Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

PSYCHOPATOLOGIE: Kodaňský syndrom

diskuse (232)
Politici se v Kodani radí, jak zachránit svět před skleníkovými plyny. Slétli se tam sto čtyřiceti letadly a po městě je prý vozí dvanáct tisíc limuzín. Je to stejné pokrytectví, jako když se někdejší zelený ministr Bursík letěl podívat do Antarktidy, jestli tam tají ledy. V ulicích Kodaně je ale horko dopravdy - policie zatkla několik set výtržníků, kteří se lokálně prali, aby se globálně neoteplovalo. Aktivisté svou ideologii neumějí prosazovat nenásilně. A alarmisté z řad vědců to nedokážou férově.

Neznámým hackerům se koncem listopadu povedlo nabourat do serveru klimatologů z Východoanglické univerzity. V interních dokumentech, které pověsili na internet, vědci přiznávají, že nedokážou vysvětlit stagnaci teplot v posledních letech. Do pohádky o klimatické katastrofě se jim to nehodí, a tak se domlouvají, že to zamaskují "trikem".

Šok? Vůbec ne. Že alarmisté podvádějí, víme už od roku 1996. Americký klimatolog Benjamin Santer tehdy do Zprávy Mezivládního panelu OSN pro klimatickou změnu (IPCC) tajně vložil čtyřicet dodatečných změn, které recenzenti neautorizovali. Vyznění textu tím posunul, aby se zdálo, že za změnu klimatu může lidstvo. "Za více než šedesát let své vědecké kariéry jsem se nesetkal s více znepokojující korupcí oponentního řízení," napsal Frederick Seitz, který Santerův podvod odhalil. Pachatel se přiznal. Změny prý provedl na žádost politiků a nevládních organizací, které chtěly, aby "složitým vědeckým myšlenkám" porozuměli i laici. Na základě této manipulace byl o rok později dojednán Kjótský protokol.

Hypotéza o lidmi způsobené klimatické katastrofě stojí a padá s tzv. hokejkovým grafem, který je ve zprávách IPCC opakovaně citován. Americký klimatolog Michael Mann s jeho pomocí tvrdí, že konec 20. století byl nejteplejším obdobím tisíciletí, a že teploty dále rostou. V roce 2003 se Mannovu práci pokusili přezkoumat kanadští vědci Stephen McIntyre a Ross McKittrick. Zjistili, že slavná "hokejka" je jen artefakt, vzniklý selektivním výběrem dat a použitím špatných statistických metod. Mannův počítačový program totiž cíleně vyhledával teplotní sekvence se vzrůstajícím koncem. "Hokejku" produkoval i v případě, že byl "nakrmen" jen náhodným šumem.

Chyba, nebo záměr? Mann Kanaďaňům dlouho odmítal poskytnout data, ze kterých vycházel. Zapoměl prý, kde je má uloženy, je příliš zaměstnán... Odtajnil je až poté, co byl kritizován americkým kongresem. McIntyre a McKittrick pak na Mannově FTP objevili složku s označením "Cenzurováno". Obsahovala data, která "hokejku" nevytvářela ani s pomocí "cinknutého" programu. Tohle všechno víme už šest let. A hackeři teď zveřejnili Mannův programový kód. "Zastavit v roce 1960, abychom se vyhnuli poklesu teplot," poznamenal si v něm tvůrce "svatého grálu" oteplovačů. Alarmisté přišli s konspirační teorií, podle níž je za "popíráním" klimatické katastrofy spiknutí ropných koncernů. Hackeři teď prokázali, že je to přesně obráceně - globální oteplování je výmyslem malé skupinky podvodníků. Jsou za tím obrovské peníze. Jen šéf klimatologů Východoanglické univerzity Phil Jones si v minulých dvaceti letech přišel na grantech na půl miliardy korun. "Nejsou to jen špatní vědci - jsou to gauneři," shrnuje britský konzervativní politik Christopher Monckton. "Gauneři, kteří páchali své zločiny na účet britských a amerických daňových poplatníků."

A gauneři se stylizují do role obětí. "Doufám, že viníci budou dopadeni a potrestáni tak přísně, jak to zákon dovoluje," říká na adresu hackerů Michael Mann. Je to stejné, jako kdyby se zloděj rozčiloval, že ho přistihla "ilegální" bezpečnostní kamera. Ve skutečnosti jsme oběťmi my všichni. Neefektivní větrné a sluneční elektrárny, nesmyslná biopaliva, zbytečný celosvětový obchod s uhlíkovými "odpustky", politické kampaně Zelených - to vše je založeno na lži. Aféra "Climategate" zničila věrohodnost celého vědního oboru. Klimatologie po ní bude mít stejnou pověst, jako antropologie po Osvětimi. Politici se ale tváří, jakoby se nic nestalo. Když hackeři svůj "úlovek" zveřejnili, příprava kodaňské konference měla být okamžitě zastavena. O čem jednat, když víme, že problém je jen uměle vytvořeným strašákem?

V roce 1973 dva lupiči při přepadení banky ve Stockholmu zajali několik rukojmí. Psychologové pak popsali tzv. stockholmský syndrom - paradoxní emoční vazbu na únosce a neschopnost se od nich po osvobození odpoutat. Za pár let se bude možná mluvit o kodaňském syndromu. Z jakési podivné psychologické příčiny neumíme odmítnout ideologii "únosců vědy", kteří nás děsili klimatickou lží. Nesmyslný strach z oteplování se paradoxně stal jistotou, na které lpíme.

(Psáno pro Lidové noviny a Neviditelného psa)

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Dojednáno, schváleno. NBA oznámila podpis lukrativního jedenáctiletého kontraktu s třemi...

kroc Tereza Krocová
25. 7. 2024

Klimatičtí aktivisté ve čtvrtek ráno narušili provoz na největším německém letišti ve Frankfurtu...

Tomáš Macek
25. 7. 2024

Francouzská policie vzala včera do vazby čtyřicetiletého Rusa. Podle prokuratury „dodával...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Bez Ruska a Číny u stolu nebude možné dosáhnout žádného mírového jednání o válce na Ukrajině, řekl...

ČTK, Lidovky.cz
25. 7. 2024

Izraelské síly nalezly v Pásmu Gazy těla čtyř obětí útoku Hamásu loni 7. října. Čtveřice byla...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz