Sobota 2. listopadu 2024, Památka zesnulých
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Hanka

11. 6. 2006 20:48
a co autor?

Četl autor Tomáše Akvinského v originále, než napsal tento článek? Možná by se pořádně divil...

0 0
možnosti

jízlivec

9. 6. 2006 18:45
paradoxy paralaxy

Nevím jako to přesně bylo, jsemť v tomto oboru naprostý neznalec... Ale nějak se mi vybavuje, že prý snad Tycho na základě svých měření odmítl heliocentrickou soustavu s odůvodněním, že "aby to fungovalo, musela by být vzdálenost hvězd o mnoho řádů větší, než vzdálenost Země a Slunce". To mu samozřejmě připadalo jako nesmysl, ale měl svým způsobem pravud, ne?

0 0
možnosti

jízlivec

9. 6. 2006 18:46
ruka rychlejší než myšlenka

pravdu...

0 0
možnosti

janoryna

9. 6. 2006 10:59
on ani Koperník nedokázal,

že země obíhá kolem slunce. navíc předpokládal, že po kruhové dráze, což již tehdy všichni věděli, že tak jednoduché to není. Pro svůj popis potřeboval pro každou planetu skládat dohromady minimálně 3 kruhové pohyby, takže předpokládaného zjedndušní nedosáhl. a přímý důkaz o pohybu země kolem slunce se podařilo získat až v 19 století, kdy byla změřena první paralaxa. takže, církevní otcové až tak zabedněný nebyli (a i ti nekatoličtí, židovští nebo islámští) .

0 0
možnosti

vita

9. 6. 2006 11:16
Re: on ani Koperník nedokázal,

Zabednění byli, protože Koperníkovo dílo zakázali.

Koperník došel k odmítnutí Ptolemaiova geocentrizmu čistě spekulativně - planety "musely" vykazovat rovnoměrný kruhový pohyb, byť nějak skládaný - a Ptolemaios použil pro pohyb planet ekvant, kde se planeta pohybovala na epicyklu, který klouzal po excentrickém kruhu a jeho střed se pohyboval rovnoměrně kruhově ne kolem středu kruhu, ale kolem bodu mimo centrum. Takže žádný rovnoměrný kruhový pohyb - a to bylo "nemyslitelné".

Tak radši "zastavil Slunce a pohnul Zemí".

0 0
možnosti

vita

9. 6. 2006 10:20
JAKÝM pozorováním zjistil Bacon,

že Země obíhá kolem Slunce? (Ona, pravda tak úplně neobíhá kolem Slunce, i se Sluncem obíhají kolem těžiště Sluneční soustavy, ale nešť...). Jenom by mě zajímalo, jakým pozoruhodným pozorováním k tomu mohl Bacon dojít.

Jako spekulaci to znali už Řekové a ještě Tycho Brahe na základě pozorování tuto možnost odmítal.

0 0
možnosti

Logos

9. 6. 2006 11:31
Re: JAKÝM pozorováním zjistil Bacon,

Aristarchos zo Samu (3. storočie p.n.l.) meral vzajomný pomer veľkostí Mesiaca, Zeme a Slnka ako aj ich vzdialeností. Pomer priemeru Zeme a Mesiaca stanovil s prijatelnou chybou 3:1. Pri určovaní pomeru priemerov Slnka a Zeme ten odhad bol podstatne horší ale bezpečne vedel, že teleso Slnka je tisícnásobne väčšie ako Zem a to ho priviedlo (intuitívne) k názoru, že Zem by sa mala otáčať okolo Slnka. Nie je známe do akej miery tento názor rozpracoval, pretože sa nezachovali o tom písomné doklady, iba odmietavé názory kritikov (okrem iných aj Archimedov). V každom prípade Aristarchos navrhol heliocentriký systém asi 18 storočí pred Koperníkom (a R. Bacon, znalý gréčtiny to mohol vedieť).

0 0
možnosti

zirje

9. 6. 2006 9:56
a kde zůstal Roger B.?

zvláštní článek - začne srovnáním oběti s J. Vernem, pak prskne nepříliš dobře cílenou protitomistickou slinu, následuje trochu dramatické výplně a pak hurá na kalendáře po způsobu populárních děl Matematika pro každého, M. s usměvem, Zábavná m. apod. Nechybí tam něco ... podstatného?

0 0
možnosti

Historik

9. 6. 2006 9:04
Už při sestavování Juliánského kalendáře věděli, že rok nemá přesně

365,25 dne, rozdíl ale pokládali za nepodstatný.

0 0
možnosti

kik

9. 6. 2006 9:01
Takovy pozapomenuty clovek

Je dobre, ze se cas od casu tady pripominaji lide, kteri v minulosti bud nejakym zpusobem posunuli hranice lidskych znalosti zase o neco dal nebo predbehli urcitym zpusobem svou dobu. Bacon k nim rozhodne patril a proto dik za male pripomenuti jeho osoby.

0 0
možnosti

Vlasta.on

9. 6. 2006 1:27
Dřevo janku

S těma tisícinama se to nyní dělá tak, že se  "sem tam", po dohodě, nějaká vteřinka (secunda :-) ) přidá v určitý den. A je to.

Ale , stejně mne fascinuje ta neustálá víra "pánů filozofů", že prostým čuměním do prazdného papíru lze páchat epochální objevy a spoužitím jména, třeba Bacon, se předvádět před neználky, jako znalec astronomie a kalendáře.

A co studentky, žerou Vám to?;-)

0 0
možnosti

wer

9. 6. 2006 0:52
Ach jo, už zase.

"Tři století před Koperníkem prostým pozorováním pochopil, že Země obíhá okolo Slunce, nikoli naopak."

To by mě zajímalo, jak to tím pozorováním mohl pochopit :-).

Pane autore, upozorňuji Vás, že tvrzení "Země obíhá kolem Slunce" není negací tvrzení "Slunce obíhá kolem Země". Pokud někdy budete mít čas, mohl byste jej využít k rozvaze, jestli tato tvrzení nejsou dokonce ekvivalentní :-/.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz