25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

SVĚT: Zpátky na Měsíc!

America first! musí platit také na Měsíci! Američané na něm poprvé přistáli před půlstoletím, teď se tam chtějí vrátit. Dřív, než na Lunu dorazí Číňané nebo Rusové.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 10.7.2019 17:05

Re: Takových velkohubých výroků amerických prezidentů

Že by něco dovedli Američani vyrobit, ale od Reaganova ohlášení v r. 1984 do r. 1993, kdy Clinton zapojil Rusy, to úspěšně tajili nejen před světem, ale i před svými prezidenty, tomu možná věříte. Já ne.

M. Prokop 10.7.2019 19:10

Re: Takových velkohubých výroků amerických prezidentů

To já zde vidím, že jste nejdřív věřil sovětům a teď jejich nástupcům.

A já zase nikdy (což neznamená, že někomu jinému jo). Jen tak koukám a vidím.

Potenciál USA podcenili Němci, Japonci i Rusové. Ku své škodě Zajímavější to bude s Číňany.

V. Novák 18.7.2019 11:38

Re: Takových velkohubých výroků amerických prezidentů

V Sojuzy netřeba věřit - ty svou reálnost dokazují nejméně dvakrát ročně (kosmické lodi - rakety častěji). Zrovna tak Progressům a další ruské kosmické technice udržující ISS v chodu.

K uvěření, že američtí vědci zatajovali 9 let, že mají techniku schopnou vytvořit trvale obydlenou kosmickou stanici, nejdřív před Reaganem, pak před Bushem starším a udrželi své tajemství i když jim Clinton vyhrožoval zastavením projektu - je třeba Víry přímo Uhlířské...

J. Lepka 10.7.2019 16:28

Re: Takových velkohubých výroků amerických prezidentů

Jo, jo, Američané se nechají vozit. A co mají dělat, když Rusům evidentně chybí jak prachy, tak lidi a Sojuzy tak mají lítat prázdné?

M. Prokop 10.7.2019 16:46

Re: Takových velkohubých výroků amerických prezidentů

Fakt je, že Rusové udržují zastaralou, ale funkční technologii. Američani sice udělali raketoplány, ale finančně to nechtěli táhnout a vývoj náhrady nepovažovali za akutní. Jejich věc, jedna věc jsou schopnosti, ty mají, druhou věcí je politické rozhodnutí dát na něco prachy. Obama měl jiné priority.

Jsem zvědavej na další vývoj soukromníků. Státní instituce jsou z principu věci plýtvavé a nemají konkurenci.

V. Novák 10.7.2019 17:06

Re: Takových velkohubých výroků amerických prezidentů

Co kdyby se Američani vozili sami? Třeba... Tedy, kdyby měli čím...

I. Schlägel 11.7.2019 10:56

Re: Takových velkohubých výroků amerických prezidentů

Proč by to dělali, když jsou k dispozici levné ruské taxíky?

J. Jurax 10.7.2019 11:21

Jistě.

Ovšem vypadá to, že vypukne další prestižní závod o Měsíc, tentokrát s Čínou. Takže to zvyšuje pravděpodobnost, že se Trumpova prohlášení výplní.

Ono koneckonců ono slavné Kennedyho prohlášení o letu na Měsíc skeptikové jistě nazývali velkohubým.

V. Novák 10.7.2019 14:40

Re:

Kéž by!

Protože kosmonautiku v 60. letech poháněla především soutěž o prestiž a bylo to bojiště studené války. jakmile se Amíci dostali na Měsíc, najednou ztratili motivaci, už zase "byli nejlepší" - tak co se snažit... Ani ta Apolla na Měsíc nedolétali, o Apollo applications nemluvě.

Ale Číňani si dávají na čas, pro ně pár (desítek) let sem nebo tam je prd. Mám knížečku "Osmnáct básní na staré nápěvy", složil Mao, přeložil Nezval, z 50. let, kde Mao Ce-tung básní o budoucí přehradě Tři soutěsky. Mao se toho nedožil, ale přehrada stojí. To víte, tisíce let historie, co je nějakých 50...

