Čtvrtek 10. října 2024, svátek má Marina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SVĚT: Proč nesmějí myši do Británie?

Ochránci zvířecích práv usilovně pracují na ochromení biomedicínského výzkumu v západním světě. Dotlačí nás až na periferii světového dění?

John Keats byl romantik. Pro fanatiky však velkým pochopením nehořel.

"Fanatici mají sny, z nichž pak spřádají ráj pro svou sektu," napsal anglický básník.

To, co považuje hrstka sektářů za vysněný ráj, může proměnit většině lidí život v peklo. Platí to i o ochráncích zvířecích práv, kteří se rozhodli zasadit ránu biomedicínskému výzkumu v západním světě. Vytipovali si "Achilleovu patu" tohoto vědního odvětví a vystřelili na ni svůj otrávený šíp. Jako slabina biomedicínského výzkumu se ukázal mezinárodní transport laboratorních zvířat.

Americká výzkumná centra dovážejí opice z Číny, Vietnamu, Kambodže a ostrova Mauritius. V USA se na dovezených zvířatech provádí nejen základní výzkum, ale slouží také pro finální testy léků a léčebných postupů (např. očkování nově vyvinutými vakcínami). Ochráncům zvířat jde tento výzkum dlouhodobě proti srsti. Vyzkoušeli už ledacos. Nezastavili se ani před bombovými útoky nebo žhářstvím. Nyní se rozhodli dosáhnout "ráje pro svou sektu", v němž se neprovádějí pokusy na zvířatech, cíleným útokem na dopravce. Návod je prostý. Nejprve naverbují přes sociální sítě dostatek spřízněných duší a pak ochromí záplavou e-mailů a telefonátů komunikaci přepravní společnosti. Zároveň začnou vyhrožovat kampaní, v které vylíčí dopravce jako ty nejzavrženíhodnější zrůdy tyjící z krve nevinných zvířat. Dopravci nemají v dnešním recesí sužovaném světě na růžích ustláno. Bojují o každého pasažéra a každou zásilku. Tváří v tvář hrozbě fatálních ztrát tomuto vydírání obvykle podlehnou.

V létě roku 2011 bylo v čínském Kantonu připraveno k přepravě do Los Angeles osmdesát makaků jávských. Opice měly letět s čínskými aerolinkami China Southern. Odbavení v Los Angeles zajišťovala jako obvykle německá Lufthansa. Nátlak na Číňany nevyšel. Ale jen aktivisté zmáčkli Lufthansu, situace se obrátila. China Southern do čtyřiadvaceti hodin let zrušila a od té doby nevypravila do Spojených států jediné letadlo s opicemi v nákladovém prostoru. Air France sebevědomě prohlásily, že nehodlají svým zákazníkům diktovat, co si mají a co nemají letadly jejich společnosti přepravovat. Jako důkaz chtěly dovézt do Washingtonu šedesát opic z Mauritia. Když se jim z e-mailových schránek a z nepřetržitě drnčících telefonů začaly hrnout protesty ochránců zvířat, "opičí let" zrušily. Podobně je na tom i těch pár zbývajících aerolinek, které ještě laboratorní zvířata převážejí. V Kanadě žádá společnost Air Canada dozorčí orgány o to, aby směla zákazníkům odmítnout dopravu laboratorních zvířat a nedopustila se tím prohřeškům proti kanadským pravidlům letecké přepravy. Mnohá výzkumná centra tak budou odříznuta od dodávek zvířat, protože o námořní přepravě v zájmu zvířat vůbec neuvažují.

Že nejde jen o to zastavit pokusy na opicích, je zřejmé z vývoje situace ve Velké Británii. Tam už zabránili aktivisté dovozu všech laboratorních zvířat vzduchem i po vodě. Společnost provozující tunel pod kanálem La Manche odmítá přepravovat laboratorní zvířata dlouhodobě. Aerolinky včetně British Airways se staví k dovozu zvířat do Británie stejně odmítavě. Nejnověji se podařilo aktivistům zablokovat import laboratorních zvířat také na palubách a v podpalubí námořních lodí a trajektů.

