25.6.2022 | Svátek má Ivan


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Adolf Balík 3.1.2010 22:52

Astrologie, metafyzika a klimatologie

Čeká klimatologii osud metafyziky a astrologie?

 

Vědecké disciplíny mají určité standardní názvy. Např. vědy, které jsou jen popisné, se obvykle jmenují nomie nebo grafie např. astronomie zabývající se popisem vesmíru. Některé vědy se zabývají nejen popisem ale i výkladem se jmenují obvykle logie. Ale astrologii jako vědu nemáme, neboť kauzalitní nauka o vesmíru se zpronevěřila svému účelu. Zrovna tak vědy v sobě mívají svou metodickou nauku a nauku o svém předmětu jako takovém, ty mívají název meta – např. metamatika čili matematická logika. Dalo by se tedy předpokládat, že by mohla existovat metafyzika. Ale místo metafyziky vznikla místo vědy odporná nevědecká kontra-fyzikální doktrína a se metafyzika stala synonymem pro nevědeckou protifyzikální ontologii a ne pro metodickou složku fyzikální vědy.

 

Myslím, že jsme zrovna svědky vzniku další takové logie, jakou je astrologie a takové fyziky, jako je metafyzika. Ten doktrinářský vývržek z vědy naší doby se jmenuje klimatologie. Myslím, že je na čase vymyslet něco jako klimatiku, aby se odlišila věda od mytologické doktríny, se kterou asi už zůstane hanebný název pavědecké ideologie klimatologie spojen, aby bylo možno obnovit důvěru ve výzkum klimatu jako vědecké disciplíny.

L.Metelka 3.1.2010 23:37

Re: Astrologie, metafyzika a klimatologie

na to jste přišel sám?

L 23.12.2009 11:36

Hlavne jdete ...

Hlavne jdete a volte ODS. Ti vam to vsechno naslibuji.

ginANDtonix 23.12.2009 1:10

ctenarstvo vs. pan Metelka - 10:0

Vcera jsem precetl clanek. Clanek daval pro laika presvedcive argumenty proti Mannove hokejce. Hlavni argument byl, ze valnou cast odbornych textu podporujicich hokejku ma na svedomi uzka skupina lidi zpriznenych s Mannem. V clanku byl taktez citovan pan Metelka jako advokat hokejkove teorie. Vim, ze pan Metelka rad diskutuje pod clanky na NP, tak jsem se tesil, jaka bude jeho reakce, jake bude mit dobre protiargumenty atd.

Prosel jsem vsech cca 15 stran komentaru a pane Metelkovy jsem precetl vsechny (mohlo jich byt oikolo 20). Jake bylo moje prekvapeni, kdyz jsem nenasel protiargumenty ZADNE! Pan Metelka se vetsinou uchyluje k osobnim invektivam, ktere sice neprekracuji hranici slusnosti, ale jsou velmi neprinosne ("spatne tomu rozumite"). 20 komentaru a cteni mnoha jinych je minimalne 2, mozna 3 hodiny prace. Vysledek je ovsem jenom mlzeni a mlaceni prazdnych votrub. Zadny britky protiargument, zadna interpretace. Jenom odmitani nazoru laiku. To je hodne slabe, pane Metelko! 

Je mi jasne ze reknete, ze od toho tu nejste. A ze uz jste nekdy nekde jinde neco napsal. Vas dnesni vykon vas ale usvedcuje z toho, ze jste mlatic prazdne slamy. O nic lepsi nez kdejaky laik na NP. Mohl jste byt alespon Sysifos (neb konverzovat pod clanky na NP je bezucelne), ale jste jenom Sysifos, ktery se pod kopcem opira o balvan a vypravi, jak by ho mohl tlacit do kopce, kdyby chtel...

jenik 22.12.2009 22:56

paro odpovíš?

To se nám to paro zase rozjelo! Určitě mi řekne z hlavy, kolik u nás letos bylo letních dnů a nocí a tropických dnů a nocí a jak se to má k dlouhodobému průměru

para 22.12.2009 23:02

Re: paro odpovíš?

Na to jsou tabulky a data v ČHMU. Zrovinka dnes jsem si na svátky odnesl štos literatury z jejich knihovny. Ale globálně bude tento rok asi  jen v menším nárůstu teplot oproti předešlému avšak ve velkému nárůstu deficitu vláhy na našem území. Asi tak;-)

jenik 22.12.2009 23:49

Re: paro odpovíš?

