19.4.2024 | Svátek má Rostislav


OTEPLOVÁNÍ: Hloubení příkopů

12.7.2007

Asi jsem jen pouhý snílek, ale prostě mi to nedá a musím se opět dát zapojit do nekonečné polemiky o globálním oteplování. V posledních několika dnech se totiž objevila nová vlna příspěvků s následnými diskusemi na toto jistě nesmírně důležité téma. Bohužel, místo racionální snahy o sblížení názorů v této oblasti jsme byli opět pouze svědky iracionálních přestřelek, které jen dále prohlubují příkopy mezi oběma stranami. Tímto článkem bych tedy chtěl vnést trochu klidu do této rozjitřené atmosféry (nomen omen)!

Pro jen trochu zasvěcené asi nemá cenu připomínat všechny protagonisty, kteří se v této době do vlastně celosvětové diskuse zapojili. Skutečnost, že zde nacházíme jména nejen našich, ale i mnoha předních světových klimatologů, politiků, ekonomů, politologů, ekologů a dokonce i spisovatelů sci-fi v jednom chumlu s laiky, ukazuje, že je NĚCO špatně! Tato diskuse se prostě “vymkla z kloubů”.

Předně – na poslední tiskové konferenci našich klimatologů, na které si snad přál být přítomen i náš pan prezident, zazněl názor, že nejméně 20 let by měly současné klimatické změny pokračovat. S tím lze souhlasit, ale ať se na mne kolegové klimatologové nezlobí, pak se jedná jednoznačně pouze o kolísání klimatu a ne o změny! Doufám, že to bylo zkresleno až médii. Je škoda, že pan prezident nemohl klimatologům vysvětlit svůj pohled na krajinu, v níž nevidí škodlivé vlivy lidské činnosti, oni by mu je jistě rádi ukázali a naopak by se jistě rádi poučili o ekonomických dopadech různých nezodpovědných návrhů na řešení této jistě celosvětově důležité problematiky.

Člověk je opravdu velmi malým pánem na Zemi a mnozí na všech stranách si to asi vůbec neuvědomují! Výsledky klimatologických modelů se dle mého názoru dostaly příliš brzy do rukou politiků a nevím, zda to není tak trochu i jejich vina. Na klimatology byl jistě kladen veliký nátlak, aby své výsledky co nejdříve zveřejnili, a oni asi tomu podlehli. Věda není všemocná a navíc často bývá zneužita, někdy i s katastrofálními následky.

Dovolím si zde malou odbočku do minulosti. Možná už se zapomnělo, jak se různé ideologie, zejména u nás, podepsaly na vývoji naší vědy. Scestné názory „akademika“ Lysenka u nás na léta zarazily výzkumy v genetice a „díky“tehdejšímu zavržení Wienerovy kybernetiky jsme pozadu s druhou gramotností dodnes!

Ale zpět k tématu – tedy ke klimatickým změnám, potažmo ke kolísání klimatu. Protože se jedná o jeden z největších problémů budoucnosti, je načase, aby ekonomové a politici našli

s předními klimatology společnou cestu k jeho řešení. Už slyším, jak se bouří ekologové, že jsem je vynechal, ale je to tím, že zatím se zdá, že právě oni jsou ti, kteří jsou o své pravdě skálopevně přesvědčeni. Ale třeba se mýlím. Každopádně by měli uznat, že jakékoliv celosvětové regulace jsou utopií a daleko reálnější a efektivnější je na jakékoliv klimatické změny se připravit! Argumentů pro to, že na zabránění budoucí celosvětové změně klimatu (která je za nějakých těch tisíc let nevyhnutelná) nikdy nebudeme mít, je hned několik habadějů! Klimatologové by pak měli uznat (a oni většinou uznávají), že všechny problémy atmosférických procesů prostě nejsou a možná ani nikdy nebudou vyřešeny, ekonomové by měli na těchto základech vypracovat své prognózy (a také uznat, že to jsou pouze prognózy) a teprve pak by měli přijít ke slovu zodpovědní politici! Otázka nezní, zda pravdu má Gore nebo Klaus (je strašné, že to tak mnozí berou), ale zda vůbec ještě lze napravit to, že se tento problém dostal do tak neblahého současného stavu, dokonce se nabízí oblíbené slovo pat! Doufám, že můj hlas není hlasem zoufalce, ale myslím, že opravdu, ale opravdu je třeba v této žabo-myší válce alespoň začít zakopávat zákopy. A nejlépe ne lopatami, ale buldozery!

meteorolog v.v.

Vladimír Vondráček