Neviditelný pes

SVĚT: Na řadě jsou roboty?

3.12.2005

Cílem letošní ralley Grand Challenge (212 kilometrů napříč pouští Mojave) projel jako první Volkswagen Touareg, těsně druhý byl Land Rover Highlander; za volantem obou vozů neseděl nikdo. Třicetiletý Mohamed Sidique přijel 7. července z Luttonu vlakem do Londýna; na nádraží King´s Cross si koupil jízdenku metra, odjel čtyři stanice do Edgware Road a vyhodil se do vzduchu. Co mají obě příhody společného?

Živé bomby jako Mohamed Sidique jsou odpovědí teroristů na zostřená bezpečnostní opatření po 11. září 2001. Po útoku na Twin Towers se západní státy začaly lépe chránit a podobné logisticky náročné teroristické akce jsou dnes těžko proveditelné. Když se však útočník stane nosičem, hledáčkem a spouští zároveň, lze časovou, organizační i finanční nákladnost teroristické operace výrazně snížit. Mohamed Sidique byl zbraní levnou a perfektní, byť pouze jednorázovou. Na tahu jsou tedy opět západní státy, horečně hledající obranu proti živým bombám.

Dříve než se sebevrazi stanou smrtelnou zbraní, musí je někdo „sestrojit“, tj. objevit, přesvědčit a vycvičit. Obranná opatření se proto soustřeďují na odhalení a zneškodnění vyhledávačů teroristických talentů a míst, kde jsou školeni. Bezpečnost zvyšuje vše, co ruší fungování teroristické logistiky (získávání zbraní, výbušnin, peněz a dokumentů). Kontrola a zásahy do internetové a telefonické komunikace teroristů komplikují přípravu atentátů. Zostřená právní nařízení umožňují omezovat občanská práva, preventivně zatýkat nebo vyhošťovat podezřelé. V Anglii se osvědčilo videové monitorování veřejných prostor, v Izraeli se snaží zadržovat živé bomby plotem. Okolo pásma Gazy stojí zeď; od začátku roku 2001 se nepodařilo žádnému palestinskému atentátníkovi tuto překážku zdolat.

Ale každé obranné opatření pomáhá jen dočasně, protože formu války určuje útočník. Mnohé o budoucnosti boje s terorismem napovídá zmíněný vítězný VW-Touareg. Ralley Grand Challenge je soutěž pro roboty, samostatně řídící automobily. Touarega s přízviskem Stanley poslala do soutěže Stanfordská univerzita. Vozidlo řídí šest laptopů pentium-M. Energii jim dodává turbo-dieslový motor, který zároveň pohání i vozidlo. Laserové paprsky neustále ohledávají prostor do patnácti metrů před vozidlem a „řidič“ určuje (s přesností pěti centimetrů) svou polohu pomocí systému GPS. Radar nepřetržitě zkoumá krajinu a tak se Touareg „Stanley“ dokáže prokymácet pouští k cíli průměrnou rychlostí 60 kilometrů za hodinu. Roboty dnes zdokonalují především neškodní vědátoři, ale za pět až sedm let se počítá s prvními roboty, použitelnými pro vojenské účely.

Dálkově řízený člun nedávno zachraňoval lidi v zaplaveném New Orleans, jenže robot může stejně dobře zabíjet. Bojující roboti mají pro teroristy nepopiratelné výhody: podstoupí jakékoliv riziko, mohou být v pravý čas na pravém místě, polapit je sice můžete, ale při výslechu nic neprozradí. Přesto teroristé nové technologické možnosti přehlížejí, i když trh nabízí bohatý výběr.

Minirakety zatím samostatně nelétají, ale jejich řízení zvládne každý zkušenější hráč počítačových her. Model Cyber Bug lze navádět pomocí joysticku a obrazovky; je vybaven malou kamerou, unese několikakilogramový náklad, může zůstat ve vzduchu až 3,5 hodiny a létá třicetikilometrovou rychlostí. To vše je k mání bratru za osm a půl tisíce dolarů. Kdyby někdo poslal celý houf takových miniraket s patřičným nákladem, některé z nich se k cíli docela jistě probijí. Tím bohužel nekončím. Už delší dobu jsou na trhu inteligentní miny, které samostatně vyhledávají cíle a napadají je. A nejnovější šlágr se jmenuje nanoroboti. Mohou být menší než moucha a jejich hejna lze vyzbrojit chemickými nebo biologickými zbraněmi.

Teroristé roboty dosud nepoužívají zřejmě hlavně proto, že se dají poměrně snadno ošálit. Jedno z aut na Grand Challenge mělo defektní systém GPS a chovalo se jako můra nad lampou: prostě začalo jezdit pořád dokola. Několik malých ohňů zmate senzory, stejně jako každá situace, kterou programátor nepředpokládal. Ale nezapomínejme, že formu války určuje útočník a nenechme se ukolébat. Al-Kájda si zatím musí vypomáhat živými bombami, ale scénář další kapitoly boje s terorismem je už dávno napsaný.

Psáno pro Týden



zpět na článek