7.5.2021 | Svátek má Stanislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Rejpal 29.5.2007 20:34

Docela se bavim

Tentokrat nemam zadny prispevek, jen musim konstatovat, ze predchazejici komentare jsou velmi vesele pocteni :-)

jasan 29.5.2007 17:13

Re: Re: Re: Re: Re: Tato diskuse je velmi názorným příkladem toho, jak diskuse NEMÁ vypadat.

pane Jetel pokldate pana Metelku za odbornika v oboru?

Pepa Jetel 29.5.2007 17:26

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tato diskuse je velmi názorným příkladem toho, jak diskuse NEMÁ vypadat.

Ano.

i.h. 29.5.2007 17:43

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tato diskuse je velmi názorným příkladem toho, jak diskuse NEMÁ vypadat.

A proc ? Mohl byste nam kratce, bez obecneho placani, shrnout sve duvody, proc pana Metelku pokladate za odbornika ? Treba nekoho presvedcite, to za ten pokus stoji.

Von 29.5.2007 17:47

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tato diskuse je velmi názorným příkladem toho, jak diskuse NEMÁ vypadat.

Jasane - odpovím za Jetela. Znám dobře téměř všechny naše současné klimatology /ty z pražské UK a z brněnské MU dokonce většinou i osobně/ a pan Metelka odborník v oboru JE! Možná, že se na mne budou někteří zlobit, ale troufám si tvrdit, že nikdo z mých známých klimatologů  NENÍ  "vyloženě  ZELENÝ"!! Dle mého skromného názoru ale pan Metelka trochu podlehl současnému modernímu zviditelňování se. Já mu odpouštím, patří k těm mladším a nakonec - co NÁS VŠECHNY vlastně vede k tomu, abychom tu "plácali?"

i.h. 29.5.2007 17:53

Je Metelka odbornik ?

No, dekuji za odpoved, mozna to i tak je, ale rozhodne to zvonku tak nevyzerá. A ted jeste: v jakem oboru ? V meteorologii nebo v klimatologii ? On je toho nazoru, ze jsou to dve odlisne veci ... a ze kdo ma publikace v meteorologii, neni odbornikem v klimatologii a vice versa.

Von 29.5.2007 18:45

Re: Je Metelka odbornik ?

Nejen "z vonku". ale i "z vnútra" - pan Metelka je vystudovaný meteorolog, se specializací - KLIMATOLOGIE. Víte, ony se ty dva obory studují současně na Mat-fyz. KU! Pro ještě větší přiblížení, ty dva obory jsou k sobě BLÍŽE než slaboproud a silnoproud na elektrofakultě. /Omlouvám se kolegům za polopatizmus./

i.h. 29.5.2007 18:55

Re: Re: Je Metelka odbornik ?

No a proc pak tak uporne trval na tom, ze meteorologie a klimatologie jsou tak strasne ruzne veci ? Nam prostym inzenyrum ved technickych a biologickych to nak neni jasne ...

LM 29.5.2007 19:24

Re: Re: Re: Je Metelka odbornik ?

Tak strašně různé nejsou, ale meteorologii jsem nedělal už asi 25 let, počasí nepředpovídám, meteorologii u nás dělají jiní než já. Je na tom něco těžkého k pochopení?

i.h. 29.5.2007 17:54

Je p.M. odbornik 2 ?

Ale duvody ? Jak rikam, zvonku to tak nevyzerá.

i.h. 29.5.2007 17:57

Co nas vede k placani

Ono je pekne pozorovat, jak se nekdo naparuje a nejde mu to. Muzete trikrat hadat, koho mam na mysli.