Nestihlo si přečíst příručku, takže opět blá, blá, blá. Jako obvykle

Martin 22.12.2009 22:33

už to zašlo moc daleko...

Nevím, jestli ze mne mluví panák slivovice a nebo totální rezignace na důvěrou v lidský rozum, ale mám pocit, že každá společnost se musí historicky znemožnit  Naše současná společnost asi bude budoucími generacemi vysmívána jako ta společnost, která ve jménu víry v Klimatologii posílala neuvěřitelné sumy peněz na zvrácení něčeho, co není lidskými silami zvrátitelné.

Že je výroba fotovoltanických článků neekologičtější než výsledná úspora? Nezájem! Že se musí udržovat záložní stabilní energetické zdroje k nestabilním zdrojům z větrných elektráren? - Nezájem. ... Zdá se, že bojovníkům proti klimatu nevadí ani to, že na výrobu jednoho litru ekopaliva je spotřebováno cca 1,5 litru nafty - hnojení dusíkatými hnojivy a kácení pralesů je jen takovým bonusem k ekopalivům .  

A nad tím vším sedí hajzlíci, kteří pro peníze z grantů vždy rádi zfalšují nějaké výsledky, aby to vypadalo katastrofálně. A hlavně je to velký kšeft pro všechny ty firmy, které rády využijí dotací, aby mohly prodat produkty, které by jinak pro jejich neefektivnost nikdo nechtěl koupit.

para 22.12.2009 22:51

Re: už to zašlo moc daleko...

Martine asi za tím nebude jen panák slivovice ale spíše nezájem o souvislosti širší jak ty dnešní. 1. Fosilní zdroje tak jako tak dojdou. 2. Každý zdroj energie má specifika s ohledem na lokalitu, druch i masivnost využití  a v neposlední řadě na efektivitu těžby. Ta dnes celkově klesá a klesat zřejmě ještě bude. 3. Dopady na vzdálenou budoucnost vzhledem k externalitám při provozu produkovaným mohou ale nemusí být i dramatické. Viz můj příspěvek v 22.12.2009 20:47.

Důvod je prostě ten,  že CO2... bude prostředí ovlivnovat ještě min stovku let, freony celá tisíciletí, úložiště radioaktivních aktinidů dokonce až milion let.

Na tyto pozdní dopady mohou při extrémních scénářích doplatit až miliardy lidí, většina živočišných druhů ... Popřemýšlej nejen o dnešku dnešní efektivitě a dnešních chytrácích , dotacích... ;-)

Martin 22.12.2009 22:59

Re: už to zašlo moc daleko...

Jestli dojdou fosliní zdroje ještě dříve než budeme mít adekvátní a ekonomicky dostupnou náhradu - tak budeme v průseru, bohužel tento průser rozhodně nezvrátí a ani neoddálí, když teď budeme vyhazovat prostředky na neefektivní "alternativní zdroje".

Je třeba sázet na inovace a ne na tvrdošijné protlačování pitomostí. Podívejte na freóny - začala existovat komerčně přijatelná náhrada - a bylo po problému, ozonová vrstva se zaceluje.

para 22.12.2009 23:12

Re: už to zašlo moc daleko...

Už jsme Martine jak říkáš "v průseru" - viz dnešní ekonomická krize - viz Ch Hall http://www.esf.edu/EFB/hall/  nebo Kašík Vesmír 9/2008...  Dnes prostě už není kde těžit, kam zainvestovat... aby se to výrazně dominantně celospolečensky vracelo jak dříve. Nenaplněnou nadějí jsou právě jen nové technologie ale podle mého odhadu největší potenciál je ve snížení osobní spotřeby. Tou lze prakticky okamžitě kompenzovat snížení potenciálu možností. Prostě nepojedem už tak často na dovolenou do Thajska ale užíjem si to někde blíž. Žádná tragedie - tedy jen pro někoho.;-P

Mard 23.12.2009 0:28

Re: už to zašlo moc daleko...

Ano, hromadné sebevraždy by to také vyřešily, mrtvolama by se dalo i hnojit.

Forstmeister 22.12.2009 23:12

Re: už to zašlo moc daleko...

