8.12.2023 | Svátek má Květoslava


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
spanel 6.12.2009 16:06

Stejná data jiný graf

Tak jsem zkusil vynést data ze stejných zdrojů jako autor a vyšel mi úplně jiný obrázek: http://www.spanel.name/files28937bgf/TCO2time.png

Oba  grafy jsou sestrojeny z ročních průměrů, proto tam nejsou vidět

oscilace CO2. Jen jsem

chtěl názorně ukázat, že graf pana kolegy Macha má záměrně nevhodně zvolené

rozsahy os.

para 6.12.2009 17:03

Re: Stejná data jiný graf....

Jo jo -přesně tak.... Pan Mach chtěl trikem zúžení rozsahu i změnou měřítek ukázat, že se v součastnosti s klimatem už nic neděje a že je tedy zbytečné investovat do budoucnosti. Podle hesla "účel světí prostředky" zanedbal při hodnocení klimatu hned několik faktů jen aby mu vyšlo to, co tvrdí v nadpisu.  Někoho třeba napálil... - viz souhlasné příspěvky.  O to mu mohlo jít.  Pro ty co se jen trochu v problému orientují se mu ale povedla jen průhledná ukázka demagogie.;-)

PV 4.12.2009 16:01

dalsi hezky graf

Mozna by pan Mach mohl pridat i tento graf.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Glob%C3%A1ln%C3%AD_teplota_1860_2000.png

Ale nejspise on uz je o "sve pravde" presvedcen...

Aniryba 4.12.2009 17:03

Re: dalsi hezky graf

ha ha ha... hide decline, kdopak nám ty čísla do grafu vybíral pane PV :-)

Na tomto obrazku jsou pristrojove merene teploty jak je sestavily "Climatic Research Unit of the University of East Anglia" a "Hadley Centre of the UK Meteorological Office"...

taky mám pěknej odkaz: http://joannenova.com.au/2009/12/fraudulent-hockey-sticks-and-hidden-data/

PV 4.12.2009 23:49

Re: dalsi hezky graf

Vim, ze je to asi marne. Ale ja proste nemam rad, kdyz nekdo misto hledani skutecnosti, tuto skutecnost "ideologicky" predem definuje (vyroky typu "Neexistuje globalni oteplovani") a pak "bojuje" vsemi moznymi prostredky (viz ucelove zkreslovani nebo treba jen "vybirani nekterych" dat) za prosazeni teto pravdy... (To plati pro politiky z obou taboru - Vaclav Klaus & Al Gore napr.). 

Jinak takzvane "skandalni odhaleni" emailu - no ono to neni tak horke. Vedecke vysledky vzdy musi byt reprodukovatelne. Poznani nikdy nestoji na praci jedine vedecke skupiny. Je treba sledovat nezaujate RELEVANTNI data ruznych zdroju... Druzicova mereni NASA take ukazuje jasny trend teploty v poslednich desetiletich... (Neresim ted vliv cloveka na klimat)

Problem je, ze z puvodne odborneho tematu se stalo politikum a zda se, ze za prosazeni te "spravne pravdy" je ted povoleno pouzivat jakekoli prostredky. Kdyz vidim, jakou argumentaci pouzivaji fanatici na obou stranach, nemyslim si, ze posledni "odhaleni" je neco vic nez medialni hra. Je dobre si precist pro zmenu treba, jak tuto kauzu rozebira Respekt (c. 49 - "Stin nad klimatology").

Nezavidim lidem, kteri si jako vedni obor vybrali klimatologii, v soucasne dobe je racionalni diskuze v tomto oboru velice vzacna...

para 6.12.2009 10:32

Re: dalši hezký graf....?

"ha ha ha" ... Odkaz od aniryby je pekný - což o to - ale zároven je dobře vybraný na velký výkyv v klimatickém optimu kolem roku 1000 // tam se pak netýká globální odchylky // a kovčí v roce 2000 - proč asi?  To  Metelka i Ač předkládají údaje serioznější, v češtině a včetně odkazů...

http://www.czp.cuni.cz/knihovna/publikace/klimaticke-zmeny-web.pdf

http://ac.blog.sme.sk/c/208253/Navrat-50-rokov-do-minulosti-vojna-grafov.html

Kažopádně dnes ještě je nám všem vesměs "ha ha ha ". To co je ale právě v chodu, to pro své vlastnosti //setrvačnost systému cca 100 let i více... // dopadne až na naše vnuky a těm už vůbebc nemusí být do smíchu - s důvodů zamlčených dopadů i řady dalších s klimatem přimo nesouvisejících příčin //lidnatost, suroviny....//. Aniryba se tomuto podstatnému aspektu očekávané kumulace problémů lidstva koncem století vyhybá,  právě tak jako ten Mach. Zkrátka oba asi myslí stylem "Po nás potopa".