Von 30.5.2007 9:51

Re: Co nas vede k placani

No, myslím, že jsem to v hodnocení kolegy Metelky trochu naznačil. Jen bych upřesnil, že patří ke středněvěkým klimatologům, ale pro mne je prostě mladý, neboť mám stejně starou dceru.

i.h. 29.5.2007 15:53

Bobovi - opakovani starsiho dotazu

Jak modelari vedi, model musi dobre popisovat zname chovani systemu, jinak jsou jeho predpovedi bezcenne. Jak tedy popisuji zname klimaticke modely a) stredoveke klimaticke optimum, b) "malou dobu ledovou" v obdobi ca. 1650-1850 ? Zkousel to s nimi nekdo ? Znama namitka je "ono to neslo, protoze nemame ta vstupni data, ktera modely potrebuji". Ano, ale pak je mozne ze znamych vystupu modelu spocitat vstupy, ktere tam musely byt, a kouknout se, jestli jsou realisticke. Zkousel to nekdo ? A co je podle tech modelu pricinou a) optima, b) male doby ledove ? Ktere vstupy musim jak nastavit, aby mi obe doby "vysly" ? K tomu jste mi napsal:

"My sa zaoberame iba interpretaciou zmien a premenlivosti klimy podla vystupov GCM modelov v obdobi 1901-2000 (viac 1961-2000) a scenarmi do roku 2100. Problematikou modelovania klimy v davnejsej dobe sa zaoberaju ine pracovne timy v zahranici a teraz nie som schopny poskytnut vam podrobnejsie informacie." - Nemel byste prece jenom nejake odkazy (seriozni) na modelovani (mozna bych mel napsat "pokusy o modelovani") stredovekeho optima a male doby ledove ve smyslu meho horejsiho dotazu ? Rikam si, kdyz je nekdo modelator pro obdobi 1901-2100, mohl by o praci kolegu pro obdobi 0-1901 aspon vedet, kde je k nalezeni, aby to zajemci nemuseli pracne hledat. A nebo to s temi modely, co predpovidaji "s pravdepodobnosti hranicici s jistotou" chovani sloziteho klimatickeho systemu Zeme az do roku 2100, nejde, namodelovat jiz zname chovani systemu v letech 0-1901 ? Pokud ne, tak mi to prosim vas taky reknete, at se nemusim prokousavat mlhou. Predem dekuji.

Bob 29.5.2007 16:33

Re: Bobovi - opakovani starsiho dotazu

Pamatam sa na vasu otazku, pokusim sa na nu odpovedat v dohladnom case. Pokial viem, minule klimaticke zmeny za poslednych 1000 rokov boli modelovane za predpokladu konstantnej koncentracie sklenikovych plynov a znamych medzirocnych zmien prichadzajuceho slnecneho ziarenia a sopecnych erupcii. Pred tymto obdobim nie su detailne zname rocne hodnoty slnecneho ziarenia a inych faktorov. Pokusim sa poslat vam nejaky link.

Bob 29.5.2007 17:27

Re: Bobovi - opakovani starsiho dotazu

Myslim si, ze na http://www.ncdc.noaa.gov/paleo/modelvis.html mate dostatok informacii o modelovani globalnej klimy za niekolko tisic rokov dozadu. Ine weby su skor o teoretickych aspektoch problematiky.

i.h. 29.5.2007 17:44

Re: Re: Bobovi - opakovani starsiho dotazu

Dekuji, podivam se.

zlý kukuč 29.5.2007 15:41

Problém je v tom, že ekonomové

a) článek pana Metelky nedočtou

b) když dočtou tak mu neporozumí.

Ladislav N. 29.5.2007 15:43

Re: Problém je v tom, že zelení nerozumí ani ekonomi, ani přírodním vědám.

A kecají přitom do všeho.

zlý kukuč 29.5.2007 16:05

Re: Re: Problém je v tom, že zelení nerozumí ani ekonomi, ani přírodním vědám.

to je sice pravda, ale pravdu o tuposti a nevzdělanosti ekonomů to nemění.:-)

Anděla 29.5.2007 21:02

Re: Re: Problém je v tom, že zelení nerozumí ani ekonomi, ani přírodním vědám.

Tak to musíte být zelený, Ladislave.

Mard 29.5.2007 16:38

Re: Problém je v tom, že ekonomové

Hehe. A závěr je možný dvojí: a) ekonomové jsou bystřejší než průměr populace a již v průběhu článku pochopí že je o ničem a ani ho nedočtou.

b) podobně jako normální lidé nejsou schopni pochopit argumentaci pana Metelky.

Takže jak je to s tím závěrem?

zlý kukuč 29.5.2007 17:28

Re: Re: Problém je v tom, že ekonomové

závěr podle Vašich premis je neúprosný: Normální lidé jsou ekonomové :-)

Bob 29.5.2007 15:23

Z textu pana Metelku vyplyva predovsetkym...