J. Jurax 10.7.2019 15:31

No, ono taky v USA do toho mluví sprostný lid voličský, neboť demokracie a náklady na vesmír se musí protlačit přes Kongres a Senát, kde je zájem voličů slyšán, neboť jde o znovuzvolení. A zájem holt opadal ...

V tomhle mají totalitní režimy výhodu - pokud politbyro usoudí, že je třeba čehokoliv, třeba kosmonautiky, a pokud na to má, nikdo se už lidu neptá, aby rušil kruhy. Tomu je dopřáno akorát nad případnými úspěchy jásat. No a Čína, zdá se, na to dnes prachy má a je ochotna je do toho vrazit.

Takže to vypadá, že půjde o další souboj o prestiž mezi USA a tentokrát Čínou, s Ruskem a Evropou v pozadí.

M. Prokop 10.7.2019 16:48

Re:

Taky to tak vidím.

J. Vavruška 10.7.2019 8:54

To jsem se zase nasmál!

"Rusko ve vesmírných letech zaostává"

První objekt na oběžnou dráhu kolem Země vyslal SSSR (1957). První člověk, který obletěl zeměkouli, byl Rus (1961). V té době USA vysílali na balistickou dráhu (nikoliv na orbitu kolem Země) jednomužné plechovky, které po průletu nejvyšším bodem balistické dráhy zase spadly na Zem ("přistály v Tichém oceánu"). Technika pro lety na Měsíc byla tak úspěšná, že NASA zahodila (ztratila) veškerou dokumentaci k raketě, kterou dneska není schopná ani zreprodukovat. Rakety NASA k Marsu dodnes létají s ruskými raketovými motory RD-180, vyráběnými v Rusku. První skutečně prokazatelně uskutečněný let USA s lidskou posádkou na oběžné dráze byl až Sojuz-Apollo v sedmdesátých letech. Licenční výroba RD-180 v USA dosud nebyla zahájena, přestože USA zakoupily kompletní dokumentaci k jejich výrobě, místo toho se narychlo dokupují další RD-180 a podobné. Americké kosmické lodi s lidskou posádkou nikdy neměly nouzový záchranný systém a nemá ho ani Muskův Crew Dragon. Zatímco posádka Challengeru byla po závadě na tepelné izolaci již předem odsouzena k záhubě, na ruských raketách měl "nouzový východ" k dispozici již Jurij Gagarin při prvním letu a vloni se potvrdila funkčnost nouzového systému při nepodařeném startu Sojuzu (NY Times 11.10.2018). Myslím si, že autor píše o něčem, o čem vůbec nemá přehled.

Na téma použití ruských motorů na raketách vynášejících americké satelity viz např. NBC News z 9.6.2016, ale více je třeba na spacenews.

J. Vavruška 10.7.2019 9:06

Re: To jsem se zase nasmál!

a to jsem vlastně zapomněl napsat, že základ ISS vychází z konstrukce stanic Saljut a Mir, úspěšné americké sondy k Marsu jsou upravené sovětské sondy, které byly předány USA po rozpadu SSSR. Na podobné věci narazíte na každém kroku. Včetně toho, že po jednom ze startů Apolla vylovila sovětská loď z Tichého oceánu prázdný velitelský i lunární modul Apolla několik hodin po startu k Měsíci a podobně.

Úplně by ale stačily ty motory. Americká konstrukce neumožňuje dosáhnout potřebného tahu, proto kupují ruské. Ale ty ruské nejsou schopní vyrobit ani v licenci. No nevím, kdo tady zaostává...

Báchorky o čínském vesmírném výzkumu jsou zábavné. Od Číňanů se sice kvůli státnímu tajemství nedozvíte, jak vyrábějí nebo kde kupují raketové motory, ale když si v muzeu vědy (např. v Chongqingu) prohlédnete maketu jejich orbitální stanice Tiangong 1, je podobnost s ruskými Saljuty a Mirem do očí bijící.

V. Výmola 10.7.2019 10:13

Re: To jsem se zase nasmál!

To jsou bláboly, že ani vyvracet se mi to nechce. Jste k smíchu každému, kdo se v tomto oboru opravdu orientuje.

J. Jurax 10.7.2019 11:14

Zde už úplně blábolíte nebo - doufejme, že jen z neznalosti - místy vyloženě lžete.

