25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

OSOBNOST: Pascalova víra

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jan Benedikt 2.9.2006 9:50

Poznámka

 V úvodu článku jsou dvě tvrzení, která jsou pochybná.

1.Descartes nebyl žádný bezbožník. Ve svých vrcholných dílech usiluje o racionální důkaz boží existence.V jiných je fakt boží existence východiskem jeho úvah.

2. Je velmi nejasné za co byl odsouzen Giordano Bruno.Rozhodně problém nelze odbýt tvrzrním, že to bylo za novoplatonismus.

vrtal 26.8.2006 16:34

101325 Pa

Na panu Pascalovi mě mrzí, že kvůli jeho památce zmizela přirozená jednotka tlaku - fyzikální atmosféra - nyní 101325 Pa. To si všichni studenti musí pamatovat !

Pavlik 25.9.2006 1:19

Re: 101325 Pa

101325 Pa to nevychází kvůli Pascalovi, ale kvůli soustavě SI. Při výpočtech by nakonec bylo nutné pamatovat si mnohem více přepočtů mezi nejrůznějšími "přirozenými" jednotkami. Podívejte se na angloamerické jednotky, jaký v tom mají binec:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Angloamerick%C3%A1_m%C4%9Brn%C3%A1_soustava

Jenda 18.8.2006 17:00

Tolik zbytecne vyplytvaneho casu a energie

a o nekolik let zkraceny zivot. Tot vysledek krestanskeho nabozenstvi.

vrtal 26.8.2006 12:38

Re: Tolik zbytecne vyplytvaneho casu a energie

Naprosto souhlasím. Ještě přidám současný paradox vědeckého poznání. Čím je věda rozsáhlejší a složitější, tím je obtížnější nastudovat a pochopit jen její část. Kdo bude ochoten desítky let studovat a stejně zvládnout jen nepatrnou část současného poznání. Proto přibývá množství pouhých vykladačů vědy, kteří sami nic netvoří. A hlavně přibývá těch, kteří chtějí jednodušší řešení - spekulace, víru, náboženství. Žasnu, když studenti molekulární biologie věří ve stvoření nebo astronom je katolický fanatik.

L'ego 29.8.2006 13:28

Re: Re: Tolik zbytecne vyplytvaneho casu a energie

Na tom, že je astronom fanatik není nic zvláštního. Mnoho vědců, kteří se zabývali samotnými základy vědy (teorie poznání) nakonec dospěly k víře v Boha. Bez metafyziky se totiž neobejdete, ve všech zkoumáních jsou už obsaženy jisté předpoklady. Ve škole (tj. ZŠ a zejména SŠ) se o tom mluví málo, ale celá naše racionální věda je postavena na axiomech, které zdůvodnit nedokáže. Apropos evoluční teorie není prý v přísném slova smyslu teorie, protože ji nelze falzifikovat. (K.R. Popper). 

L''ego 29.8.2006 13:28

Re: Re: Re: Tolik zbytecne vyplytvaneho casu a energie

Ten fanatik měl být v uvozovkách "fanatik".

vrtal 8.9.2006 16:12

Re: Re: Re: Re: Tolik zbytecne vyplytvaneho casu a energie

Souhlas s uvozovkami, ovšem víra v něco naprosto nepodložené, když mám přitom možnost poznat obrovskou práci nejlepších mozků lidstva, mi připadá jako beznaděj, jako rezignace na vědecké poznání. Je to jako když nad hraním synka pokyvuje hlavou tatínek- stejně to není k ničemu, ale aspoň nezlobíš.

Pavlik 25.9.2006 1:21

Re: Re: Re: Re: Re: Tolik zbytecne vyplytvaneho casu a energie

Vědecké poznání se zakládá na víře, že je svět vědecky poznatelný. Tato víra je naprosto nepodložená a neopodstatněná. :-)

LubosTX 26.8.2006 18:37

Re: Tolik zbytecne vyplytvaneho casu a energie

Souhlas - lec jeho vyznam a genialitu to (=priklon k vire) nesnizuje ... nanestesti byla doba takova. Diky jemu a podobnym gigantum se veda nakonec dostala do takoveho stadia, ze se dokaze postavit kreacionismu, anti-evolucnim teoriim a -ismum vseho druhu. Racionalisticko-anticka linie je ziva stejne jako pred tisici lety, ceka nas snad zase obdobi rozumu a osviceni. Pokud se ovsem v mezicase XXI. stoleti nevymydlime navzajem v novonabozenskych valkach typu ""islam vs. judaismus" atp.

Pavlik 25.9.2006 1:30

Re: Re: Tolik zbytecne vyplytvaneho casu a energie

Zatím jsme to vědecky dotáhli akorát tak k populační explozi. Samotná věda těžko může zodpovědět otázku smyslu naší existence. Jestli se tu vymydlíme nebo nevymydlíme záleží spíše na emocionální inteligenci lidstva než na rozvoji vědy. Právě nerovnováha mezi rozumem na jedné straně a emocionální a duchovní složkou člověka na druhé straně způsobuje současnou výbušnou situaci, kdy hrozí že se lidstvo samo zničí.

