brno (KSB = 8000 zaměstnanců, tehdy).

"Ale vždyť vy to už na papíře máte i ručně spočítané, tak proč ty data máme nechat pracně dávat do počítače?", namítal jsem tehdy psycholožce. "Já ale potřebuji vedení podniku KSB ukázat, co tvrdí nejlepší a neomylný počítač", odpověděla psycholožka. A dodala: "Ředitel té divize je silný komunista (kvůli kterému lidé z podniku KSB odcházejí), a když ty výsledky budu řediteli KSB prezentovat já za sebe, podnikového psychologa, nechá mne ten ředitel divize z podniku vyhodit! A to nechci."

Tehdy jsem vyhověl této mimořádné žádosti. A primitivní počítačový výpočet jsem nechal hvězdičkami zarámovat do rámečku. Jak to pak dopadlo si už nepamatuji. Asi ta dáma přežila.

M. Pivoda 23.7.2019 13:06

Lidský překlep

Pracoval jsem v KSB v 70. letech 20. století. Nikoliv 19. století.

K. Janyška 23.7.2019 11:31

Co je to kompozitivní teorie ?

JSOU TO "STANOVY" LIDSKÉHO SVĚTA, OBJEVENÉ VĚDOU.

Metoda relevantních společenských věd je výhradně kompozitivní, tedy skladná. Viz slavná Kontrarevoluce vědy od nositele Nobelovy ceny A.F. von Hayeka. Vědecké informace jí získané, navzájem provázané a neodporující si, tvoří kompozitivní teorii. Myslíme zásadně a vždy v teoriích, tedy jinak se takový obří soubor nebo dokonce koridor souvisejících vědeckých informací o lidském světě nazvat ani nedá.

Co tedy obsahuje ? Úplně všechno, co věda ví o kulturní evoluci i jejich počátcích, tedy o oddělování našich lidských prapředků ze zvířecí říše a kulturním vývoji světa lidí, tedy světa týkajícího se jen lidského rodu, tedy světa lidského, a principů, na kterých vyrostl a stojí. A to jen a výhradně bez pověr a mýtů, tedy bez náboženských a okultních ohledů, tedy na vědecké bázi.

Čím se tedy zabývá konkrétně ? Vysvětlením motoru kulturního vývoje lidstva, tedy objevem obchodu, coby generátorem zisku a důsledky z něho. Tedy vysvětlením procesu civilizace, coby nástroje přeměny divocha, nejprve v samostatného, od kmene odděleného, jednotlivce a návazným procesem masívní emancipace lidí od kmenového způsobu života vůbec, v občana.

K. Janyška 23.7.2019 11:32

Re: Co je to kompozitivní teorie ?

Studuje principy, které k takovému pohybu v čase a v prostoru vedly a vysvětluje je. Vysvětluje vznik civilizačních pravidel chování, lidské mysli, inteligence, lidského rozumu, abstrakce, soukromého práva a zejména vznik a vývoj neustále se souběžně od civilizovaných více k civilizovaným méně rozšiřujícího v čase a v prostoru generátoru všeho lidského, spontánního řádu lidské interakce a lidského světa.

Z toho jasně vyplývá, že člověk není vědomým konstruktérem vývoje lidstva, ale že to je jen jeho aktivita a jsou to spontánní síly, které ovládají vesmír a cokoliv na Zemi. Jejich neosobní souhra určuje svými regulačními, záchovnými a pořádacími vlastnostmi to, co bude a co ne. Nepředstavitelná složitost jejich interakce člověku stanoví meze toho, na co má vliv a co musí ponechat k "řešení" na nich.

Kompozitivní teorie je tedy vždy nejvýše možným věděním lidstva, neboť je neustále vědou verifikována a aktualizována a je česky řečeno skladná a celostní, tedy zahrnující všechny vědecké poznatky z obou větví vědy a tvoří neustále vědou upřesňovaný koridor relevantních vědeckých informací o lidské situaci. Jsou to tedy jakési vědou určené stanovy lidského světa.

K. Janyška 23.7.2019 11:32

Re: Co je to kompozitivní teorie ?

Měli bychom vždy, a za každých okolností, respektovat to, co tento nejvyšší intelektuální výkon lidstva, tedy vědy, přinesl.

Bez takového vzdělání, které odhaluje nastavení hranic, které nám spontánní síly neosobně stanovují a určují tedy i možnosti vývoje lidského světa, se neobejdeme. Už proto, že vývoj jde jinudy, než si lidé myslí a nerespektují ho. Proto ony války a proto onen zmar.

Začít se vzděláváním kompozitivní teorií je bezpodmínečně nutné. Vždyť každou aktivitu lidí je nutné tímto věděním poměřovat. Více lidstvo totiž neví a nikdy vědět nebude... Dzp.

P. Lenc 23.7.2019 9:45

Dobré,

jenom si dovolím malou poznámku.Nedej Bůh aby na 14 dní v Evropě vypadla elektřina a nejen v Evropě a svět jak ho známe se zhroutí.Těch "vysoce vzdělaných" kteří neumí sečítat, odčítat o malé násobilce nemluvě, kteří nejsou schopni napsat rukou dopis a jakoukoliv manuální práci považují za sci-fi si svět vychoval víc než dost.Vždyť máme počítače a roboty a supermarkety. Nakonec, dinosauři měli také všeho dost.Můžeme pouze doufat, že takové slunce si "neuprskne" jako v polovině 19 st.To by nebylo jenom 14 dní.

F. Kusák 23.7.2019 9:29

Ještě jednu poznámku

Tady je vidět (bez patolízalství), jak kvalitní jsou články lidí, kteří mají exaktní vzdělání (to bez vyššího IQ nelze zvládnout) doplněné širokým rozhledem a nějakým nerudným pisálkem. Samozřejmě, existuje i dost těch s humanitním vzděláním. Ti by ovšem byli schopni bez problému zvládnout matfyz nebo techniku. Dříve bylo také běžné, že lidé s vysokou inteligencí zůstávali bez vyššího vzdělání a byli jen "pouhými" řemeslníky. Ale pak to řemeslo kvetlo. Ty doby ještě pamatuji.

F. Kusák 23.7.2019 9:15

Jako vždy

skvěle napsaný článek. Díky

J. Poživil 23.7.2019 8:20

Palec nahoru.

Vývoj technologií jde dopředu obrovskou rychlostí. Někteří jsou nadšení z průmyslové revoluce 4.0, ale popravdě mě to spíš děsí.

M. Mikulec 23.7.2019 7:51

Lidé se množí

a přitom jich nebude nikde zapotřebí.

Moc kvalitní a alarmující článek. Bojím se colateral damage, zde je pole neomezené.