28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

OSOBNOST: Myslím, tedy jsem

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Servisman 7.1.2008 11:28

Descartes nastartoval moderní evropské myšlení, Voltaire kritizoval malou zbožnost

Nelíbí se mi, že vynecháváte to, co já považuji za podstatné. Descartes (viz třeba knihu "Dějiny evropského myšlení") revolučně změnil evropské myšlení, od magického a irracionálního, k racionálnímu. Jeho vliv není jen ve vysvětlení duhy, a vzniku analytické geometrie - kartézskou soustavu používá každý, kdo chce detailně modelovat fyzikální jevy na počítači. Tyto dvě zásluhy ilustrují fakt, že byl nejprve přírodovědcem, teprve pak filosofem (ostatně filosofem také aktivním, nikoli jen filosofujícím!). Jeho zásluhou je ale také změna stylu - stanovení zásad vědecké metodiky.

Okruh jeho následovníků a obdivovatelů byl tak velký, že byl považován za velkou autoritu a jako takový byl široce napadán. Je jasné, že napadán byl těmi, kteří propagovali nevědecký a málo racionální přístup. Voltair napadal, že v Descartově systému je malé místo pro Boha - autor článku tedy převrací tehdejší realitu a možnosti tehdejší doby. Uvádíte:"Nezamýšleným důsledkem Descartova intelektuálního vynálezu bylo však postupné rozkmotření věd duchovních s exaktními a naopak."

Kritizovat Descarta musel Newton - člověk který se široce hádal se zastánci racionálního přístupu (Huygens, Hooke, vlnová teorie světla a objev zákonů gravitace). Moderní historiografie uvádí, že každá doba si nutně převypráví vše, co bylo před ní. Naše doba si tedy mohla převyprávět úlohu Descarta a Newtona, prvého umenšila, zatímco z druhého udělala "tvůrce fyziky".

Goethe nebyl vědec, ale jeho ostrá kritika Newtonova irracionálního přístupu logicky reprezenzuje fakt, že (na rozdíl od Newtona) byl zastáncem materiálního a racionálního přístupu.

Jste si jist, že pokud snad dnešní paradigma tak trochu fandí právě tomu irracionálnímu, proti čemu Descartes tak účinně brojil, že toto paradigma vydrží dlouho? Změňme čepičku blázna, kterou si nasazuje dnešní fyzika při ustupování irracionalismu. Jak dlouho ještě bude pohled učebnic na Descarta stejně deformovaný, jak názorně předvádí pan Dřevojánek?

Superkojot 4.4.2006 21:45

Myslíte, že ten, kdo vše ví musí přemýšlet?

citace z textu: Nalezneme-li odpověď, bude to znamenat konečné vítězství lidského ducha - protože pak pochopíme mysl boha." Později se Hawking přiznal, že tuto odvážnou poslední větu chtěl původně raději vyškrtnout: "Pokud bych to byl opravdu udělal, prodej by možná klesl na polovinu". No myslím že tady se pan Hawking trochu spletl. Ale asi je to čistě komerční záležitost, jak vyplývá z druhé části. Myslím si, že to se nám asi nikdy nepovede. Jakmile člověk přijde na teorii objímající celé jsoucno(myslím tím spojení teorie relativity a kvantové mechaniky) tak se objeví něco, co bude ještě mnohem zajímavější.Čím víc toho víme, tím víc zjišťujeme co ještě nevíme. No a pokud by někdo pochopil mysl Boha, pochopil jeho podstatu, tak by nemělo smysl již dále přemýšlet. A tím by pozbylo smysl:Myslím, tedy jsem. Tedy otázka do diskuze: Myslíte, že ten, kdo vše ví musí přemýšlet? Já si myslím, že ne.
Vlasta.on 31.3.2006 18:23

Fysik něco objeví a filosof to nepochopí a vysvětluje to. (Saša)

„Některé moderní fyziky ovšem nikdo nikam vykazovat nebude: Hawking vidí dějiny času přísně karteziánsky, tedy jako jakousi hrušku - rozuměj, trojrozměrný graf - , jež dole v jádřinci končí Velkým třeskem: "Víme už celých pětadvacet let, že z Einsteinovy obecné teorie relativity plyne, že před patnácti miliardami let čas musel mít počátek v této singularitě. Filosofové však tuto myšlenku stále nechápou, (…). Neuvědomují si, že frontová linie fyziky se posunula jinam".
Avšak ani pan profesor (Galileo zemřel na den přesně tři sta let před jeho narozením) se nakonec nebrání myšlence takového syntetického světového názoru, jako by ho sám Hegel vytesal - jeho snem je sjednocení Einsteinovy relativity s kvantovou mechanikou v jednoduchém, úhledném, srozumitelném matematickém modelu. Odborníci vědí, že je to jako usmířit vodu s ohněm. “
 
TY ...................., ...............,......................., ....................., ...................... .
venda 31.3.2006 15:00

Kéž by se to dalo obrátit!