Je krajně nefér, že náboženství se prezentuje ve svých extrémech a chybách, zatímco o extrémech, chybách a přehmatech vědy se jaksi taktně mlčí - a že jich bylo, je a zřejmě i bude víc než dost ...

libor 25.9.2006 17:23

Re: Re: Re: Tolik zbytecne vyplytvaneho casu a energie

No, těžko můžete popřít, že četnost velkých až světových válek se poněkud snížila s úspěchy vědy na poli jaderné fyziky. A duchovní kontrola chování zatím vede ke kategorickému odmítání antikoncepce u křesťanů a k neomezenému rozmnožování muslimů. Takže nevím, co jste měl na mysli ?

zirje 18.8.2006 14:03

Pensées ve francouzském školství

jsou standardní součástí nikoliv výuky ale slouží jako nejtradičnější náměty pro studentské eseje. Pascal je tedy tímto způsobem stále živým autorem, znovu čtený, různě interpretovaný. Ono je jiné vzít si takto staré texty jen tak k  (nezávaznému - lehkému) čtení, nebo je číst s vědomím, že se nad přečteným budu muset zamyslet, zaujmout postoj a především ho dokázat srozumitelně a na určité jazykové úrovni vyjádřit. Zlatá lycea, hned bych to zavedl u nás, třeba s Komenským.

Jenda 18.8.2006 16:58

Re: Pensées ve francouzském školství

Tak kdyby me nekdo vrazil takovyhle slataniny a jeste chtel abych o tom spolodil canc ... tak si nekdo privydela. No aspon nekdy by humanitne postizeni k necemu byli, plodili by pro normalni lidi splacaniny pro poteseni páně profesorovo.

zirje 18.8.2006 17:33

Re: Re: Pensées ve francouzském školství

Jenda sice neví o čem mluví, ale názor má. Prostě normální občan -  hlavně že má jasno :-)

test 18.8.2006 8:36

test

test

Minutus 18.8.2006 14:27

Re: test - ano funguje ta diskuse vůbec??

Zdá se že ano. Připadá mi to jako test přispěvovatelů do zdejší diskuse. Opravdu dobrý článek a celkem žádná reakce. Autor tam zapomněl napsat, že Paroubek je svině a Topolánek se nechal podplatit.

Je to "jen" o jednom z největších myslitelů historie. Fakt, že se k matematice a exaktním vědám dostal jako "samorost" je pozoruhodný.

MB. 18.8.2006 7:57

Bezboznik Descartes?

To je ponekud podivna charakteristika tohoto myslitele.

kanuk 18.8.2006 7:46

Faktické poznámky

1) Dost pochybuji, že věta o součtu úhlů v trojúhelníku je věta Euklidova. (Já vím o dvou, obě se týkají stran trojúhelníků).

2) ...o cykloidách, nikoliv cykloidech

ABC 18.8.2006 8:46

Re: Faktické poznámky

Pascal, stimulated no doubt by the injunction against reading it, gave up his play-time to this new study, and in a few weeks had discovered for himself many properties of figures, and in particular the proposition that the sum of the angles of a triangle is equal to two right angles. I have read somewhere, but I cannot lay my hand on the authority, that his proof merely consisted in turning the angular points of a triangular piece of paper over so as to meet in the centre of the inscribed circle: a similar demonstration can be got by turning the angular points over so as to meet at the foot of the perpendicular drawn from the biggest angle to the opposite side. His father, struck by this display of ability, gave him a copy of Euclid's Elements, a book which Pascal read with avidity and soon mastered.

http://www.maths.tcd.ie/pub/HistMath/People/Pascal/RouseBall/RB_Pascal.html

http://aleph0.clarku.edu/~djoyce/java/elements/bookIII/propIII20.html

kanuk 18.8.2006 9:07

Re: Re: Faktické poznámky 2ABC

1) Euklidovy "Základy" obsahují mnoho matematických vět, které nejsou proto větami Euklidovými.

2) Standartní důkaz o součtu úhlů v trojůhelníku se provede tak, že jedním vrcholem trojúhelníku vedeme rovnoběžku s protější stranou. Tak vzniknou tři úhly, z nichž dva jsou rovné úhlům u protějších vrcholů a jejich součet je přímý úhel neboli 180 st.

N/m2 18.8.2006 0:37

Pascal v praxi

Tvoriva aplikace myslenek velkeho Pascala:

http://www.zvedavec.org/naokraj_1706.htm

Pavlik 25.9.2006 1:38

Re: Pascal v praxi

přejmenujte se na www.ucelsvetiprostredky.org (Y)