16.5.2022 | Svátek má Přemysl


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
demokrat 5.3.2007 13:55

za Klause skončila s vědou možná až polovina pracovníků Akademie věd.

Klausův přívrženec tady roní slzy, jak popírači oteplování trpí, ale mnozí si pamatují jak za Klause vyházeli do roku 1995 možná půlku zaměstanaců Akademie věd, vývojová pracoviště na podnikové úrovni prakticky skončila všechna a výsledkem je, že titíž nám tady začínaji vykládat přírodovědu a jejich ministr vnitra koná podle pokynů senzibilky.

Jura Jurax 5.3.2007 13:51

Re: "...rozsudek byl již vynesen. Je jen jedna "vědecká pravda", a jen jeden pokrokový a vědecký světový názor..."

Vskutku problematika změn klimatu není řešitelná na úrovni NP; ovšem taky není řešitelná na politické úrovni, neboť politik není vědec, politik si chce udržet koryto a tudíž se podbízí davu voličů podle toho, jak je dav oblben a zmasírován médii a PR, takže kývne na jakoukoliv masově podporovanou kravinu.

A vzbuzuje děs, je-li vyhozen z univerzity profesor nikoliv nějakého kecavého filosofického oboru, nýbrž profesor zabývající se přírodní vědou jenom proto, že jeho názor není v souladu s politickou linií? Vzpomeňte Lysenka a Lepešinské, pomněte kybernetiky jako buržoazní pavědy (je to tak padesát let, to není dlouho, co jsme to měli doma) ... ono ta guvernérka by se asi k smrti urazila, kdyby ji někdo přirovnal k marxleninistce, ba přímo ke Stalinovi, ač zde se chová stejně ...

Anděla 5.3.2007 13:43

Re: Re: Re: Re: Lomborg napsal knihu

zde se to dočtete.

Jura Jurax 5.3.2007 13:42

Re: Globální oteplování

To druhé? No budiž. Ale co podniknout? To totiž nikdo pořádně neví, neboť kupříkladu omezení emisí CO2 (v potřebném měřítku neobyčejně nákladné) by sice neškodilo, ale není jisté, zda by to od globálního oteplování pomohlo.  Což třeba investovat ne do odstranění, když příčina je sporná, ale do přizpůsobení se oteplování?

Jde o otázku nejen vědeckou, ale i politickou (bohužel, protože přístup politiků chtějících si udržet koryta a podbízejících se tudíž hlasu lidu, který je patřičně manipulován a oblbován, zčurdí cokoliv) a taky ekonomickou - ono máloco je zadarmo a někdo to musí platit ...

Hledajíci 5.3.2007 13:41

Re: Bible, Starý zákon,Kazatel

Kdo miluje peníze, peněz se nenasytí, kdo miluje hojnost, nemá nikdy dosti. Také to je pomíjivost. Když se rozmnoží jmění, množi se i přiživníci. Jaký prospěch z toho má vlastník? Ledaže se na to může dívat. Sladký je spánek toho, kdo pracuje, ať jí málo nebo mnoho, ale boháčovi nedopře spánku sytost.

 

Cokoli vzniklo, dávno dostalo své jméno. A je známo, že ten, jenž byl nazván Adam (to je člověk), nemůže se přít s tím, který má převahu nad ním. Čím více slov, tím více pomíjivosti. A jaký úžitek má z toho člověk? Kdo může vědět, co je člověku v životě k dobru, v časných dnech jeho pomíjivého žití, jež jako stín mu plynou? Kdo oznámí člověku, co pod sluncem nastane po něm? 

Hledajíci 5.3.2007 13:40

Re: Bible, Starý zákon,Kazatel

Já, Kazatel, jsem byl králem nad Izraelem v Jerusalémě. Předsevzal jsem si, že moudře propátrám a a prozkoumán vše, co se pod nebem děje. Úmornou lopotu uložil Bůh lidským synům, a tak ať se lopotí. Viděl jsem všechno, co se pod sluncem děje, a hle, to vše je pomíjivost a honba za větrem. Co je pokřivené, nelze napřímit, ačeho se nedostává, nelze spočitat. Rozmlouval jsem se svým srdcem: Hle, nabyl jsem větši a hojnějši moudrosti než všichni ti, kdo byli v Jeruzalémě přede mnou, mé srdce nabylo mnoho moudrosti a vědění. Předsevzal jsem si, že poznám moudrost, poznám i ztřeštenost a pomatenost. Poznal jsem však, že i to je honička za větrem, neboť kde je mnoho moudrosti, je i mnoho hoře, a čim víc vědění, tím více bolesti.