Pak by se dalo říkat o blbech "Nemyslí, tedy nejsou" 
pertinax 31.3.2006 15:09

Re: Kéž by se to dalo obrátit!

Ono to trošičku obrátit jde. Všichni blbové bez výjímky si jsou jisti, že když už jsou tak že také myslí.
venda 31.3.2006 20:37

Re: Re: Kéž by se to dalo obrátit!

Ano, to je ten problém: vlastně se dá říci, že i ten, co si jen myslí, že myslí, už tím vlastně  také myslí  - i když zcela blbě. Tam se   dá Descartes krásně upravit:
Myslím (blbě), teda jsem (vůl).
 
 
Milda 3.4.2006 13:24

Re: Kéž by se to dalo obrátit!

Vtipné
Jura Jurax 31.3.2006 12:07

Jojo,

a kdo četl geniální povídku Ludvíka Součka Zájem galaxie? O bitvě na Bílé hoře, při níž byli cisařští potřeni na hlavu, leč mladý poručík René Descartes sloužící ve vojště císařském padl, takže se udělala drobná oprava historie, císařští zvítězili - a Descartes přežil, aby se mohl stát Cartesiem.
vitas 31.3.2006 9:21

Filosof?

Možná byl trochu filosof (to je tak trochu každý, že), ale myslím, že jeho přínost byl hlavně ve fyzice a matematice. BTW: víte, že bojoval na Bíle hoře? Ovšem na straně vítězů. :-(
ptakopysk 31.3.2006 9:47

bojoval na Bíle hoře

Jojo, dokonce na toto téma existuje i perfektní sci-fi povídka (Souček???). Mimozemská civilizace postrašila svým zjevením Fridricha Falckého a jeho lidi, takže vzali kramle. Čeští stavové razdva prohráli a Descartes přežil, což bylo cílem zásahu.
Evropan (original) 31.3.2006 9:55

Re: bojoval na Bíle hoře

Ted je otazka do jake miry to bylo dobre.
ptakopysk 31.3.2006 10:32

Re: Re: bojoval na Bíle hoře

zdá se že emzáci považovali za důležitější pro lidstvo přežití Descartovo...
Saša 31.3.2006 14:43

Bojoval na naší straně.

My jsme to vyhráli. Naštěstí - díky tomu jsme stále ještě Čechy. My Plzeňáci jsme měli z toho vítězství upřímnou radost. A ulevilo se nám.
Sch.glosátor 31.3.2006 15:40

Souhlas.

A zaplaťbůh za Zikmunda lišku ryšavou a za Lipany. A za vzdělané Jezuity, například Bohuslava Balbína. Třebaže si nepotrpím katechistické bláboly, na otlačená kolena a revma od studených kostelních dlaždic a třebaže jsem viděl pošuka, který couvaje ke kostelním dveřím co krok padal na kolena, zdvíhal se, křižoval a znovu padal na kolena, dokud zúplna nevycouval. Pro případ věroučného hádání mezi konfesemi, pokud  jde o kuchyni, jsem katolík.
Karel 31.3.2006 21:22

Re: Bojoval na naší straně.

Máte úplnou pravdu, jen si skepticky říkám, jestli by nám po poněmčení nebylo líp.
Clara 31.3.2006 8:28

Prispevok

Nedostatkom každého pojednania o Decartovi po roku 2005 je absencia stanoviska Sv. Stolice, menovite zosnulého Jana Pavla II. v  encyklike "Pamäť a identita".
Tzv. slávna veta "Cogito, ergo sum" má síce ešte aj v našich časoch hodnotu populárneho porekadla pre deti, ale ide iba o obyčajný omyl. 
Žiadny clovek si nemôže vytrucovat nič, aj keby sa rozlial na kolomaž.
Otázka bytia je otázkou daru, ktorý každý z nás dostal bez svojho pričinenia.
jhavelka 31.3.2006 10:10

brrr...

A taky nejsou vzaty v úvahu závěry 13. sjezdu KSČ. To si autor dovolil fakt moc :-)
Clara 31.3.2006 12:12

Re: brrr...

