8.2.2023 | Svátek má Milada


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rameš 19.12.2022 11:04

Jen tak pro srovnání...

Štěpný reaktor

První pokusné zařízení tedy 1942. První komerční jaderná elektrárna 1954. To je za dvanáct let.

Jaderná fúze

První pokusná zařízení jsou z 50. let minulého století (cca 70 let nazpět). Velká pokusná zařízení pro jadernou fúzi jsou v plném provozu od 90. let (cca 30 let nazpět). V současnosti neexistuje žádné zařízení schopné produkovat více energie, než do něj bylo vloženo.

ITER

Plánované dokončení (v pořadí, v jakém se měnilo) - 2015, 2020, 2025. Jde o termín tzv. první plazmy, ne skutečný provoz.

Reálný stav ke konci 2022 - ze tří čtvrtin dokončen. Náklady narostly cca pětinásobně oproti předpokladu.

Prognóza - "už brzy" (citace z 08/2022) bude produkovat 10x více energie, než bylo vloženo. Komerční elektrárny na tomto principu budou fungovat v roce 2050 (sto let od prvních pokusných zařízení - a to je optimistický odhad).

Skutečnost - ???

J. Farda 7.12.2022 20:36

... A kdo dnes nevidí, že je nutné jadernou energetiku pořádně nastartovat, tak ten je opravdu hodně a beznadějně slepý. ...

Možná slepý, ale ideologicky je na výši! :-(

P. Rada 7.12.2022 21:24

Ideálem spisovatelsky nadaných konzervativců, je jen falešným textem zakonzervovat dostupnost energie na dnešní abnormálně vysoké úrovni a nemuset tak na svém nyní relativně pohodlném ale od reality už stále zřetelněji odtrženém životě, cokoliv fakticky měnit.

Konzervativní "slepota" se přitom projevuje ignorováním měnící se reality. Vždyt "pořádně nastartovat" se jadernou energetiku přeci upřímě snaží vědci s celého světa už více jak půlstoletí. Přitom vyšli s poznatků původně vojenského a takto extrémě dotovaného výzkumu. Skutek dostatečné efektivity těžby energií (EROEI) po počáteční euforii ale utek i nehledě na následnou nákladnost vývoje už rize civilního.

Po celá desetiletí víceméně studenoválečnické situace, někteří vědci (u nás Wágner) a jejich hlásné N.P. trouby, dál obyvatestvu skrze údajně v budoucnu levnou a výkonem neomezenou energii podsouvají falešné naděje. V počínající krizi tomu někteří ještě rádi věří a všichi navíc poprávu očekávají i satisfakci za letitý strach s ohrožení celosvětovou jadernou apokalypsou.

Sotva kdo je přitom dodnes od autorem zmíněných počátků ochoten si přiznat, že v hlavích rysech šlo pro odtržení od životadárných principů, o fiktivní dlouhodobě neživotaschopnou vizi.

B. Rameš 19.12.2022 11:07

Člověče, vy jste vážně exot. Ryzí.

J. Jurax 7.12.2022 19:48

Proč to tehdy šlo rychle?

Protože tehdy neexistovala EU a její byrokracie. Motivovaný byrokrat dokáže zničit cokoliv.

A samozřejmě ještě nebyli energetiku sabotující zelení magoři.

P. Skřivan 7.12.2022 19:32

Problém jádra je v tom, že je složité a náročné natolik, že udělat ho opravdu bezpečné, není vůbec snadné. A je otázka, co je složitější, zda využít obnovitelné zdroje nebo vyřešit jádro. Jádro je ale neobnovitelný zdroj, to je další problém, takže je pochopitelné, proč přednost dostaly zdroje obnovitelné. Rozhodně bych měl využít 1. zdroj obnovitelný, 2. neobnovitelný a ne naopak. O tom se tu snad ani nebude nikdo hádat.

Od nového roku se snad alespoň otevře možnost, jinak úplně samozřejmá, že energii, která se na domě vyrobí, budou moci jeho obyvatelé také spotřebovat bez toho, aniž by došlo k jejímu odprodeji do sítě a ke zpětnému nákupu s ukrutným ziskem pro energetickou společnost, která fyzicky s tou energií udělala akorát to, že ji zúčtovala.

J. Jurax 7.12.2022 19:57

Ehm ... je prý pochopitelné, proč přednost dostaly zdroje obnovitelné. Nuže, není, protože jejich využitelný výkon je marginální.

Není však pochopitelné, proč dostaly navíc ještě tu hlavní přednost zdroje občasné.

P. Rada 7.12.2022 20:49

Přednost by měla být vyhodnocována vzhledem k situaci, účelu a dopadům po zvažované období. Idea využívání uhlí byla takto ospravedlnována technologickým pokrokem, který měl relativně zakrátko navodit efektivnější technologii jadernou a tu zas měla vystřídat fůze. Takový vývoj se ale nepodařilo uskutečnit.

