5.6.2020 | Svátek má Dobroslav


SPALNIČKY: Svoboda versus odpovědnost

4.5.2018

Pravděpodobně vás také naštvalo, že spalniček a dalších infekčních onemocnění nejen u nás rychle přibývá. Spalničky patří mezi nejvíce nakažlivé infekce. Podle údajů Státního zdravotního ústavu jsou až šestkrát nakažlivější než chřipka.

Jednou z hlavních příčin je skutečnost, že řada rodičů odmítá své děti nechat naočkovat. Jednoduše máme svobodu.

Návrat nemoci, kterou lékaři považovali za téměř vymýcenou, logicky závisí na klesající proočkovanosti české a moravské populace. K zabezpečení kolektivní imunity je podle specialistů nutná proočkovanost nad 95 procenty. Dnešní míra je přibližně devadesát procent.

V této souvislosti je dobré zmínit jeden důležitý aspekt, na který (zejména) různé sebevědomé biomatky zapomínají či se ho rozpakují férově veřejně připustit. Jestliže velká část rodičů splní zákonnou povinnost, tak ti, kteří své potomky záměrně či nedbalostně nenechají očkovat, do značné míry parazitují na kolektivní imunitě. Je to spíš sobecké než liberálně-pokrokové chování. Kvůli spalničkám se aktuálně u nás musí očkovat stovky zdravotníků.

Jak známo, spalničky bývaly doménou rozvojových chudých států plynoucí z nedostatku očkovacích látek. V Evropě nebo v USA je však vakcína k dispozici už po desetiletí. Dodejme, že v naší zemi se očkuje proti spalničkám povinně od roku 1969.

Stoupající přítomnost viru spalniček v našem západním světě je podle všeho z velké části výsledkem práce části „alternativních“ rodičů bojkotujících z různých důvodů očkování. Mezi aktivisty se zejména šíří mýtus, že očkování může u dětí způsobit autismus. Lze chápat obavy laiků, ale prokázáno to není.

Jak vědí dnes již středoškoláci: Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého, to platí i u očkování.

Právo, 3.5.2018

Autor je právník a VŠ pedagog

SuKolman.czAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.