29.5.2022 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Proatom 5.3.2007 9:58

Lomborg je demagog

Bohužel Lomborg se dopouští hrubé demagogie v sekci o jaderné energetiky kde srovnává cenu (v době minimálních cen v polovině 90. let) energie a dlouhodobé náklady na jadernou energii s výsledkem, že je jaderná energie drahá. To je hrubá demagogie a za toto srovnání by nejspíše každý student ekonomie letěj od zkoušky...

Díky tomu jsou pak sekce o globálním oteplování či Kyoto nepravdivé. Resp. nepravdivé jsou informace kolik miliard by to stálo. Jaderná energetika dle různých statistik má přibližně stejné náklady jako fosilní zdroje, často nižší se započtením skutečných externalit (nikoliv emisí CO2).

Je tedy možné dodržet Kyotský protokol (či lehce modifikovaný protokol), aniž by to poškozovalo ekonomiku právě pomocí jaderné energie. Tomuto tvrzení se Lomborg úspěšně vyhýbá, nejspíše v zájmu jistých sponzorů, viz. předposlední stránka v českém vydání.

hodne neRath 5.3.2007 9:55

Re: Re: Re: No, dyk to rikam,

a mame vic impaktovanych publikaci....

hodne neRath 5.3.2007 9:54

Re: Re: Strkat hlavu do písku před globálním oteplením může jen hlupák

tak kolik Zdenko?

Vojta 5.3.2007 9:54

Re: Az zas tak tepla ta zima teda neni,

Jenom pro přesnost, zlatý déšť je keřovitá dřevina dorůstající zhruba výšky 5 m a kvete v hroznovitém květenství (něco jako akát) v květnu až červnu. To, co Vy máte na mysli, se jmenuje zlatice (Forzítia) a kvete teď.

Zdenka Jelenova 5.3.2007 9:51

Re: Strkat hlavu do písku před globálním oteplením může jen hlupák

Sama bych to lepe nenapsala. Jako pstrosi s hlavou v pisku !  Koho  ani tahle zima  nepresvedcila  ten se probere teprve, az more zaplavi i Prazky hrad! I tim antiekologickym jesitou nahore !

hodne neRath 5.3.2007 9:48

Re: Snaha o politologii v přírodovědě

toz jeste jednou

toz to rekneme odborazi jasne - jakou cast SVYCH vlastnich prijmu jste do modelu klimatologu ochoten investovat....

i.h. 5.3.2007 9:47

Re: Re: No, dyk to rikam,

To vite, my chemicti inzenyri jsme uz takovi primitivove ...

demokrat 5.3.2007 9:40

Snaha o politologii v přírodovědě

Vystupování Klause a jeho nohsledů v otázce klimatických změn je trapné. Je to dáno také tím, že vstoupily na pole přírodovědy, kde se hraje přece jenom s více otevřenými kartami a je to poctivější věda  než jejich politologie a ekonomie. Tam stačí mnohokrát jen žvanit a prochází to. Uvedený příspěvek je také takové žvanění, které nepřináší z odborného hlediska zhola nic.

hodne neRath 5.3.2007 9:35

Re: Re: Strkat hlavu do písku před globálním oteplením může jen hlupák

toz to rekneme odborazi jasne - jakou cast SVYCH vlastnich prijmu jste do modelu klimatologu ochoten investovat....

LM 5.3.2007 9:27

Re: No, dyk to rikam,

Váš způsob uvažování je vskutku velmi jednoduchý. Vy si opravdu myslíte, že klimatologie jsou jen klimatické modely? ;-D

Jsem tu v pracovní době, to je pravda. Domníváte se, že počítač není schopen vedle internetu zvládnout zároveň ještě něco dalšího?

i.h. 5.3.2007 9:21

No, dyk to rikam,

na vyvoji klimatologickych modelu nepracujete, nejste tudiz - dle vlastnich kriterii - zadny klimatolog. QED.

Ostatne, ktery vedec a vedouci oddeleni renomovane instituce ma cas v pracovni dobe cihat u diry na nejakem pitomem chatu, ze ano. Bezte radsi neco delat, nebo se vsickni upecem. No, on second thought, radsi ne ...

LM 5.3.2007 9:05

Re: Re: Re: Viz JEDINA impaktovana publikace L.Metelky:

Klimatická verze se "rozlejzá", takže nejsem klimatolog, tak nějak to myslíte?  ;-D

"Budeme myslet..." To jako Vy, i.h. první?