I Vy kořalečníku, vite Vy vůbec, kolik CO2 vykrkáte z panáku slivovice? Z jedné grammolekuly C2H5OH a přimíšených přiboudlin? Přinejmenším 2 grammolekuly CO2 (to počítám i dýchání). Nic nevzniká, nic nezaniká, jen se přeměňuje, děl Lavoasier. Pak ještě ta vodní pára, mrška, co vypotíte. S tou oteplovači jaksi nepočítají. Von ten kšeft s CO2 je tak lukrativní. Jeden prd s metanem (možná i s CO2) je však lepší, než deset dochtorů či oteplovačů. Neměli by tito apologeti zakázat psí jeskyni ve Španelích či sodovky? Někde ten CO2 rvou i násilně do piva. Nedrží von se ten CO2 dole u země? Asi jsem zpozdilec v oteplování. Oteplovací konkláve v Kodani mne jenom v tom utvrdilo. Můj názor.

Kremlik 22.12.2009 22:20

Solarni cykly

Uz v jinem clanku http://kremlik.blog.idnes.cz/c/106074/Priciny-oteplovani-A-co-tohle-Slunce-nejaktivnejsi-za-tisice-let.html jsem ukazal to, o cem od "klimatologu" nikdy neuslysite. A to je halstatsky cyklus. A skutecnost ze slunecni aktivita ve 20. stoleti dosahla rekordnich vysek. Podivovat se nad oteplovanim, ktere jsme zazili (do roku 1998) je tedy podivne. Cemu se kdo divi? Slunce zkratka i nadale ridi nase klima a teploty. Proto take letos, kdyz je solarni aktivita na minimu 11leteho cyklu, je tak zima. Proc od klimatologu-oteplistů nikdy neslysime o solarnich cyklech a space weather?

Protoze je realita nezajima. Ukuchti si svou hokejku a jsou spokojeni.

Martin 22.12.2009 22:48

Re: Solarni cykly

Mě by hlavně ale zajímalo, proč se debata o trvale udržitelném rozvoji tak nějak redukovala na obsah CO2 v atmosféře. Chemické odpady, kácení deštných pralesů, lidmi způsobené eroze půdy, přelidnění, nedostatek pitné vodya jídla, špatně regulované toky řek... -  to např. považuju za akutní nebezpečí pro lidstvo - a rozhodně to není jen nějaká neprokázaná teorie. 

para 22.12.2009 22:57

Re: Solarni cykly

Oni to redukují spíše novináři a možnosti diskusní. CO2 se také stal jakýmsi normativem na který se přepočítávají i vlivy metanu či freonů... a pak je blízko k bulvární zkratkkovitosti. Nemenší problém je s dusíkatými látkami, lidnatostí, energovody, surovinami, poklesem inovačních hodnot, epidemiemi...

Jen se to těžko dá shrnout a pro jedno neopomíjet druhé. Někomu ale jednoduší situace prostě vyhovuje tak si mnohé zjednodušuje.

Martin 22.12.2009 23:06

Re: Solarni cykly

Tak proč má do boje s klimatem jít víc peněz než do všech ostatních problémů? Protože to je byznys, takový kšeft v záři reflektorů, že už na něj skočili všemožní hajzlíci, kteří tuší, kde povedou penězovody z veřejných peněz. A politici se taky nenechají zahambit, když jim dochází, že být anti-warming je dneska in (in asi stejně jako bývalo in tvrdit, že země je placka).

Petr 22.12.2009 23:16

Re: Solarni cykly

Letos je zima? Fakt?

http://www.drroyspencer.com/2009/12/november-2009-uah-global-temperature-update-0-50-deg-c/

http://www.kiwiblog.co.nz/2009/12/2009_temperature.html

This year is likely to be among the 10 hottest years on record, early figures from the World Meteorological Organisation indicate.

The 10 warmest years on record have occurred since 1997, the WMO said. (tolik k vašemu "od roku 1998 se neotepluje" - moc dobře víte, že 1998 byl rekordní rok díky silnému El Nino (ale i tak jsme ho překonali 2005) - jen se vám to demagogicky hodí do krámu).

ver 22.12.2009 22:15

Klimatologové všech zemí , spojte se !

D.M. 22.12.2009 21:27

nutkani k dusevni masturbaci

Proc ja mam takovy dojem, ze soudruh Kremilek (Kremlicek) ma pri vysloveni jmena dr. Metelka nutkavou myslenku na dusevni masturbaci a pote se "udela" primo na klavesnici, a to tim, ze vyplodi dalsi lzivy slint.