J. Fridrich 10.7.2019 12:29

Re: To jsem se zase nasmál!

Vy jste na klinice docenta Chocholouška a za vzorné chování vám půjčili tu západní-americkou techniku - počítač s Internetem ?

Jen krátce, než vám počítač zase odeberou - píšete -

" a to jsem vlastně zapomněl napsat, že základ ISS vychází z konstrukce stanic Saljut a Mir, úspěšné americké sondy k Marsu jsou upravené sovětské sondy, které byly předány USA po rozpadu SSSR. Na podobné věci narazíte na každém kroku. Včetně toho, že po jednom ze startů Apolla vylovila sovětská loď z Tichého oceánu prázdný velitelský i lunární modul Apolla několik hodin po startu k Měsíci a podobně." - Tak k vybudování stanice ISS - posílám vám link na to, kdo a jak se na jejím vybudování podílel - v tabulce uvidíte, kolik částí stanice tam poslali Rusové ( a za čí peníze je v textu..) a kolik jich poslali Američané.. Tak příjemné probuzení z vašich snů o SSSR-Rusku..

https://cs.wikipedia.org/wiki/Mezin%C3%A1rodn%C3%AD_vesm%C3%ADrn%C3%A1_stanice

J. Fridrich 10.7.2019 12:33

Re: To jsem se zase nasmál!

Tak nyní s možností otevřít ten link na stanici ISS.

Vy jste na klinice docenta Chocholouška a za vzorné chování vám půjčili tu západní-americkou techniku - počítač s Internetem ? Jen krátce, než vám počítač zase odeberou - píšete - " a to jsem vlastně zapomněl napsat, že základ ISS vychází z konstrukce stanic Saljut a Mir, úspěšné americké sondy k Marsu jsou upravené sovětské sondy, které byly předány USA po rozpadu SSSR. Na podobné věci narazíte na každém kroku. Včetně toho, že po jednom ze startů Apolla vylovila sovětská loď z Tichého oceánu prázdný velitelský i lunární modul Apolla několik hodin po startu k Měsíci a podobně." - Tak k vybudování stanice ISS - posílám vám link na to, kdo a jak se na jejím vybudování podílel - v tabulce uvidíte, kolik částí stanice tam poslali Rusové ( a za čí peníze je v textu..) a kolik jich poslali Američané.. Tak příjemné probuzení z vašich snů o SSSR-Rusku..

https://cs.wikipedia.org/wiki/Mezin%C3%A1rodn%

C3%AD_vesm%C3%ADrn%C3%A1_stanice

V. Novák 10.7.2019 12:47

Re: To jsem se zase nasmál!

Kontrolní dotaz - které z uvedených částí dělají z ISS (trvale) obyvatelnou stanici?

J. Fridrich 10.7.2019 13:43

Re: To jsem se zase nasmál!

Kontrolní otázka - žertujete ?

V. Novák 10.7.2019 13:50

Re: To jsem se zase nasmál!

Kontrolní odpověď - nikoli.

Tak které?

J. Fridrich 10.7.2019 16:03

Re: To jsem se zase nasmál!

Kontrolní odpověd' a prémie jen pro vás - básnička z SSSR -

Rudou barvou dneska září, sedmička v mém kalendáři. Podívej se oknem: všude v ulicích je všechno rudé.

Já nepláči po koláči ani kousku vdolka, já jen pláči, že už radši chci být komsomolka.

Líbí ? Je hezká, že ?

V. Novák 10.7.2019 17:08

Re: To jsem se zase nasmál!

A další (a tentokrát mimořádně blbý) Fridrichův odklon...

J. Lepka 10.7.2019 16:51

Re: To jsem se zase nasmál!

Pokud nebudete mít ruce a nohy, také budete moci žít, jen se nikam nedostanete, ani se nenajíte o vyprazdňování ani nemluvě, takže všechny části ISS jsou důležité, stejně jako vaše ruce a nohy. Chápu, že je to pro agitátora vašeho střihu těžké pochopit, ale je to tak.

V. Novák 10.7.2019 17:15

Re: To jsem se zase nasmál!

Ale blbost - základem je to, co tam umožňuje žít.

Robotická ruka je fajn, takový jeřáb se hodí, ale ruské lodě se k ISS přidokovávají bez jeřábu. To Unity bylo třeba připojovat, pamatuji-li dobře, 11 hodin. Všechny ty nosné konstrukce, pozorovací kopule a logistické plošiny jsou taky fajn, ale všechno se dalo nahradit.

Udržování životních podmínek je to, bez čeho by z ISS byl hodně drahý kus železa. A bez ruského udržování na orbitě během amerického přerušení letů po katastrofě Columbie by z ISS byl roztavený a částečně odpařený kus železa spadlý neřiditelně kamsi.

To by snad mohl pochopit i agitátor vašeho typu, Lepko. Fridrich pochopitelně ne.

J. Lepka 10.7.2019 16:46

Re: To jsem se zase nasmál!

Proboha, Vavruška, tady nejste na agitačce vaší partaje, kde vám tyhle bláboly uvěří. Nikdo nesnižuje technická řešení ruské strany, ovšem záměrně neuvádíte, že jsou svázána pouze s jedním geniem a to S. Koroljovem. Bohužel od té doby chcíp ́ pes. Že Američani kupují ruské motory je dáno m.j. tím, že jsou v poměru cena/výkon/spolehlivost furt nejvýhodnější, byť už dlouho ne nejlepší. Takže zase používáte starou taktiku sovětských medií, stručně popsanou výkřikem : Vy zase bijete černochy!

V. Výmola 10.7.2019 10:11

Re: To jsem se zase nasmál!

Stejně jako Rusové se oháníte akorát úspěchy starými padesát let. Ale současnot je úplně jinde, ruská kosmounautika je v katastrofálním úpadku a přežívá jenom díky drožkaření na ISS.

J. Jurax 10.7.2019 11:00

Asi tak. Pan Vavruška je poněkud jednostranný.

Rusko dnes tyje z úspěchů sovětské kosmonautiky starých desetiletí. Prostě v současnosti nemá na vesmír peníze.

V. Novák 10.7.2019 10:16

Re: To jsem se zase nasmál!

Buďme objektivní.

Ne všechny americké sondy na Mars vynášely ruské motory - Oportunity a Spirit letěly na raketě Delta, ta ruské motory nemá. Curiosity vynesl Atlas V, ten ano.

Apollo záchranný systém mělo - je to ta věžička ne špici rakety, podobně jako u ruských Sojuzů. STS halt projektovali optimisté a funkční záchranný systém by mohl zachránit aspoň posádku Challengeru. Jak u Columbie, to by záleželo na tom systému. Sojuz i Apollo své záchrammé systémy zahazují po startu, ovšem u obou byl tepelný štít až do zahájení přistávací sekvence chráněn.

Crew Dragon má kombinovaný systém, který má při startu sloužit jako záchranný a poté jako pohonný. Je ironie, že zatím poslední havárii CD (naštěstí bez lidí) způsobil právě záchranný systém...

K pokračování - Číňané se netají inspirací Sojuzy a Saljuty, stykovací systém dokonce odkoupili, ale raketa je čistě čínská a orbitální stupeň taky. No přistání a na odvrácené straně Měsíce ani umístění retranslační družice do L2 zatím nikdo jiný neuskutečnil.

J. Lepka 10.7.2019 17:02

Re: To jsem se zase nasmál!

No právě, buďme objektivní. Pro názornost uvedu text ke kreslenému vtipu Marka Simona : To bylo od Číny chytré, přistát na odvrácené straně Měsíce. Tak nikdo nemůže kontrolovat, co tam vlastně dělají."

Ergo : proč na odvrácené straně, technicky je to úplně stejné, akorát dražší, kvůli nutné retlanslaci. Všechny prvky použité v tomto pokusu již byly realizovány, jen nikdo soudný, kromě Číňanů, nechtěl vyhazovat prachy tak nezodpovědným způsobem. Tak jen houšť a větší kapky s tou inspirací Číňany, zřejmě je nakažlivé.

V. Novák 10.7.2019 17:18

Re: To jsem se zase nasmál!

Není to úplně stejné, právě kvůli té retranslaci a potřebě umístit družici do L2.

Pokud chcete argumentovat vtipy, moc k věci to není.