Asi Vás zklamu, ale já jsem dál ve vývoji klimatického Aladina nefiguroval. Mám dost jiné práce. Takže ani nevím, proč bych o tom měl něco publikovat.

i.h. 5.3.2007 9:01

Az zas tak tepla ta zima teda neni,

obvykle nam v unoru rozkveta na zahrade forsythie neboli (falesny) zlaty dest. Letos jeste ani tuk, a to uz je brezen.

i.h. 5.3.2007 8:58

Re: Re: Viz JEDINA impaktovana publikace L.Metelky:

No, vidite, to je skvela prilezitost sem soupnout vas seznam publikaci, kde je nepochybne tento nejnovejsi vyvoj zevrubne popsan aspon ve dvou publikacich v nejakych poradnych casopisech. Sem s nim ! Nebo si jeste budeme myslet, ze se ta klimaticka verze rozlejza ... a ze tudiz - podle vlastnich kriterii - zadny klimatolog nejste.

Bubik 5.3.2007 8:56

Re: Strkat hlavu do písku před globálním oteplením může jen hlupák

letos je v Evropě zima teplá, což je další důkaz globálního oteplení. V Kanadě je ovšem studená a je tam dost sněhu, což je důkazem čeho?

Loňská zima byla na sníh velmi bohatá a lyžovalo se do května. Což je důkazem čeho?

V tomhle státě odboráři dělají trvalé závěry z jedné okamžité skutečnosti. Nejen v klimatologii.

LM 5.3.2007 8:49

Re: Viz JEDINA impaktovana publikace L.Metelky:

Vážený i.h., že jste trošku trouba, na to už si zvykám. Sežeňte si celý článek, přečtěte si ho, tam se dozvíte, co všechno se testovalo, proč se to testovalo, proč se to dělalo zrovna takhle. I to, jak to souvisí s modelováním klimatu.

Mimochodem - klimatická verze Aladina už existuje...

odborar 5.3.2007 8:48

Strkat hlavu do písku před globálním oteplením může jen hlupák

že to může mít katastrofální důsledky pro lidstvo, je nabíledni. Od tání ledovců, zvyšování hladiny moří, zaplavování pevniny a další důsledky. Pokud ani pro podobné odpůrce není silným argumentem letošní zima v ČR, pak nestojí vůbec za polemiku, natož sdělení názoru. Třeba je přesvědčí v létě vražedné sucho a teplo. Třeba i pak začnou uvažovat reálně a ne jako pštrosi s hlavou v písku. Oni se ty problémy nepřeženou, ani je také zasáhnou..Všechny nás zasáhnou a citelně..:-( Pokud ne, tak se dočkáme takových extremních zákonů, že v jarní zimě budeme jezdit na zimních pneumatikách, hlavně, že to někomu z lobistů vyhovuje a jeho mecenášům z gumárenského průmyslu kupříkladu... I k takovým absurditám podobné strkání hlavy do písku spěje, zvláště pokud to jsou politici..:-/

i.h. 5.3.2007 8:44

Viz JEDINA impaktovana publikace L.Metelky:

On the integrability of limited-area numerical weather prediction model ALADIN over extended time periods ; STUDIA GEOPHYSICA ET GEODAETICA 47 (4): 863-873 OCT 2003 ; This note summarizes results of the first integration of regional numerical weather prediction model ALADIN in a climate mode. The ALADIN model, developed in an international cooperation led by Meteo France, is operationally used for weather prediction. The grid step of the model is 12 km; the integration domain covers a major part of Europe. A one-month-long run has been performed with this model on observed boundary conditions (represented by assimilations by the global model ARPEGE). It is demonstrated that no excessive error is generated and accumulated in the model during the integration; hence the model is integrable for extended time periods and may serve a basis for a development towards a regional climate model.

(O integrovatelnosti numerickeho modelu predpovedi pocasi pro omezenou oblast pres delsi casova udobi. Shrnuti vysledku prvniho vypoctu regionalniho numerickeho modelu POCASI v klimatickem rezimu. Model se pouziva k predpovedim POCASI. Vypocet pro dobu jednoho mesice, ktery nevedl k vytvoreni prilis velke chyby. Tim se ukazuje, ze je ho mozna mozno pouzit jako zakladu k vyvoji smerem k regionalnimu modelu klimatu)

Takze se tam sice slovo "climate model" vyskytuje, ale jde o model POCASI, ktery integrovali pres dobu jednoho mesice (a nerozlezlo se jim to, slava ! asi se to pro vetsi casove intervaly rozleze, jinak by integrovali pres vetsi doby). Pekna formulace "no excessive error was generated", co je tady asi "excessive" ? QED. Zadnej klimatolog to nejni.

Kanuk 5.3.2007 8:37

Potlačování vědeckých názorů

Pana Haase obvykle nemusím, ale s tímto jeho článkem souhlasím.

Pokud se týče potlačování vědeckých názorů v jiném oboru, dovoluji si upozornit na práci Dr Haltona Arpa, mezinárodně uznávaného astronoma. Červený posun, pozorovaný ve spektrech hvězd je vykládán Dopplerovým jevem, a na základě tohoto výkladu je vybudována teorie rozpínajícího se vesmíru (nebo tak nějak). Dr Arp předkládá doklady o tom, že červený posun může mít jiné příčiny. Pro toto jeho stanovisko mu byla znemožněna práce v USA, takže aby mohl dále vědecky pracovat odešel do NSR, kde pracuje (pracoval?) v Max Planckově ústavu pro astrofyziku.