Kremilku, proc se pletes do prirodnich ved, kdyz jsi nemel na vic, nez vystudovat dejepravu:-D?

para 22.12.2009 21:40

Re: nutkani k dusevni masturbaci

Jo pokud by tu dějepravu vystudoval poctivě tak at se třeba rozvíjí i v jiném oboru a obohatí ho o to - to bych mu chválil!  Háček je v tom, že jako historik nedbá ani na zásadu nehodnotit "historicky/hystericky" to co právě probíhá - vzlášt pokud je v tom navíc namočen.... Asi mu přístup dělat něco s nadhledem a dnes působí potíže, kdežto překrucování dávné těžko dostupné minulosti je mu stravitelnější. ;-P

Kremlik 22.12.2009 22:04

Re: nutkani k dusevni masturbaci

Tady bych se trochu ohradil. Ve svem oboru jsem studoval prave ucinky klimatickych zmen na lidske dejiny. Takze ja nikomu do remesla nefusuju. Ja hovorim o svem oboru. Klima na Zemi kolisa podle solarnich cyklu ruzne delky. A rozciluji mne novodobi Lysenkove, kteri  nam bezostysne tvrdi, ze prirodni zakony, ktere platily po tisice let, uz najednou neplati.

Viktor čistič 22.12.2009 22:11

Re: nutkani k dusevni masturbaci

Prosím, pane Kremlíku, abyste konkrétně doložil bezostyšná tvrzení vědců, že "přírodní zákony, které platily tisíce let, už najednou neplatí." Pokud nejste schopen podat takový důkaz, nepouštějte se do podobných výlevů a zůstaňte ve věcné rovině. Co se týká Vašeho oboru, obávám se, že možná tak zhruba víte, o co v klimatologii jde, ale asi jste to občas flákal.

Kremlik 22.12.2009 22:16

Re: nutkani k dusevni masturbaci

Dolozit? IPCC nam tvrdi, ze Slunce uz nema vliv na nase teploty. IPCC ocenila vliv Slunce na nase klima na 0,1%. Prectete si AR4, kdyz tomu neverite. Tomu ja rikam popirani prirodnich zakonu. Solarni cykly ridily nase podnebi a teploty odjakziva. Dukaz o opaku zatim nikdo neprinesl.

para 22.12.2009 22:34

Re: nutkani k dusevni masturbaci

Nede o to dokazovat opak ale poměřovat vlivy, aspekty.... Na ionosféru má Sluneční cyklus dominantní vliv - naopak na spodní troposféru až druhořadý a bylo by korektní to doložit číselně, spektrálně, v souvislostech..... A nikoli jen odvolávkou na IPCC //celá zpráva je i tak víc jak 1000 stran....//.

Jen k té historii a vazbě na klima. To vůbec nemusí být na škodu - ba naopak! Což se podívat, že i toto lze dělat a s nadhledem obduvugidným - doporučuji třeba pana Cílka:

http://www.youtube.com/watch?v=40aVVf0Vn7Y

L.Metelka 22.12.2009 22:38

Re: nutkani k dusevni masturbaci

AR4 jste možná četl, ale nepochopil. TOHLE tam opravdu napsané není...

Kremlik 23.12.2009 2:11

Re: nutkani k dusevni masturbaci

Pane Metelka, to jste nam toho vysvetlil. V AR4 se jasne pise, ze soucasne oteplovani (tj. 1970s-1998) pry nelze vysvetlit vlivem slunce, protoze jeho vliv je 0,1%. A protoze IPCC jine vysvetleni nenapada, tak pry vysvetlem musi byt narust GHG. Argumentum ad ignorandum. Zrejme neslyseli o termalni setrvacnosti oceanu, nebo co.

L.Metelka 23.12.2009 8:47

Re: nutkani k dusevni masturbaci

Pane Kremlíku, prosím Vás, než začnete psát bludy, alespoň si tu zprávu pořádně přečtěte, něco si o té problematice zjistěte, pak Vám třeba dojde, co píšete...

Honza 22.12.2009 21:20

Nikdy

neodpustím odpornému lidstvu, že zařídilo, aby v naší krásné krajině nežil šavlozubý tygr.

JC 22.12.2009 20:43

Česká média zřejmě vyhlásila soutěž o nejteplejší kachnu roku

Právě se lze dočíst, že se teplomilná zvířata běhěm tohoto století přestěhují na sever, a to průměrnou rychlostí 0,42 km za rok. Třetina jich prý během toho cestování vymře.  

Tak nevím, labutě z našeho rybníka se letos přestěhovaly na sousední, který je asi o 300 metrů severozápadním směrem. Jestlipak  ono to není taky tím globálním oteplováním;-D