To málo co se povedlo ale tkví v růstu efektivity využívání OZE. Oproti dnešní masivnosti fosilů jde sice jen o zlomek ale lidstvo žel nic lepšího zatím nemá. Toto ale zároven platí pro situaci zbytečně vysokého konzumu kdy jedinci spotřebovávají až několika řádově více než je nezbytné k životu a produkují přitom i několika řádově více nerecyklovatelných odpadů. Spolu s růstem lidnatosti už je takto navozen až civilizačně existenční problém.

"Občasné" zdroje jsou přitom dominantní součástí života od nepaměti. V počátcích každého života se ale konkrétněji i lidská miminka ještě průběžně (s jejich pohledu ale jaksi trvale?) byt s pohledu okolí dočasně vyvíjejí vyživování od matky. Některým lidem výhody této situace zřejmě utkví v paměti až do tzv. dospělosti kdy se zas dožadují "trvalého" zdroje ale na řádově vyšších úrovních. A pokud jsou odmítnuti - umí zas spustit pokřik.

M. Pivoda 7.12.2022 18:50

Diskutující P. Rada napsal: "... za poslední půlstoletí až řádově vzrostla efektivita fotovoltaiky i větrné energetiky při klesající nákladovosti...."

Němci tento technologický vývojový trend znali, a právě proto se rozhodli odpískat, jako vysoce rizikový, projekt Desertec, tj. výrobu a dovoz energie ze Sahary do Evropy.

Strategie Německa: Co je doma, to se počítá.

P. Rada 7.12.2022 19:04

Zaměnil jste efektivitu zdroje v lokaci s efektivitou transferu energií na velké vzdálenosti.

Desertec totiž v realitě narůstající konfliktnosti "odpískala" mezinárodní a dominantně středovýchodní a severoafrická společenská nestabilita.

Naopak s poslední větou lze víceméně souhlasit. Dodávám, že čím turbulentnější bude glob. vývoj - tím větší může mít význam domácí resilience.

M. Pivoda 7.12.2022 19:26

Já to vím. Dominantní v rozhodování tehdy byla politická nejistota.

M. Pivoda 7.12.2022 18:44

V roce 2022, roce války, uvažujte hlavně o takových atomových elektrárnách, které budou obtížné vojensky vyřadit z činnosti.

Procento výcucnosti energie z uranu je v této situaci druhořadé. Takže nestavějte Temelín, ani Dukovany.

P. Hák 7.12.2022 13:49

"Jenom ty lhůty zůstávají šílené, a jsou součástí argumentů pochybovačů. Že to bude trvat dlouho, říkají. Proč to má trvat dlouho?"

Protože jste to tak chtěli, Astone.

Protože možnost, jak to udělat rychleji, byla za vašeho jásotu zablokována.

H. Kotaz 7.12.2022 13:56

;-)R^

V. Novak 7.12.2022 16:02

R^

S. Donát 7.12.2022 12:04

Evropské zelené šílenství bylo z velké míry založeno na dostupném a levném plynu z ruska. Což se ukázalo jako velmi naivní a velmi krátkozraké. A je velmi smutné, že až válka otevřela mnoha politikům oči. Někteří už pochopili, že tudy cesta nevede, protože rusák je naprosto nespolehlivý partner pro cokoliv. Některým to teprve dochází. Snad je to bod obratu a jaderná energetika se dočká vzkříšení. Doufejme.

P. Rada 7.12.2022 12:28

Pokud jde o "šílenství" tak to bývá definováno jako "ztráta rozumového úsudku". Pamět i rozum přitom lidem říkají, že na zelené fotosyntéze a obnovitelných zdrojích, vyvstaly všechny civilizace.

Snaha o nastolení civilizační udržitelnosti zas prostřednictvím obnovitelností, i když na podstatně vyšší úrovni efektivit jak v minulossti, může takto pojato být spíše o růstu vlády rozumu. Faktickyvzato, za poslední půlstoletí až řádově vzrostla efektivita fotovoltaiky i větrné energetiky při klesající nákadovosti.

Rozmový úsudek zároven říká, že v uzavřeném systému nelze setrvale extenzivně růst na základě neobnovitelných zdrojů. "Šílené" s tohoto pohledu bylo uvěřit v snadný vývoj technologií těžících energie s neobnovitelností, kdy uhlí mělo být technologicky snado a rychle nahraditelné štěpením a to zas posléze fůzí.

"Šílenci" celosvětové selhání této ideje dodnes nerespektují.

S. Donát 7.12.2022 13:16

Aaaa, pan Rada. Díky, že jste se ozval. Ano, kromě šílenců, kteří spoléhali na plyn + větrníky + soláry je tady ještě malá skupinka lidí, kteří propluli divokou vodou šílenství a teď už jsou na druhé straně, v klidných, ale smrdutých a bahnitých vodách totálního zmagoření. Ti by se prý obešli i bez toho plynu a svěřili by naši energetiku jen slunci a větru. Zelený nádor v mozku prostě metastázoval do celého těla.