Knihy H. Arpa: 1) Quasars, Redshifts and Controversies, Interstellar Media (?), 1987, 2) Redshifts, Cosmology and Academic Science, Apeiron, Montreal, 1998

i.h. 5.3.2007 8:36

Jeste me dodatecne neco napadlo k panu Metelkovi:

Pan Metelka prece stale tvrdi, ze jedini, kdo maji moralni pravo se ke klimatologicke problematice vyjadrovat, jsou KLIMATOLOGOVE (tudiz treba "jenom fyzik Motl" toto pravo nema a ja jako jenom chemicky inzenyr taky ne). Pote neustale tvrdi, ze modelovani POCASI a KLIMATU jsou dve uplne ruzne veci. Jak jsem tak hledal publikace pana Metelky, mam ten pocit, ze se tam vsude jednalo o modelovani POCASI (tedy tam, kde se jednalo o modelovani a ne jenom o popis povodni a podobne, znamych to projevu POCASI). Logicky zaver z techto dvou premis tedy je, pan Metelka - podle sebe - nema do KLIMATU co kecat. Ne ?

kritik 5.3.2007 8:30

Re: Re: Re: Re: Muzeme zit bez Lomborga? NE!

Honzáčku, určitě třeba doktoři kvantifikovali vzrůst infarktů u kuřáků

Saša 5.3.2007 8:27

Má částečnou pravdu:

kdyby předsedou komise byl Kohák a oponentem Keller, pak by skutečně a zcela nepochybně Lomborgova kniha neprošla ani jako diplomová práce.

Existují prostě lidé, kteří pravdu a její hlasatele nenávidí až k smrti vždy, když pravda odporuje jejich ideologii. Průšvih je, když takoví lidé získají moc.

gill 5.3.2007 8:26

Re: Re: Re: Re: Muzeme zit bez Lomborga? NE!

Já odpovím jinak: jste přesvědčen, že do dění na této planetě vůbec nezasahujeme?

Zebra 5.3.2007 8:26

Dneska zatím slabší, pane Haasi.

Teda alespoň začátek, tj. vyvracení Metelkova tvrzení o klimatolozích statistikem Lomborgem. Nicméně vítám upozornění na Motlův roztomilý popis Lomborgova utrpení – jak ho dánští torquemadovití poskoci ekologistické církve obratem začali exkomunikovat a trvalo rok…než byl rehabilitován. Kdybyste tu zkratku trochu rozvinuli a popsali (vy, Motl, Klaus, Brezina či viribus unitis) průběh exkomunikování (útrpné výslechy býli ?), šoupli odkaz na samotný exkomunikační akt či glejt, vylíčíli utrpení exkomunikovaného, statečný boj proti zvůli a velkolepý triumf rehabilitace – to by měli antioteplováci vánoce !

Dál jsem to zatím nedočet (musím předstírat práci) ale řečeno s Doležalem – k věci se vrátíme (tím myslím, že to dočtu).

Oteplovač 5.3.2007 8:16

Re: Lomborg napsal knihu

Plácáte nesmysly, knihu jste evidentně nečetla.

Anděla 5.3.2007 7:09

Re: Re: Re: Re: Muzeme zit bez Lomborga?

Co se s ním dělo? Vydělal si nesmyslama spoustu peněz a ještě získal pověst odvážného buřiče. Opravdu velké utrpení.

Anděla 5.3.2007 7:05

Re: Re: Muzeme zit bez Lomborga?

Ten první odkaz je pouze suchý výčet chyb. Ovšem objevíte-li chybu chyby, napište na adresu uvedenou v kapitolce Correspondence.

Takže vidíte - polemizovat lze.

Anděla 5.3.2007 7:00

Lomborg napsal knihu

hemžící se tolika chybami, že by pojata jako diplomová studentská práce nikdy nemohla projít. Ale jako základ k vydělávání si besedami v různých obskurních spolcích je vynikající.

honzak 5.3.2007 6:24

Re: Re: Re: Muzeme zit bez Lomborga? NE!

"do jaké míry zasahujeme do dění na této planetě"??? On to už někdo kvantifikoval? Je možné, že mi to uniklo, ale je to velmi nepravděpodobné.

68 5.3.2007 3:33

Re: Re: Re: Muzeme zit bez Lomborga?

Takže "Lomberg je šikovnej a umí se prodat": Tedy konečně někdo vhodný proti těm početným "šikovným, kteří se umí prodat", jenže na té druhé straně. Na které ale ani moc šikovní být nemusí, ale jde jim to i přesto velmi dobře a prodávají za ně kšeftaři odborníci.