TECHNIKA: Namísto detektoru výbušnin jen kebab?
Pád ruského airbusu A321 na Sinaji představuje jedno z největších leteckých neštěstí zapříčiněných teroristy. Zůstává však otázkou, nakolik se na tomto neštěstí podílel pro nás málo pochopitelný šlendrián v Šarm aš-Šajchu.
Televizní stanice SkyNews přinesla svědectví britského turisty Dala Parkyna, který v letošním roce egyptské letovisko navštívil. Podle něj úplatky na letišti v Šarm aš-Šajchu nejsou nic neobvyklého: „Prošli jsme letištěm přímo, žádné bezpečnostní brány, ani bezpečnostní procedury. Vyhnuli jsme se všem frontám. Strážce položil náš kufr na běžící pás a dívka za přepážkou nás odbavila. Moje zavazadlo neprošlo žádným skenerem,“ řekl stanici SkyNews Parkyn, aby vzápětí dodal: „Tehdy nám to připadalo docela zábavné, že se za 20 liber vyhneme všem frontám. Teprve když jsem slyšel včerejší zprávy, uvědomil jsem si, co všechno se mohlo stát.“
Daily Mail pak své čtenáře upozornil na fakt, že v Šarm aš-Šajchu letos v květnu došlo k pozastavení letů, když dírou v plotě, kterým je letiště obehnáno, prolezl 29letý muž a pronikl na letištní plochu, přičemž zde došel až ke dveřím letadla. Dokonce ani nyní, po pádu ruského airbusu, si na letišti v Šarm aš-Šajchu zřejmě egyptská ostraha se zpřísněnými bezpečnostními opatřeními hlavu moc neláme. Neboť zdejší obsluha bezpečnostních zařízení v případě, že není v centru pozornosti, se podle britských médií mnohdy místo toho, aby bedlivě sledovala skener zavazadel, věnuje herním aplikacím v mobilu.
Britští specialisté v minulých dnech pojali podezření, že se v Egyptě (např. v hotelových komplexech, kde mají být kontrolovány kufry odvážené na letiště) dosud mohou vyskytovat falešné detektory výbušnin, jejichž účinnost je přirovnávána ke kebabu drženému v rukách místní ochranky. Podobné detektory výbušnin svého času dodával do Iráku, Egypta, Pákistánu, Thajska, Gruzie a dokonce i OSN britský podnikatel James McCormick. Deset let prodával toto zařízení v zemích sužovaných terorismem a vydělal si tak řádově stamiliony korun. Jen v Iráku prodal bez výběrového řízení tisíce svých „zázračných“ detektorů ADE-651, kde podle odhadů americké armády šlo 75 procent z McCormickova obratu na úplatky. Zařízení mělo fungovat bez baterií a v principu se mělo podobat proutkaření. Když v roce 2009 bývalého policistu McCormicka zatkla britská policie, zjistila, že prodal po celém světě více jak 7 000 kusů svých zařízení ADE-651 v cenách od tisíců do desítek tisíc dolarů za kus. Po tom, co byl britským soudem McCormick shledán vinným, byl za svůj podvod odsouzen k nepodmíněnému trestu 10 let vězení. A zatímco v Iráku již padaly hlavy, keňská policie západní specialisty nadále ujišťovala, že její detektory fungují...
Podobné ruční detektory pocházejí z produkce egyptské armády. Při prezentacích tohoto zařízení, nazývaného C-Fast, před zhruba čtyřmi lety v patentním řízení egyptští „odborníci“ tvrdili, že jejich přístroj odhalí jakoukoliv výbušninu na vzdálenost až 500 metrů. „Je to prostě podvod – a nebezpečný. Stejné štěstí by měli, kdyby hledali výbušniny kebabem,“ prohlásil Michael Sutherland, fyzik Cambridgské univerzity. A pokud jde o samotné Egypťany, ti na podezření západních specialistů, hovořících o všelijakých nefunkčních a porouchaných zařízeních, reagují v tisku tím, že Egypt dnes nečelí ani tak terorismu islamistů, jako čelí „západnímu terorismu“, který má položit jeho ekonomiku na lopatky.
Více o pseudovědeckých detektorech z Blízkého východu na TechNetu 16. června 2014 psali Matouš Lázňovský a Pavel Kasík.
Převzato z KarelWagner.blog.idnes.cz se souhlasem autora