Z textu pana Metelku vyplyva predovsetkym skutocnost, ze prof. Vaclav Klaus pouzil vo svojej knizke rad nepresnych, skreslenych a zavadzajucich informacii a tvrdeni. Kedze tuto knihu mam k dispozicii, nie je pre meteorologa ziadnym velkym problemom uvedene nedostatky najst a detailne dokumentovat. Horsie je len to, ze na zaklade takychto podkladov sa odvijaju dalsie uvahy ekonomickeho, ideologickeho a spolocensko-politickeho charakteru. To ale nesvedci o dobrej praci poradcov prof. Vaclava Klausa. Je iste, ze tato kniha bude o niekolko rokov prezentovana ako negativny priklad angazovania vrcholoveho politika v problematike, ktoru dobre nezvladol.

Chiliasta 29.5.2007 15:39

Re: Z textu pana Metelku vyplyva predovsetkym...

A co budeme říkat angažmá Al Gorea a ostatních?

Bob 29.5.2007 15:42

Re: Re: Z textu pana Metelku vyplyva predovsetkym...

Teraz debatujeme o kladoch a nedostatkoch knizky prof. V. Klausa a nespajajme to s publikaciami inych autorov. To by sme sa nepohli z miesta.

Ladislav N. 29.5.2007 15:44

Re: Re: Re: Z textu pana Metelku vyplyva predovsetkym...

Další, co nepochopil, o čem je Klausova kniha.

Chiliasta 29.5.2007 15:55

Re: Re: Re: Z textu pana Metelku vyplyva predovsetkym...

Měl jsem pocit, že mu vytýkáte, že se jako vrcholný politik v tomto směru angažoval. Nevím, proč to tedy nevytknete Al Goreovi či zeleným. Leda že byste je nepovažoval za vrcholné politiky.

Bob 29.5.2007 16:01

Re: Re: Re: Re: Z textu pana Metelku vyplyva predovsetkym...

Vy ste nepochopili to, ze nemozeme ospravedlnovat chyby jedneho vrcholoveho politika tym, ze podobne chyby robia aj ini vrcholovi politici. Nechajme Al Gorea na chvilu stranou a venujme sa iba detailom v knizke prof. V. Klausa, pripadne ich konfrontujme iba s overenymi vedeckymi poznatkami a nie s informaciami prezentovanymi inymi politikmi.

Chiliasta 29.5.2007 16:36

Re: Re: Re: Re: Re: Z textu pana Metelku vyplyva predovsetkym...

Dobře, vypadáte, že tématu rozumíte. Můžete nám tedy říci nějaké konkrétní doporučení, abychom se netopili jen v parabolických vzorcích pana LM, jak se ekologicky chovat do budoucna, případně jak se již chováte vy.

Pokud vím, ekologové doporučují, že bychom každý z nás neměli bydlet v tak velikých bytech, neměli bychom tolik topit, používat tolik teplé vody. Nejezdit příliš autem, raději vynechat turistiku (škodí přírodě). Nestavět příliš satelitních sídel, která zabírají příliš cenné půdy a raději tedy žít ve věžácích ve městě. Už jste s tím nějak začal nebo máte i nějaké doporučení co ještě vylepšit?  Pokud tématu rozumíte, tak by mě to opravdu zajímalo a je mi vcelku jedno, jestli jste zrovna klimatolog, ekolog, nebo meteorolog. Děkuji

Bob 29.5.2007 17:08

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z textu pana Metelku vyplyva predovsetkym...

Nejako si stale nerozumieme. Ja som meteorolog. Pan Metelka upozornuje na zavazne odborne nepresnosti z meteorologie a klimatologie v knizke prof. V. Klausa. Ja som nasiel aj niektore ine. Ak chce niekto pouzivat klimatologiu na nejaky ucel, musi si najprv overit, ze ci pouziva spravne klimatologicke udaje a ci ich aj spravne interpretuje. To sa prof. Klausovi nepodarilo. Nehovorme teraz o tom, ze co nam odporucaju ekologovia. Ja sa k tomu nechcem na tomto mieste vyjadrovat.