3.12.2021 | Svátek má Svatoslav


Diskuse k článku

ROZHOVOR: K čemu je termodynamika

Někdo si odnese desetinásobek platu, u mě by to dělalo pár desítek tisíc, což v prý statisícových odměnách a uděleném půlmiliardovém grantu by v ústavu nepředstavovalo žádnou finanční újmu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Janyška 10.10.2018 19:17

CO JE TO KOMPOZITIVNÍ TEORIE ? JSOU TO "STANOVY"

LIDSKÉHO SVĚTA, OBJEVENÉ VĚDOU.

Metoda relevantních společenských věd je výhradně kompozitivní, tedy skladná. Viz slavná Kontrarevoluce vědy od nositele Nobelovy ceny A.F. von Hayeka. Vědecké informace jí získané, navzájem provázané a neodporující si, tvoří kompozitivní teorii. Myslíme zásadně a vždy v teoriích, tedy jinak se takový obří soubor nebo dokonce koridor souvisejících vědeckých informací o lidském světě nazvat ani nedá.

Co tedy obsahuje ? Úplně všechno, co věda ví o kulturní evoluci i jejich počátcích, tedy o oddělování našich lidských prapředků ze zvířecí říše a kulturním vývoji světa lidí, tedy světa týkajícího se jen lidského rodu, tedy světa lidského, a principů, na kterých vyrostl a stojí. A to jen a výhradně bez pověr a mýtů, tedy bez náboženských a okultních ohledů, tedy na vědecké bázi.

Čím se tedy zabývá konkrétně ? Vysvětlením motoru kulturního vývoje lidstva, tedy objevem obchodu, coby generátorem zisku a důsledky z něho. Tedy vysvětlením procesu civilizace, coby nástroje přeměny divocha, nejprve v samostatného, od kmene odděleného, jednotlivce a návazným procesem masívní emancipace lidí od kmenového způsobu života vůbec, v občana.

K. Janyška 10.10.2018 19:17

Re: CO JE TO KOMPOZITIVNÍ TEORIE ? JSOU TO "STANOVY"

Studuje principy, které k takovému pohybu v čase a v prostoru vedly a vysvětluje je. Vysvětluje vznik civilizačních pravidel chování, lidské mysli, inteligence, lidského rozumu, abstrakce, soukromého práva a zejména vznik a vývoj neustále se souběžně od civilizovaných více k civilizovaným méně rozšiřujícího v čase a v prostoru generátoru všeho lidského, spontánního řádu lidské interakce a lidského světa.

Z toho jasně vyplývá, že člověk není vědomým konstruktérem vývoje lidstva, ale že to je jen jeho aktivita a jsou to spontánní síly, které ovládají vesmír a cokoliv na Zemi. Jejich neosobní souhra určuje svými regulačními, záchovnými a pořádacími vlastnostmi to, co bude a co ne. Nepředstavitelná složitost jejich interakce člověku stanoví meze toho, na co má vliv a co musí ponechat k "řešení" na nich.

Kompozitivní teorie je tedy vždy nejvýše možným věděním lidstva, neboť je neustále vědou verifikována a aktualizována a je česky řečeno skladná a celostní, tedy zahrnující všechny vědecké poznatky z obou větví vědy a tvoří neustále vědou upřesňovaný koridor relevantních vědeckých informací o lidské situaci. Jsou to tedy jakési vědou určené stanovy lidského světa.

K. Janyška 10.10.2018 19:18

Re: CO JE TO KOMPOZITIVNÍ TEORIE ? JSOU TO "STANOVY"

Měli bychom vždy, a za každých okolností, respektovat to, co tento nejvyšší intelektuální výkon lidstva, tedy vědy, přinesl.

Bez takového vzdělání, které odhaluje nastavení hranic, které nám spontánní síly neosobně stanovují a určují tedy i možnosti vývoje lidského světa, se neobejdeme. Už proto, že vývoj jde jinudy, než si lidé myslí a nerespektují ho. Proto ony války a proto onen zmar.

Začít se vzděláváním kompozitivní teorií je bezpodmínečně nutné. Vždyť každou aktivitu lidí je nutné tímto věděním poměřovat. Více lidstvo totiž neví a nikdy vědět nebude... Dzp.

M. Pivoda 10.10.2018 11:56

Nad rámec termodynamiky

Před získáním titulu inženýra jsem si ve škole užil přemíru termodynamiky. Takže toto téma zde záměrně opomíjím.

Šesták v úvodu píše "... I bolševické ROH bylo štědřejší a dávalo důchodcům k jubileu alespoň kytičku! ..."

Já si pamatuji, že při příležitosti odchodu do důchodu položili tehdejší odboráři potenciálnímu českému důchodci otázku: "Proč mají potkani čtyři nohy?" --- Správná odpověď na položenou otázku měla znít: "Aby byli u popelnice rychlejší než důchodci!"

M. Šejna 10.10.2018 11:08

k tomu CO2

pan profesor Šesták má asi problém s termodynamikou, pokud zpochybňuje skleníkové vlastnosti plynů s více jak 2 atomy v molekule. Kdyby byl pan profesor opravdu jen vědec a nikoli demagog, pak by tuhle vlastnost více-atomových plynů nezpochybňoval.

Právě proto je silně skleníkový nejen tříatomový CO2, ale i tříatomová vodní pára, pětiatomový metan, tříatomový ozón atd.

Pan profesor by se měl také doučit něco o zpětných vazbách v termodynamice klimatu. Pak by věděl, že existuje nejen reakce klimatu na rostoucí objem CO2 v atmosfeře, ale zpětně existuje i reakce CO2 na rostoucí teplotu atmosfery.

Pokud tahle zpětná vazba funguje u vodní páry, jak sám profesor Šesták ve svém článku uvádí, pak musí existovat i u CO2 a dalších skleníkových plynů.

R. Langer 10.10.2018 12:33

Re: k tomu CO2

Odborník na klima promluvil. Amen. :-D

M. Šejna 10.10.2018 12:52

neodborník na klima Langer ...

neodobrník na klima Langer si musel ulevit, aby něco napsal, i když nenapsal vůbec nic.

Každopádně o odbornosti profesora Šestáka svědčí jeho články na Psu. Skoro vůbec se netýkají vědy. Jsou hlavně o politice a politikaření.

A. Alda 10.10.2018 14:25

A Vy jste odborník?

Já také nejsem fysik, ale dva z mých synů ano (a oba se zatím živí vědou a jeden i vyučováním vysokoškolské fysiky) a oba těmi klimaalarmisty hluboce pohrdají a za vědce je rozhodně nepovažují.

M. Šejna 10.10.2018 15:19

pane Aldo

já klimaalarmisty také pohrdám. Pohrdám jimi stejně, jako pohrdám klimapopírači. Přes všechno toto moje pohrdání ale stále ještě uznávám platnost fyzikálních zákonů, mezi které patří i skleníkový efekt.

Až zas budete mluvit s Vašimi syny, zeptejte se jich na sklenikové vlastnosti plynů z více jak dvěma atomy v molekule. Určitě Vám sdělí, že všechny takové plyny mají skleníkové vlastnosti. Řeknou Vám to přesto, že klimaalarmismem pohrdají.

R. Langer 10.10.2018 17:19

Re: pane Aldo

Ano, vy pohrdáte prakticky všemi, to jsme si už všimli. Hlavně že vy všechno víte, že? :-D

M. Šejna 10.10.2018 17:55

no jistě

vy zas víte kulový, čehož jsme si už všichni všimli. Zato jakmile někde já napíšu nějaký názor, rychle musíte něco napsat, nejlépe ad hominem, protože ad rem byste napsal kulový.

R. Langer 10.10.2018 21:56

Re: no jistě

Píšete leda tak kraviny.

R. Langer 10.10.2018 17:21

Re: pane Aldo

Jo, a Země skutečně NENÍ SKLENÍK, takže si ty vaše teorie můžete leda tak strčit někam. Nedělejte chytrého,když tomu stejně prd rozumíte. :-P

M. Šejna 10.10.2018 17:57

hlupáku Langře

Země opravdu není skleník. Atmosfera Země se ale jako skleník chová, i kdyby v ní nebyl CO2. To je ale na hlupáky typu Langer moc složité.