 

Hledajíci 5.3.2007 13:39

Bible, Starý zákon,Kazatel

Pomíjivost, samá pomíjivost, řekl Kazatel, pomíjivost, samá pomíjivost, všechno pomíjí. Jaký úžitek má člověk ze všeho svého pachtění, z toho jak se pod sluncem pachtí? Pokolení odchází, pokolení přichází, ale země stále trvá. Slunce vyhází, slunce zapadá, a dychtivě tíhne k místu, odkud opět vzejde. Vítr spěje k jihu, stáči se k severu, točí se, točí, spěje dál, až se zase oklikou vrátí. Všechny řeky spějí do moře, a moře se nepřeplní; do místa, z něhož vytékají, se zase vracejí k novému koloběhu. Všechny věci jsou tak únavné, že se to ani nedá vypovědět; nenasytí se oko viděním, nenaplní se ucho slyšením. Co se dálo, bude se dít zase, a co se dělalo, bude se znovu dělat, pod sluncem není nic nového. Je něco, o čemž lze říci: Hleď, to je cosi nového? I to bylo v dávných dobách, které byly před námi. Nelze podržet v paměti věci minulé; a ani budoucí, které nastanou, nezůstanou v paměti těch, kteří budou potom.

 

demokrat 5.3.2007 13:37

bolševické myšlení na Hradě ?

Klausovci na Hrad mi připomínají bolševiky z padesátých let. Ti považovali kouřící komíny a točící se kola za vrchol pokroku. Vzpomínám na jeden obraz v nějakém ROH rekreačním domu v Krkonoších , kde námětem obrazu bylo zobrazení vedle sebe alespoň 5 kouřících komínů. Hradní spolek popíráním vlivu člověka na životní popředí také se snaží prosazovat, aby se kola točila, ať to stojí co to stojí a po nás potopa.

Anděla 5.3.2007 13:37

Re: to Anděla

Zkusil jste to?

hodne neRath 5.3.2007 13:35

Re: Re: Omyl, pane Hledající

no kdyz on ale prevlada jen na pude panelu OSN... jinak neprevlada, viz jine petice nize....

Chris Kelvin 5.3.2007 13:31

Re: Re: Omyl, pane Hledající

"...jak bude pohlíženo na lékaře, kteří budou popírat názor, že kouření škodí zdraví..."

Pan Jakl nedávno napsal zcela vážně (!!!) v Mladé frontě, že vliv kouření na rakovinu plic vůbec není prokázán, že ony studie vůbec nebraly v potaz např. stres a pod. Názory p. Haase budou asi ze stejného soudku !

Chris Kelvin 5.3.2007 13:28

"...rozsudek byl již vynesen. Je jen jedna "vědecká pravda", a jen jeden pokrokový a vědecký světový názor..."

Tohle bohužel platí hlavně pro Vašeho ideologického šéfa, pane Haasi. Aniž bych se tímto vyjadřoval problematice změn klimatu, protože ta opravdu není řešitelná na úrovni NP....

Aleš 5.3.2007 13:27

Re: Omyl, pane Hledající

Pane Haasi, proboha , kdo je umlčován. Jste schopen pochopit, že  v současnosti  převládá mezi klimatology názor, podložený vědeckým zkoumáním, který říká že GO tu je a je způsobeno vlivem člověka.  Z  tohoto vyplývá, že státní klimatologové s názory jinými to budou mít  složitější,bude-li jejich zaměstnavatelem stát,  neboť jejich názor je v rozporu s uznávaným odoborným názorem. Jinak přece v době akademické svobody jsou vaše obavy  přehnané. Ale uvedu vám příklady- jak bude pohlíženo na lékaře, kteří budou popírat názor, že kouření škodí zdraví, jak bude hleděno na lékaře , kteří budou propagovat podvazy žaludku při léčení nádorových onemocnění. Jako na lidi, kteří mají menšinové názory, které jsou v rozporu s většinovým-uznávaným. Vědecké stanovisko není definitivní konečné, ale vychází ze stavu poznání  té doby a může se v čase změnit. Je nyní na politicích jak se k názoru panelu IPCC postaví a předpokládám- náznaky tu jsou- EU, G 8, že  názor panelu IPCC nebude zpochybňován, tak jako "klimatology laiky z okruhu myšlenkovému trustu Hradu".

i.h. 5.3.2007 13:27

Panove, uz toho Nametelku nechme,

at ma aspon jednou pocit, ze vyhral. Stejne z nej zadna moudrost nevypadne. Nametelka a Simunek, dva velikani vedeckych diskusi NP.

Marie 5.3.2007 13:19

Re: Re: Re: Strkat hlavu do písku před globálním oteplením může jen hlupák

Pane Marate, souhlasím a přeji hezké odpoledne.

Hledajíci 5.3.2007 13:19

Re: Omyl, pane Hledající

A když to lidstvo neví, anebo si není jisto tím do jaké míry chování lidí ovlivňuje klimatické změny? Když ovlivňuje, tak jak chcete vyzkoušet ten způsob, kterým to chcete napravit? Ten pokus bude trvat možná staletí, možná tisiciletí.  Jak poznáte, že tento způsob byl ten nejsprávnějši? A když tento zůsob správný nebyl, tak jak vrátite přírodu do stavu před pokusem?

Není lepši být opatrný a pokorný, a nemyslet si že jsme páni přirody a vesmíru. Tak jak si bohužel myslí spoustu fysiků, chemiků, techniků že přiroda je jakási uzavřená laboratoř, kde si mohou zkoušet  co je napadne, a nazývat to svobodou vědeckého a technického bádaní!

