19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

OSOBNOST: Ludwig Hohenegger

V dnešní době, kdy se vše úzce – se záměrem vyhovět požadavkům trhu – specializuje, by zájem mladého člověka o více oborů vyvolával spíš rozpaky než obdiv. Ten, kdo by postupně vystudoval práva, ekonomii, hutnictví a hornickou geologii, by asi nebyl někým, o koho by personální agentury a zaměstnavatelé měli zájem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 13.10.2019 21:49

Taky děkuji, moc...

J. Kanioková 13.10.2019 21:48

Perfektní článek o mé domovině. Díky moc. Zvláštní je, že s tímto jménem se setkávám poprvé.

Š. Hašek 13.10.2019 19:23

Děkuji pane Uhlíři.

Zajímavé, poučné.

P. Andrle 12.10.2019 8:39

Ludwig Hohenegger je ovšem také na jednom oltářním obraze, o jehož historii se málo ví. V roce 1862 navrhl ředitel Hohenegger, aby Těšínská komora zakoupila od Franze Handwerka (1812–1894) za 40 000 zlatých tehdejší Důl Gabriela v Karviné (později závod III Mír Velkodolu 1. Máj). Mimochodem, Franz Handwerk ještě předtím objevil na pozemcích přívozského sedláka Jana Černého uhlí (pozdější Důl Odra, původně František). V roce 1852 Handwerk zahájil průzkum ve vsi Karviná nedaleko starého kostela. V hloubce 104 metrů narazil na uhelnou sloj a začal hloubit jámu. Protože ho finančně podporoval hrabě Žerotín, pojmenovali nový důl jménem Gabriela, podle jeho manželky. A tak vznikla další společnost „Kamenouhelné doly Jeho císařské Výsosti arcivévody Albrechta“, a hutní podniky komory tím získaly vlastní palivovou základnu – uhlí bylo dováženo po železnici (opět nápad Hoheneggerův, který současně kupoval uhelná pole na Karvinsku).

V té době si havíři Dolu Gabriela nechali před cechovnou postavit malý dřevěný oltář, u něhož se často před sfáráním modlili ke svaté Barboře, patronce horníků, aby nad nimi držela ochrannou ruku a oni se vrátili domů živí a zdraví. Oltář tehdy vyzdobil obrazem neznámý umělec a vedle svaté Barbory přimaloval dva klečící muže v hornických stejnokrojích. Vpravo je arcivévoda Albrecht Fridrich Rakousko-Těšínský (majitel Těšínské komory), vlevo pak Ludwig Hohenegger, strůjce rozvoje a ekonomických úspěchů tohoto komplexu. Oltář i s originální olejomalbou kupodivu přežil až do dnešních dnů a po zrestaurování je nyní chloubou Muzea Těšínska, kde je k vidění v jeho výstavní síni v Karviné. Tedy vlastně nedaleko bývalého Dolu Gabriela.