Aniryba 6.12.2009 19:18

Re: dalši hezký graf....?

No a o tom to je, o vybírání odkazů masovými médii. Současná náboženská klimatologie v médiích s plošným dopadem je od reality na hony vzdálená a značně kontraproduktivní. Ty maily (toho kdo je četl nepřesvědčíte o opaku) jsou důležité! Mohu jejich čtení jen doporučit. Víc se k nim totiž není třeba vyjadřovat.

Ludva 3.12.2009 18:01

Skleníkový efekt ?

Hlavní absorpční pás CO2 odpovídá maximu záření černého tělesa o teplotě 400 oC. Předpokládám tedy, že přicházející tepelné záření ze Slunce se bude taky v atmosféře absorbovat a ohřívat ji zejména ve vyšších vrstvách. O to méně tedy dopadne na zemský povrch. Zatím se pořád mluvilo o bránění vyzařování zemského povrchu tzv.skleníkový efekt. Ví někdo něco o snížení dopadající sluneční energie na zemský povrch vlivem skleníkových plynů ?

M.Lapin 3.12.2009 19:40

Re: Skleníkový efekt ?

Pozrite si http://en.wikipedia.org/wiki/File:Atmospheric_Transmission.png Hlavný absorpčný pás CO2 sa nachádza na okraji okna absorpcie H2O, pre vlnovú dĺžku 12 až 19 mikro metrov, teda v blízkosti maxima vyžarovania zemského povrchu aj pri teplote -10 až +10 °C. Preto je CO2 veľmi dôležitý skleníkový plyn.

Ludva 4.12.2009 13:38

Re: Skleníkový efekt ?

Ten obrázek znám. Právě že modrý pás vyzařování zemského povrchu leží mezi absorpčními pásy CO2. Dotýkají se jen okrajově. Ale je tam vidět, že i malá část slunečního spektra v IR oblasti (červený pás) se kryje s některými absorpcemi CO2. Proto jsem nahodil problém, zda se část sluneční energie nezadrží skleníkovými plyny už v atmosféře

NNBLNGR 3.12.2009 16:38

dobry je www.sermitsiaq.gl

na www.sermitsiaq.gl je k videni jak ledovec mizi, staci kliknout na "ICECAM" je to i v anglictine, tam kde driv byl snih a led, jsou videt holy skaly....Klaus je vul!

NNBLNGR 3.12.2009 16:34

paneboze!

zrovna vcera jsem videl film z Gronska, byl vo Inuitech, teda vo lovcich, jejichz zivobiti, teda lov tulenu apod. je drsne vohrozeny, jejich cely zivobiti je vohrozeny, protoze nemuzou pomalu vyjet na led, je moc tenkej a psi nechtej pokracovat, protoze je porad teplejc, a diky tomu muzou tuleni udelat vice der v ledu a tak je lovci pomalu nemuzou chytit, driv byli zvykly cekat u jedny diry, tulen musi kazdou hodinu dejchat, no a ted je tech der az moc, takze se lovci nechytaj....  mizeni ledovce je na internetu bezne k videni, fotky ze satelitu to ukazujou jasne, a to treba iz Alp, nejenom z Gornska... zajimavy by bylo pozvat tyhle dva ignoranty Klause a Macha, aby zkouseli jejich blaboly vysvetlit Inuitum.....

Ludva 3.12.2009 17:56

Re: paneboze!

Za to budou moci pěstovat obilí, jako Vikingové.:-DPoslyšte. slyšel jste někdy, že po skončení doby ledové roztálo tolik ledovců, že hladina moří stoupla skoro o 150 metrů ? A že po 90% času existence Země nebylo na ní žádné zalednění ?

para 3.12.2009 20:38

Re: paneboze!?