Všechny Houby Jsou Jedlé, Bohuže Některé Jenom Jednou.

franta 5.3.2007 13:01

metelko, prestan uz otravovat a radsi vymejslej jak ty modely validovat

jm0 5.3.2007 12:59

Re: Re: Pane Haasi,

teď jsme to tu přece četli:

".. Znáte to úsloví "Koho chleba jíš toho píseň zpívej"?.."

;)

ach jo... 5.3.2007 12:53

Re: Re: pane Metelka... kolik citaci jeste budete chtit?

Pan Motl prostě napsal příspěvek, plný klimatologických nepřesností a nepravdivých tvrzení. Je zřejmě dobrý teoretický fyzik, troufnu si ale tvrdit, že z hlediska klimatologických znalostí je na tom velice bídně.

S doporučením „držme se každý svého kopyta“

klimatolog

Ladislav Metelka

LM 5.3.2007 12:48

Re: jeste kousek

Opět: Kde tam je, že do toho nemají co kecat?

Hezky vytrháváte věci z kontextu...

Tomáš Haas 5.3.2007 12:47

Omyl, pane Hledající

Otázkou není, zda se klima mění. Klimatické změny existovaly od vzniku země, existují dnes a budou existovat dokud bude existovat země. Otázkou  je, co je příčinou klimatických změn, zda jsou (ty současné) zaviněny lidskými aktivitami a pokud ano, zda a do jaké míry je člověk může kontrolovat a pokud ano, zda zvolená cesta, kterou je chce kontrolovat je správná a efektivní.

Těch otázek je mnoho, bohužel kdokoliv je položí je obviňován z popírání "vědekého názoru", rozsudek byl již vynesen. Je jen jedna "vědecká pravda", a jen jeden pokrokový a vědecký světový názor.

To není nic nového, všeobecně přijtých, definitivních a konečných vědeckých stanovisek bylo v historii mnoho. Kdysi to byl názor, že je země placatá, pak že je země středem vesmíru, a z těch novějších jediných platných vědeckých světonázorů si vzpomínám na cosi zvané marxismus-leninismus.

Já jsem k vědeckým světonázorům skeptický, vím, ze historická zkušenost napovídá, ze když jsou ti kdo s nimi na sto procent nesouhlasí umlčováni, není daleko doba, kdy budou zbavováni svobody a nakonec životů. Ve středověku se jim říkalo "kacíři", později "reakční pavědci" a dnes "popírači globálního oteplování".

LM 5.3.2007 12:47

Re: pane Metelka... kolik citaci jeste budete chtit?

Kde jsem tam tvrdil, že do toho nemá co kecat?

hodne neRath 5.3.2007 12:42

jeste kousek

Re: Re: Re: Karle Karle...:

Autor: LM IP: 194.228.206.xxx Datum: 26.01.2007 14:23

No vidíte, a já jsem si myslel, že to jsou klimatologové, kteří toho publikovali v odborné literatuře daleko víc než já...

Hledajíci 5.3.2007 12:41

Re: jak dlouho tipujete, že budete žít, když a/ něco dělat budete b/ nic dělat nebudete

Ohrožen čim? Nanejvýše rozdílem mezi tím co jsem si myslel, co jsem si přál a co se ve skutečnosti stalo.

Naučmé se reagovat dle Bůh Dal, Bůh Vzal, A Co Má Být!  

Hledajíci 5.3.2007 12:36

Re: Re: Otaźkou je zda se klima mění

Ano mění, a není to nic nového!

Ale nestěžujeme si na katastrofální povodně, větry, sucha atd. Přijmeme je jako záležitosti které nemůže člověk změnit. Až opět Vltava zaplaví půl Prahy, tak na to reagujme s bohorovným klidem.

Umíte to?

tondalevhart 5.3.2007 12:30

Re: Re: Re: Re: Re: Pane Haasi,

protože je to velmi působivé - a vděčné téma - něco se semele a hup, je tu G.O., můžeš si za to člověče sám a koukej s tím něco dělat... Je velmi snadné z důsledků neřknout člověka, nežli pochopit děje, které k tomu vedly.

hodne neRath 5.3.2007 12:28

pane Metelka... kolik citaci jeste budete chtit?

Re: Re: Re: RNDr PhD, pane kolego,:

Autor: LM IP: 89.24.4.xxx Datum: 01.03.2007 22:23

Taschválně nám sem hoďte, kolik má pan Motl publikací v metororologii nebo klimatologii.

Bubik 5.3.2007 12:25

jak dlouho tipujete, že budete žít, když a/ něco dělat budete b/ nic dělat nebudete

a jak to bude s lidstvem obecně? O kolik let prodloužíte lidstvo jako druh?

P.S. Cítíte se býti ohrožen? Čím?

hodne neRath 5.3.2007 12:20

Re: Globální oteplování

nejaky dukaz?

LM 5.3.2007 12:17

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Predstavovani

Takže nemůžete uvést, kdy a kde jsem to tvrdil, že? Já bych se taky moc divil, kdybyste mohli...;-D