P. Rada 7.12.2022 14:48

Naši předci rozhodně nebyli relativně tak "šílení/totálně zmagoření..." jako to lze u fosilně zdrogovaných pozorovat dnes. Takový odklon od zdravé lidskosti ale pan Donát nejspíše příznačně nevnímá. S nadsázkou paradoxy naší doby už před desetiletími vykreslil film s příznačným názvem : ..."Bohové musí být šílení".

Hlavní - chceteli "metastáze" - dnešní civilizace založené na nerecyklovatelnostech a neobnovitelnostech a takto globálně provozovanou sotva století, nejspíše teprve čekají. To pro celé spektrum dál rostoucích, extenzifikačně neřešitelných, problémů:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Planet%C3%A1rn%C3%AD_meze

Zatím jde u mnohých spíše o nervozitu v konkurenčním prostředí a za stavu rezerv, kdy průměrný jedinec stále ještě spotřebovává více jak stonásobek toho, s čím vystačili jeho prarodiče. Mnohé neobnovitelné zdroje a technologičnosti také ještě vyčerpány nebyly a hlavně obchodní výměna vesměs ještě funguje.

Největší problém čecháčků tak převážně tkví v tom, že soused, který dříve více investoval do obnovitelností a zdrojové diverzifikace, není dnes vývojem tak citelně postižen jak My.

S. Donát 7.12.2022 14:55

Jestli jste můj minulý komentář pochopil jako pobídku k diskuzi, tak to jste pochopil špatně. Hezký den.

P. Rada 7.12.2022 18:04

Špatné je spamovat obecnou diskusi falešným zájmem.

C. Berka 7.12.2022 17:09

kterého souseda máte na mysli? Polsko, kde stojí fronty na uhlí? Nebo Slovensko, které už zavezlo palivo do dalšího reaktoru? Či Německo, které opětovně spouští hnědouhelné elektrárny a prodlužuje využívání zbývajících reaktorů? A titulky z nedávných dní:

"Evropská unie uvolnila omezení, roste vývoz uhlí z Ruska"

Přepracování vyhořelého paliva z jaderných reaktorů na nové je možné- jen se to ekonomicky nevyplatilo....

Množivé reaktory už fungují pár let

P. Rada 7.12.2022 18:03

Psal jsem ... "soused, který dříve více investoval do obnovitelností"....

Nyní ještě přikládám náhled jak se energetcký mix kde za psledních 20let změnil:

https://faktaoklimatu.cz/infografiky/elektrina-na-osobu-eu

Podle míry energetické nákladnosti tvorby HDP je těch produktivnějších zemí značná převaha. Vyberte si:

https://www.businessinfo.cz/clanky/zdroje-pro-prumysl-ceskou-energetiku-ceka-rychly-prechod-k-ekologii/

K. Křivan 7.12.2022 13:52

I kdyby vzrostla efektivita fotovoltaiky i větrné energetiky, nepřestanou to být pouze OBČASNÉ zdroje ! Pro lokální využití jako horské chaty, ostrůvky atd,... skvělé !

Evropa ale potřebuje zdroje 24 hodin denně, a 365 dní v roce. Jaderné elektrárny !

H. Kotaz 7.12.2022 13:57

A O TOM TO JE !!

P. Rada 7.12.2022 14:57

O omylech to spíše je. Evropa lidí přeci existovala i bez stálého zdroje celá tisíciletí a právě jen na občasných zdrojích, kdy pole dalo základ potravinových potravinovému zajištění zhruba jen jednou ročně.

Uznávám ale, že s přízemního dětinského pohledu je výkonná kojná na dosah, doposud bezpečnostním základem mnohých zdánlivých dospělců.

V. Humble 7.12.2022 18:14

Nejak jste zapomnel rici ze prave po tisicíletí byli lide hrozne chudi, zili v prisernych podminkach a umirali v uplne jime veku nez dnes.

P. Rada 7.12.2022 19:23

Naopak! Toto memento dnes zas velmi výrazně hrozí. Reálně může být i hůř - viz Fermiho paradox. Nebo dojde jen k naplanění předpovědí o mezích růstu?:

http://sustainable.unimelb.edu.au/sites/default/files/docs/MSSI-ResearchPaper-4_Turner_2014.pdf

https://ourfiniteworld.com/2019/01/09/2019-world-economy-is-reaching-growth-limits-expect-low-oil-prices-financial-turbulence/

Naděje na odvrácení kolapsu snad tkví ve vítězství rozumu, který by se dokázal udržitelně tedy intenzifikačně rozvíjet do obecného růstu uspořádanosti.

Takový biologicko-sociální vývoj ale vyžaduje čas celých tisíců let a více - nikoliv krátkodobou přebujelou chtivostí hnanou expanzivní silovost, která nutně musí tím rychleji narazit na planetární meze.

K. Křivan 7.12.2022 14:02

Rusák byl naprosto spolehlivý partner a dodavatel lacinné ropy a plynu. Dokud západ nezačal blbnout.

S. Donát 7.12.2022 14:54

Tak určitě.