Ludvo viděl jsi někdy obrázky z Gronska? Jak dlouho myslíš,  že vzniká půda s kamene? 10tis let?.. Jesli přežijí inuité tak dlouho pak tedy snad tu a tam.... ale v té době už asi převládne ochlazování planety a navíc oslunění je u polárního kruhu dost bídné aby něco dozrálo. I pastevectví je tam problematické - půlku roku by museli stáda krmit...

Tak alespon tady lidi nekrm nesmyslama a jdi to testnout Googlem do Gronska - na fotomapách je někde rozlišení až 10m/ 3cm obrazovky.;-)

Machi 3.12.2009 22:19

Re: paneboze!?

Některé části mají i pod 1 m/pix. Třeba Nuuk (mají pěkné letiště).

Ludva 4.12.2009 13:30

Re: paneboze!?

S tím obilím je tam smajlík = vtip. Grónsko je mimoto dost bohaté na nerosty, aby nemuseli spoléhat na tuleně. Taky si vyžádali na Dánsku samostatnost.

qwert 3.12.2009 1:00

Až se na elektřinu začne jezdit, její cena se srovná z cenou benzínu

podepisovat můžete co chcete, že pane Machu. Vy přece věříte na "neviditelnou pracku", která jaski podivně zdvilha ceny fritovacího oleje o cca 12 korun , když lidi zjistili, že se to dá lít do dieslů. Ne že by ta hrstka spořílků, co si chtěla zničit motory, vytvářela nějakou vážnou poptávku....

Hašek 2.12.2009 22:46

Dobrý článek.

Tentýž úředník, co si neumí ani spočítat jak vyjít bez dluhů s penězi občanů, bude poroučet větru dešti. Směrnice vše vyřeší.

Házím čurbes do různých nádob a nemám auto. To jen tak na okraj.

para 3.12.2009 0:14

Re: Dobrý článek?

Předně není dobré psát o věcech kterým nerozumíme. Už v úvodu se autor mýlí v hodnocení situace. Nikde totiž naopak není psáno, že GO je tak dominantní efekt který nebyl a nebude jiným překrýván a modifikován. To platilo i po dlouhá desetiletí v minulosti. Autor naprosto ignoruje metodiku vyhodnocování změn klimatu zpracovanou podle mezinárodních doporučení. Pokud by udělal v souladu s tím ode dneška zpět průměr alespon 30 let tak by musel konstatovat, že se stále planeta otepluje. I bez výpočtů je to ale vidět na řadě jednotlivostí jako j časnější nástup jara, mírnější zimy, tání většiny ledovců... které i když nejsou každoročně rekordní neznamenají změnu trendu.

S klimatem to prostě jde analogicky jako když jedem oklikami s místa níže položeného někam do hor a na cestě jde silnice s kopce do kopce, jedem rychlei či pomaleji ale průměrná nadmořská výška zdolávaných ůseků přeci jen stále roste.;-P

Brabec 2.12.2009 18:52

1 článek týdně - to je norma

a takový závazek si dejte, pane Machu !

ferda 2.12.2009 18:19

machovi

Servilní mladý omezenec blábábolí z překladu od otce prznitele zavřený ve svém chlívku že den je noc noc jeden a ledovce netají

Ada 2.12.2009 18:44

Re: machovi

Teď jakýsi glaciolog psal, že rozsah ledovců se zvětšil jak na severní, tak i na jižní polokouli. Takže jak to tedy je, ferdásku..??

ferda 2.12.2009 18:56

Re: machovi

no jasně u tebe ve vaně ado

Queribus 2.12.2009 19:59

Nemohu si pomoci, Ferdo,

jste vůl!

xxxKubeš 2.12.2009 18:16

Autorovi

R^

JaS 2.12.2009 18:07

Pokud si upravovali data,

 tak to není omyl, ale podvod!!!

návrh 2.12.2009 18:06

navrch

Mach ředitel zeměkoule

hájek boží vědma

Klaus -vysvěcen na otce všech

Pane Machu vy jste ale steer -opravdu pozoruhodná existence

para 2.12.2009 20:20

Re: navrch

Jen k jejich otci s pohledu Sterna:

http://spravy.pravda.sk/stern-skeptici-sa-v-otazke-oteplovania-fatalne-mylia-pch-/sk_svet.asp?c=A091201_160612_sk_svet_p23

mueller 2.12.2009 22:07

Ano, známý

klimatolog Stern opet promluvil. Holt musi chranit svoje investice do svych lzi.