17.10.2021 | Svátek má Hedvika


Diskuse k článku

TECHNIKA: Jak zítra do kosmu

Z mlhoviny nejasných, nepotvrzených zpráv se noří obrys jednoho faktu. Rusové zkoušeli na pobřeží Bílého moře létající objekt, pravděpodobně zbraň. Pokus se nezdařil, došlo k výbuchu a v souvislosti s ním silně stoupla radiace.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 20.8.2019 21:03

Spíš by bylo zajímavé vědět, jak je onen atomový motor konstruován.

Protože kdyby měl princip jako dávná NERVA, tj. ohřívání pohonného média - ideálně vodíku - v aktivní zóně reaktoru, musel by být poměrně velký, drahý a s doletem omezeným zásobou onoho média. Pokud by ohříval nasávaný vzduch ... nevím. Nicméně furt by nechával atmosféře radioaktivní stopu, možná z družic dobře detekovatelnou.

A jiný princip - iontový motor třeba - by nedodal tah potřebný ke startu ani let v atmosféře; aspoň podle toho, co jsem načetl.

Jsem ovšem nanejvýš lehce poučený laik.

V. Liptovský 20.8.2019 18:19

Akosi mi uniká pointa...

..."co chtěl básník říci". Chápem, že napísať dva zaujímavé a faktograficky podložené dva články denne, je dlhodobo nad ľudské sily. Nestačil by len jeden?

J. Brunner 20.8.2019 18:36

Re: Akosi mi uniká pointa...

Že Vám uniká pointa nemusí být autorova chyba.

V. Liptovský 20.8.2019 18:48

Re: Akosi mi uniká pointa...

Pokus o vtip - ale prvoplánový (čiže mizerný)... Ponúkal sa lepší - dovtípte sa...

J. Jurax 20.8.2019 20:48

Nemyslím, že by pan Brunner vtipkoval. Spíš popsal realitu ... :-)

V. Liptovský 20.8.2019 21:54

Takže k veci...

...článok je o všetkom, a o ničom. Ako informácia - neprináša nič nového - len množstvo zdanlivo súvisiacich, ale v skutočnosti zväčša nesúvisiacich faktov-nefaktov, nič, čo by sme už dávno nevedeli. Ako názor tiež nemá cenu, lebo žiaden názor neprináša. Ako komentár na vysvetlenie súvislostí - nič nevysvetľuje. Takže - urobte mi tú službu a informujte ma, čo je pointou tohto článku. Skrátka - kus na zaplnenie miesta (leto, uhorková sezóna, asi aj autori sú rozbehnutí)... Navyše - "varenie z vody", veď o celej záležitosti je pramálo overených informácií...

V. Novák 20.8.2019 17:52

Mimochodem - balistická raketa se nepohybuje po

balistické dráze - balistická křivka je dobře definovaná a popisuje pohyb vrženého tělesa v homogenním gravitačním poli a odporujícím prostředí. Zakřivení Země se zanedbává. Někdo si snad vzpomene na obrázek z učebnice fyziky pro 7. třídu škol základních - ano, to dělo a "spláclá parabola" - tak to je ona.

Balistická raketa startuje a pohybuje se pod vlivem motorické síly a může manévrovat, za hranicí atmosféry a po vypnutí motorů se pohybuje ve shodě s nebeskou mechanikou po části elipsy s perigem pod povrchem Země, načež po vstupu do atmosféry se může pohybovat po části balistické křivky. Ovšem spíše se hlavice rozdělí a každá subhlavice manévruje, aby ji netrefila PRO.

D. Mach 20.8.2019 17:42

Bez té hysterie docela fajn počtení

Zajímavý a věcný článek. Jen nevím, proč do něj pan Neff montuje atomovou a zelenou hysterii. Jestliže jsou odpůrci atomu hysteričtí, je třeba je přesvědčovat a dokládat jim vše fakty. Jestliže někdo nesouhlasí s obrátkou v německé energetice, není to nutně "hysterické Německo", ale může to být naznačení, kam se vydat. A nebo to může být slepá ulička a Němci spláčou nad výdělkem. My ale také! Sedíme na prdeli a nadáváme na všechny strany. Ještě, že vychází alespoň ta Ikarie, resp. XB.

J. Fridrich 20.8.2019 13:56

" Jak zítra do kosmu ?" - V době grínů jedině raketou na pár

" Jak zítra do kosmu ?" - V době grínů jedině raketou na páru, solár, nebo vítr... Grétička již jede do Ameriky-NYC, ta jim jistě poradí..

M. Pivoda 20.8.2019 9:32

Jak zítra do kosmu? Zmrazit technologický pokrok na zemi

Toto je bizarní představa bývalého sci-fi spisovatele, který intenzivně protestuje proti zavádění elektromobilů na této planetě.

V. Wagner 20.8.2019 11:41

Re: Jak zítra do kosmu? Zmrazit technologický pokrok na zemi

Pane Pivoda, Ondřej Neff neprotestuje proti zavádění elektromobilů, on protestuje proti ideologickému zákazu klasických automobilů a zavádění elektromobilů co nejrychleji za každou cenu. A to je velice podstatný rozdíl.

J. Fridrich 20.8.2019 13:14

Re: Jak zítra do kosmu? Zmrazit technologický pokrok na zemi

Souhlas, jakýkoliv vědecký a technický vývoj a aplikace by měly být uvážené a vyvážené. Rychlé a zbrklé vypnutí klasických zdrojů energie je zavelení " zpátky na stromy a do jeskyní.."

M. Prokop 20.8.2019 16:54

Re: Jak zítra do kosmu? Zmrazit technologický pokrok na zemi

On je Pivoda takový jednodušší a tyhle drobné detaily mu nic neříkají. :-P

J. Jurax 20.8.2019 20:50

Tohle pochopit je nad možnosti UI.

V. Wagner 20.8.2019 8:29

Podrobnější přehled toho, co o problému víme

Přehled toho, co o havárii v Archangelské oblasti víme, je zde: http://www.osel.cz/10712-co-realne-vime-o-vybuchu-ve-vojenskem-polygonu-v-archangelske-oblasti.html . O tom, jaké jsou reálné možnosti pro jaderné zdroje ve vesmíru pak zde: http://www.osel.cz/7031-je-mozna-hvezdna-budoucnost-lidstva.html a

http://www.osel.cz/3838-jaderne-zdroje-pro-vesmirnou-kolonizaci.html .

O konkrétním pokroku u jaderných reaktorů a radionuklidových zdrojů zde: http://www.osel.cz/9897-zacnou-se-ve-vesmiru-konecne-vyuzivat-jaderne-reaktory.html a http://www.osel.cz/10261-evropa-na-ceste-k-radionuklidovym-zdrojum-pro-vesmir.html .

M. Prokop 20.8.2019 16:57

Re: Podrobnější přehled toho, co o problému víme

Díky.

K. Wágner 20.8.2019 7:50

Radioaktivní mrak ?

"Ta hrůza se momentálně týká radioaktivního mraku táhnoucího z Ruska západním směrem."

Až na to, že žádný "mrak táhnoucí se z Ruska" se ve skutečnosti nekoná...

J. Lepka 20.8.2019 8:23

Re: Radioaktivní mrak ?

Nekoná a ani nemůže, Vladimír Vladimirovič mu to osobně zakázal.

V. Novák 20.8.2019 11:15

Re: Radioaktivní mrak ?

Na Lepku si ale nepřijde, Lepka ten mrak viděl jak Svatá Gréta CO2!

J. Lepka 20.8.2019 18:55

Re: Radioaktivní mrak ?

Ne, vy mlamoji, Lepku pouze zarazila náhlá porucha, resp odmlčení dvou měřících stanic zařazených do mezinárodního monitoringu zákazu jaderných zkoušek (https://www.lidovky.cz/svet/rusko-zrejme-vypnulo-senzory-hlidajici-radioaktivitu-duvodem-byl-vybuch-rakety-u-severodvinska.A190820_105958_ln_zahranici_rkj).

A protože si Lepka ještě dostatečně pamatuje ruské lhaní a zatloukání po Černobylu ( a venkoncem i kdykoliv jindy) má, evidentně na rozdíl od vás, oprávněné obavy před nezodpovědnými ruskými experimenty, řízené samotným kgbákem Putinem, jehož znalosti jaderné fyziky se limitně blíží nule, stejně jako jeho respekt vůči lidským životům vůbec.

Takže sumasumárum, jste buď tak naivní a hloupý, až to zvedá průvan nebo jste placený provokatér.