O. K. , vtipne ... Dopustila som sa chyby, keď som uviedla autora a encykliku, ako isty "honor".
 
Odhliadnuc od toho, co Vas podrazdilo, hlbka myslienok Karla Wojtylu (aby som vyhovela Vasim predpokladanym vrtochom) ohladom Reneho prinasa jasno. Na rozdiel od bezradnosti Hawkinga a spol.
Karel 31.3.2006 13:37

Re: Re: brrr...

Není nad to, mít ve všem jasno.
Clara 1.4.2006 1:40

Re: Re: Re: brrr...

Musim sa Vam priznat, ze vobec nemam vo veci jasno. A uz vonkoncom nie vo vsetkom. Chcela som iba na nieco plodne upozornit.
Neskor som si vsimla, ze je to uz vlastne v clanku - myslim zistenie, ze jedni hladaju pravdu a druhi su vedomi podvodnici, ako napr. sudruh Hawking:
 
Později se Hawking přiznal, že tuto odvážnou poslední větu chtěl původně raději vyškrtnout: "Pokud bych to byl opravdu udělal, prodej by možná klesl na polovinu".
 
Teda menovany sudruh (=profesionalny podvodnik) iba predstiera, ze je fyzik, hladac pravdy. On je iba "Barnum", v honbe za publicitou, za prachmi - sa tento mrzak nestiti luhat. A v klamstve by vsetkych v tichosti nechal zvedenych tzv. odvaznou vetou.
 
V skutocnosti vsak neslo o ziadnu odvahu, ale podvodny trik. To treba ochrnutemu mrzakovi tolerovat. Akonahle ho vsak povazujeme za profesora, dopustame sa omylu, jeho povolanie je mrzak.
Milda 3.4.2006 13:23

Re: Re: Re: Re: brrr...

Proš urážíte předního vědce? Za to co vymyslel? Za byť ne úplně správnou snahu popularizovat vědu? Nejste vy náhodou škodlivá a zlá vyznavačka pánaboha?
Clara 3.4.2006 20:54

Vazena pani Milda

o aku urazku Vam ide? Akeho vedce? Predniho?
Co to tu placate za voloviny?
Stefan Hawking, o ktorom si myslite, ze je fyzik, sa nam v citacii clanku vyznava, ze vlastne nie je fyzik. Kvoli par dolarom, do svojich publikovanych vyhlaseni pokojne vlozi / nevlozi protinabozensky text, aby mal zaruceny vyssi odbyt.
Je to /kaukliar/ komik, ktory sa zivi publikovanim neoverenych predstav, podla ocakavani publika. Demagog.
Alebo sa mylim?
Milda 4.4.2006 9:53

Re: Vazena pani Milda

Ve světě fyziky patří Stephan Hawking k mimořádně uznávaným autoritám. Ač se mě nebo vám nemusí jeho názory na život a svět líbit, stále platí první věta.
L 31.3.2006 7:28

Obejdou

Filosof se bez fyziky obejde. Obejde se bez ni kazdy den, protoze ji ani trochu neumi, ani nema schopnost se ji naucit. Fyzik se bez filozofie taky obejde, protoze jejich kecani nepotrebuje ani trochu.
Evropan (original) 31.3.2006 9:14

Re: Obejdou

Fyzik (obecne clovek) se sice bez fyziky neobejde, ale bez filosofie take ne, jinak by nebyl clovekem. Jsou to dve strany teze mince milej zlatej
ptakopysk 31.3.2006 10:39

Re: Re: Obejdou

Rozdíl mezi špatným fyzikem a špatným filosofem asi není. Špatný fyzik netuší, že bez filosofického podtextu ho nic nenapadne a špatný filosof nechce vědět, že fyzikálních jevů by jeho filosofické pochody asi nejspíše nepochodovaly...
Jura Jurax 31.3.2006 12:12

Re: Re: Obejdou

Že by člověk bez filozofie nebyl člověkem ... hm, ale ono je filozofií navzájem si protiřečících, takže bez které filozofie nebudu člověk? Který pfilozóf je předně ten onen, že když nasáknu jeho učením, stanu se opravdovým člověkem?
Evropan (original) 31.3.2006 12:16

Re: Re: Re: Obejdou

Nebojte se Juro, jste clovek kdyz tak krasne umite filosofovat o filosofech
krmič 31.3.2006 13:11

Re: Re: Re: Obejdou

Nějak mi váš výrok připomněl Příběh opravdového člověka :-) (Přiznám se ale, že jsem to nikdy nečetl.)
Saša 31.3.2006 14:41

Já bych to viděl tak,

že fysik něco objeví a filosof to nepochopí a vysvětluje to.