9.8.2020 | Svátek má Roman


OTEPLOVÁNÍ: Ten člověk nám lže!

18.6.2007

Letos na jaře proběhla v českých médiích rozsáhlá polemika o filmu Ala Gora Nepříjemná pravda, popisující údajné apokalyptické následky globálního oteplování. Odpůrci včetně klimatologů (Radim Tolasz) mu vytýkali velké množství odborných chyb i vyložených nesmyslů a upozorňovali i na jeho agresívně propagandistický tón. Britská televize Channel 4 dokonce v dubnu uvedla „konkurenční“ film s názvem The great global warming swindle („Velký oteplovací podvod“), jehož tvůrci dospěli k přesně opačným závěrům než Gore.

Věrozvěsti klimatického náboženství naopak Gorovu katastrofickou sci-fi vydávali div ne za vrchol vědeckého poznání. Hnutí Duha označilo film za „přesný a seriózní“ a Bursíkovo ministerstvo ho dokonce doporučovalo jako školní pomůcku do hodin přírodopisu. Nikoho z nich nenapadlo položit si otázku, proč vlastně Gore Nepříjemnou pravdu natočil. Že by mu opravdu tolik ležel na srdci osud naší malé modré planety?

Koncem února prasklo, že za vším jsou prachy. Ukázalo se totiž, že Gore je spoluvlastníkem firmy Generation investement management zabývající se obchody s tzv. offsety. Velmi zjednodušeně řečeno jde o jakési „odpustky“ za vypouštěné skleníkové plyny, které si můžete koupit, pokud vás tíží svědomí, že svým rozmařilým životem přispíváte ke globálnímu oteplování (viz zde, zde a zde). Gorův film byl tedy jen mistrným public relations, které mělo přispět k rozkvětu jeho podivného byznysu s horkým vzduchem.

Jedním z hlavních argumentů, kterým Gore ve filmu okazoval údajný vliv člověka na globální oteplování, bylo mizení ledovce na vrcholu Kilimandžára. Světové agentury teď ale zveřejnily odkazy na vědecké studie, podle nichž je to nesmysl (anglicky zde, česky zde a zde).

Jaroslav Hašek popisuje v jedné ze svých povídek mystifikační přednášku o zvířatech, kterou pronesl v sále vesnického hostince. Vesničané dlouhé minuty bez hlesu a s údivem rozšířenýma očima naslouchají záplavě zoologických nonsensů, až se nakonec přece jen kdosi zvedne a řekne: „Sousedi, ten člověk nám lže!“ Načež Haška potupně vyženou.

Možná je to zajímavá inspirace, jak příště s vykuky Gorova typu naložit.

Další informace o Gorově filmu:
http://neviditelnypes.lidovky.cz/ekologie-klimaticky-mein-kampf-do-ceskych-skol-fq3-/p_spolecnost.asp?c=A070226_142516_p_spolecnost_wag
Další podrobnosti o ledovci na Kilimandžáru:
http://www.johnstonsarchive.net/environment/gore.html
http://www.heartland.org/Article.cfm?artId=14871
http://www.eurekalert.org/pub_releases/2007-06/uow-two061107.php
http://www.huliq.com/24372/mount-kilimanjaro-and-global-warmingAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.