V. Kopta 20.8.2019 8:47

Re: Radioaktivní mrak ?

samozřejmě že se nekoná. Je to jen výmysl imperialistů a štvavých vysílaček jako deutsche welle, aby ochromily odhodlání ruska dohnat a předehnat....kdo ví co to ti Norové naměřili, jistě jim to nakukala CIA.

V. Novák 20.8.2019 11:08

Re: Radioaktivní mrak ?

Slabé stopy I 131 jsou u Koptů radioaktivní mrak...

J. Lepka 20.8.2019 18:59

Re: Radioaktivní mrak ?

A ruthenium 106 také neuniklo z Majaku, ale z jakési havarované družice, ať už jakkoliv fiktivní, že?

J. Klepal 20.8.2019 7:03

silně stoupla radiace

K oné zmíněné "zprávě", že silně stoupla radiace, nutno uvést slova Dr. Vladimíra Wagnera: "V souvislosti s nehodou se objevovala, mizela a zase objevovala řada prohlášení o radiační situací. Z nich to vypadá, že se na půl až celou hodinu v nejbližším okolí zvýšil dávkový příkon z radiace 16 až 20 krát oproti místnímu přirozenému pozadí, které je zhruba 0,1 mikroSievertů za hodinu. Maximum tedy bylo okolo 2 mikroSievertů za hodinu. To zaznamenaly podle publikovaných zpráv některé z měřicích stanic například ve zmíněném Severodvinsku. Podstatná je celková obdržená dávka. Ta je v tomto případě zanedbatelná proti dávce obdržené z přirozeného pozadí. Nepředstavuje tak žádné zdravotní riziko. I když je třeba připomenout, že oficiální zprávy o zvýšení radiace nemluví."

K. Wágner 20.8.2019 7:52

Re: silně stoupla radiace

To jsou holá fakta. Ale ta se novinářům jaksi nehodí do krámu.

J. Lepka 20.8.2019 8:22

Re: silně stoupla radiace

Ale pro sichr dvě měřící stanice rusáci vypli, to se zase nehodí do krámu vám.

V. Wagner 20.8.2019 9:46

Re: silně stoupla radiace

Víte pane Lepko. Problém je, když někdo nechce znát skutečnosti, nechce věcem porozumět, ale je rozšiřuje nesmysly o věcech, o kterých nic neví. Ať už je to z ideologické zaslepenosti jakéhokoliv směru. Takže nyní fakta. Podle serioznějších informací dva dny po havárii vypadly na nějakou dobu dvě stanice v Rusku, které jsou součástí mezinárodního systému monitorování radiace. Rusové tvrdí, že šlo o komunikační a síťové problémy. Můžeme jim věřit a nemusíme. Ovšem, faktem je, že jsou velmi daleko od místa havárie. Obě (Kirovo a Dubna) jsou od místa havárie vzdáleny více než 800 km. Takže řada podobných stanic v Norsku (o nich píši i v článku, na který v diskuzi odkazuji) či Finsku jsou mnohem blíže. A kromě jedné zmíněné v Norsku, která zaznamenala slabou stopu jódu 131, nic nezachytily.

K. Wágner 20.8.2019 12:15

Re: silně stoupla radiace

Bohužel, jak už to tak bývá, v případě některých diskutujících jen házíte hrách na zeď...

J. Lepka 20.8.2019 19:10

Re: silně stoupla radiace

Životní zkušenosti s jakoukoliv ruskou aktivitou mě pane Wagnere naučily zásadně jim nevěřit. Bohužel se po krátké pauze glasnosti opět projevuje jejich dědičná paranoia a proces, kterému můj otec říkal : přání otcem myšlenky. Obávám se, že i to byl eufemismus, z literatury a to jak moderní, tak klasické, stále jednoznačně vyplývá, že Rusové, díky asi dědičné zakomplexovanosti, jsou ochotní si argumenty vycucat z prstu a pak jim skálopevně věřit. Osobně se domnívám,že po černobylském průšvihu byl někdo příliš agilní a preventivně nechal obě stanice odstřihnout. Ostatně i vcelku nedávná zkušenost s únikem Ruthenia 106, tedy spíš s reakcí ruské strany, dává tušit, že tam zdaleka není vše v pořádku.

J. Jurax 21.8.2019 22:05

Jak Vás tak čtu, maně mne napadá - neprojevuje se v tomto punktu u Vás taky paranoia (snad ne dědičná) a proces, jemuž Váš otec říkal : přání otcem myšlenky?