R. Langer 10.10.2018 21:55

Re: hlupáku Langře

Ne, hlupáci si právě myslí, že se atmosféra Země chová jako skleník. Ve skutečnosti je to mnohem složitější, to ale ti hlupáci typu Šejna prostě nechápou. :-P

O. Roldán 10.10.2018 10:26

a jedna technická poznámka, pane autore - chybí kousek textu

jedna věta je useknutá v půli:

"Je zřejmé, že intenzivní změny klimatu byly a budou a že "

F. Houžňák 10.10.2018 11:41

Krátkodobé zapojení mozku chybějící text najde

na počátku dalšího odstavce. Já vím, myšlení bolí, ale přece ...

K. Janyška 10.10.2018 8:59

K čemu je kompozitivní teorie, víte ?

Ne ? Pak nevíte nic podstatného... Dzp.

J. Lepka 10.10.2018 9:37

Re: K čemu je kompozitivní teorie, víte ?

Hezky kopírujete kastování bolševiků. Bohužel (pro vás, samozřejmě) kdokoliv z akademické sféry ví své o pofidérnosti podobných teorií, ke kterým jaksi chybí důkazy.

M. Klas 10.10.2018 10:00

Re: K čemu je kompozitivní teorie, víte ?

Termodynamika je oproti té vaší teorii alespoň skutečným vědním oborem. I když jsem měl vždy s termodynamikou u zkoušek problémy, posléze jsem k ní v praxi našel cestu.

F. Houžňák 10.10.2018 10:17

Víme, ale sprostá slova

nám skript nepustí, tak si ho musíte domyslet.

M. Šejna 10.10.2018 10:57

:-D

ano, máte pravdu. Přesto zkusím to sprosté slovo napsat:

je k h.o.v.n.u.

:-D

J. Lukavsky 10.10.2018 7:35

pdf

J. Šesták, Fakta a mýty o oteplování naší planety Země: úvahy o knize Václava Klause. Energetika 58 (2008) 7-10

Jsem marně hledal na internetu. Můžete dát k dispozici pdf tohoto článku, rád bych si ho přečetl. Děkuji, J.Lukavský

P. Rada 10.10.2018 2:17

Historická data která autor kdo ví proč pominul.

Výroku autora: ...."protože historická data ukazují, že právě změna teploty vždy předcházela zvyšování CO2" ... považuji vůči geohistorii Země za nekorektní. Někdy tomu tak totiž může být - jindy ne.

To, že zvyšování koncentrace CO2 naopak podle geohistorických dat může předcházet oteplování dokládá výzkum vrstev usazenin třeba v několika obdobích období "Země jako sněhové koule".nebo v období PETM ve kterém byla atmosféra planety sycena uhlíkem dokonce řádově pomaleji než je tomu dnes..

https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2002/cislo-5/zeme-jako-ledova-koule.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Paleocene%E2%80%93Eocene_Thermal_Maximum.

http://climatemap.blogspot.com/2013/03/posledne-velke-oteplovanie.html

J. Lepka 10.10.2018 9:39

Re: Historická data která autor kdo ví proč pominul.

Další zapálený ekolog, který ví všechno líp. Důkazy sem, důkazy tak, on to tak prostě cítí.

O. Roldán 10.10.2018 10:21

logická souvislost, kterou pan Rada kdovíproč pominul

Pane Rado, i kdyby to nebylo vždy nýbrž často, faktem zůstává, že toto zjištění naprosto popírá první článek víry CO2-alarmistické: Zvyšování CO2 je vždy příčinou zvyšování teploty a přináší budoucí ekologickou katastrofu.

A pokud je tento článek víry vyvrácen, k čemu pak investovat 100 miliard dolarů do omezování emisí a dalších činností, tak výnosných pro proroky klimatického alarmismu?

O. Roldán 10.10.2018 10:23

Re: logická souvislost, kterou pan Rada kdovíproč pominul

oprava ne "100 miliard" ale stovky miliard dolarů

M. Šejna 10.10.2018 11:14

pane Roldáne

nepopírá.

Nastudujte si něco o zpětných vazbách v termodynamice klimatu. Pak zjistíte, že existuje nejen reakce teploty na CO2, ale i reakce CO2 na teplotu.

Ale hlavně existuje i teorie o tom, že CO2 přibývá (ubývá) v atmosfeře asi 700 let po změně globální teploty. Pokud tedy dochází k prudkému nárustu CO2 v letech 1950 až 2018, měl by existovat v historii nějaký záznam o průdkém globálním oteplení v letech 1250 až 1318.