Do Británie, kde sídlí celá řada výzkumných institucí i biomedicínských firem, se dováží sice jen 0,7 % všech používaných laboratorních zvířat, ale i tak je výpadek způsobený dopravní blokádou citelný. Britští vědci nemohou napříkald dovážet z USA či jiných zemí myši, kterým byl cíleně vyřazen z činnosti nějaký gen. Právě tyto myši s tzv. genovým knockoutem představují nenahraditelné pomocníky při výzkumu mnoha onemocnění a vývoji léčby. Aktivisté se postarali o to, že do Británie "neproklouzne ani myška". Doslova.

Jsme svědky naprosto nenormální situace, na kterou dokonale sedí Keatsův citát. Hrstka fanatiků si spřádá ze svých snů soukromý ráj bez ohledu na to, co si myslí, co chce a co potřebuje většina společnosti. Okázale ignorují fakt, že nelze říci jen "Tohle bych zakázal!" nebo "Tohle bych nařídil!", ale je nutné se velmi vážně zabývat i následky, které realizace takového verdiktu způsobí, a navrhnout jejich řešení.

Vědci mají jednu z posledních příležitostí se tažení ochránců zvířat postavit a přesvědčit širokou veřejnost o tom, že pokusy na zvířatech jsou v mnoha veledůležitých oborech ještě stále nenahraditelné a jejich provádění je odůvodněné tím, že výsledky mohou zabránit lidskému utrpení, zachránit lidské zdraví a životy. Například tvorbu metastáz, kdy se z mateřského nádoru uvolňují rakovinné buňky a dávají vzniknout novým nádorům v jiných částech těla, nelze zkoumat na laboratorně pěstovaných buňkách, tím méně na nějaké počítačové simulaci. Přitom právě metastázy zabíjejí naprostou většinu pacientů s rakovinou. Pokud najdeme způsob, jak tvorbě metastáz zabránit, pokročíme v boji s nádorovými onemocněními o pořádný kus vpřed. Bez laboratorních zvířat to však nepůjde.

Pokud se vědcům západního světa nepovede přesvědčit veřejnost o tom, že ze snů fanatických ochránců zvířat nelze vybudovat ráj, nebude to znamenat konec biomedicínského výzkumu. Ten se jen přestěhuje z Evropy a Spojených států do Číny, Indie, Malajsie a dalších zemí, kde najde příhodnější podmínky. Evropa a Amerika nepřijdou jen o zisky z daní uprchlých firem a o pracovní místa. Přijdou o mnohem víc – o místo ve středu dění. Staneme se v biomedicíně stejnou periferií, v jakou se mění Evropa na poli biotechnologií.

Některým biotechnologickým společnostem už došla trpělivost a vyklízejí Evropu, která jim hází klacky pod nohy a nasazuje psí hlavu. Například firma BASF produkující geneticky modifikovaný brambor Amflora v Evropě skončila a míří do USA a Jižní Ameriky, kde jsou k ní vstřícnější. V Evropě se tím pádem přestal pěstovat geneticky modifikovaný škrobárenský brambor, z něhož lze vyrábět kvalitní škrob ekologicky šetrnějšími metodami, jež nejsou závislé na tak tvrdé chemii a nespotřebovávají tolik energie. I takové důsledky může mít fanatická "ochrana" životního prostředí. Důsledky sektářské "ochrany" zvířat jsou už jasně patrné v Británii, kde zavírá velké výzkumné centrum farmaceutický gigant Pfizer. Končí tu také výzkumné centrum firmy AstraZeneca.

Současný stav Evropy vyvolává asociace se situací, jež zavládla v první polovině 15. století v Číně. Číňané stavěli už ve 14. století obří mnohastěžňové koráby a podnikali na nich daleké zaoceánské plavby. Dopluli do Indie a do východní Afriky dávno před Evropany. Byli schopni doplout i do Ameriky. Nechybělo moc, aby si Kolumbus po přistání v Novém světě kupoval od místních obchodníků čínské nudle. Touha janovského mořeplavce doplout do Asie by se tak naplnila poněkud nečekaným způsobem. Jenže na čínském císařském dvoře se dostala k moci klika staromilských konfuciánských mudrců, kteří měli ve všem jasno a pro které byly cesty za obzor zbytečné, ba přímo nežádoucí. Považovali pro Říší středu za mnohem naléhavější úplně jiné úkoly než objevování nových světadílů. Vymohli si na císaři zákaz stavby velkých korábů, vedle kterých vypadala Kolumbova Santa Maria jako necky na rybníce, a také zákaz zaoceánských plaveb. Tak začal ústup Číňanů ze slávy. O pár století později už byla tato středověká velmoc periferií světového dění, kam bylo možné dovážet ve velkém opium výměnou za čaj, na němž si pak o páté pochutnávali z šálků z čínského porcelánu noví vládci světa.

Moc rádi zdůrazňujeme, že kdo se nepoučí z chyb předků, je odsouzen tyto chyby opakovat. Číňané se zjevně poučili. A co my? Potvrdíme úsloví, že moudrý se poučí z chyb cizích a hlupákovi k tomu nestačí ani chyby vlastní?

Převzato z blogu JaroslavPetr.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autora

Aston Ondřej Neff
10. 10. 2024

K pobřeží Floridy se blíží hurikán Milton. Biden kvůli němu nepoletí do Evropy.

Jan Šnábl
10. 10. 2024

Nejde o to, jestli je ve vedení Prahy Slovenka, Moravák nebo přestárlý gynekolog, je to systém.

Starý vlk
10. 10. 2024

Nějak jsem se nikdy nedostal k tomu, abych si zamiloval kaviár a ústřice.

David Tolar
10. 10. 2024

Bitvu si připomínají v Turecku dodnes, téměř tisíc let poté.

Dalibor Matušinský
10. 10. 2024

Naivní humanisté nechápou, že někdo neposílá své děti do školy. Protože ke svému životu školu...

Aston Ondřej Neff
7. 10. 2024

Kde jsou ty časy, kdy se do boje pustila „hustá dvojka‟ sociální demokracie v sestavě Jana...

Aston Ondřej Neff
9. 10. 2024

Bezuzdnost ekologických aktivistů přišla na přetřes při nedávných povodních.

Aston Ondřej Neff
8. 10. 2024

Vláda Petra Fialy selhala při pokusu vyřešit jeden z palčivých problémů dneška, totiž stavební...

Aston Ondřej Neff
10. 10. 2024

K pobřeží Floridy se blíží hurikán Milton. Biden kvůli němu nepoletí do Evropy.

Dalibor Matušinský
10. 10. 2024

Naivní humanisté nechápou, že někdo neposílá své děti do školy. Protože ke svému životu školu...

svm Matěj Svěrák
10. 10. 2024

Rusko v prvním měsíci konfliktu na Ukrajině plánovalo shodit na sousední zemi jadernou bombu. Ve...

Lidovky.cz, ČTK
10. 10. 2024

V jihoafrickém státě Zambie se vyskytl první případ virového onemocnění mpox. Informoval zambijský...

Karel Oliva
10. 10. 2024

Tak jsme tu měli třídenní stávku soudních úředníků a stávka na státních zastupitelstvích se chystá....

Lidovky.cz, ČTK
10. 10. 2024

Americký stát Florida se vzpamatovává z úderu silného hurikánu Milton, který způsobil rekordní...

Josef Kopecký
10. 10. 2024

Ministři schválili návrh na povinné zálohování PET lahví a kovových plechovek, řekl po jednání...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz