23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

OSOBNOST: Český Leibniz

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Šerlok Homeless 6.10.2006 11:29

Bolzano byl velký matematik. Ale demokraticky smýšlející myslitel?

Co je na jeho návrzích demokratičtějšího , než na Metternichově nebo Bachově absolutismu?

Utopie někomu může SNAD připadat "demokratičtější", než realistická politika! Ale soudnému člověku?

Nicméně - díky za ilustraci, kam až byl schopen zajít pokrokářský konstruktivismus v 19. stloletí: K návrhům na zákaz dědění majetku a absolutní kontrole státu nad majetkem nevolníků, aby tento zákaz nebyl obcházen. Ideje, které došly svého naplnění ve 20. století. Zlaté staré dobré "prohnilé" instituce!

zirje 6.10.2006 9:28

něco o soudnosti...

pokud rozumíte predikátové logice, souzení a stavbě sylogismu jako kozel petrželi, tak o tom laskavě alespoň nepište, nebo se přinejmenším k této slabosti nepřiznávejte. Havně nechte spát Bolzana, Husserla či koho jste ještě vyjmenoval, dál dávejte v záhlaví svých článků úryvky z bratrů Nedvědů, ale filosofii - prosím! - nechte na pokoji. Než takováhle osvěta, to raději žádná.  

L 6.10.2006 11:50

pekne receno

Filozofie bratru Nedvedu. Take je k jejich filozofii dost podobne filozofovani Havla i Klause. Ti kdyz se do toho pusti, tak si normalni clovek musi zacpat usi a rychle je vypnout. Hehehe.

wer 6.10.2006 1:23

...

K autorovým výletům do říše logiky a matematiky se radši ani nebudu vyjadřovat, ale jedno mně opravdu uniká - kde je ten protiklad mezi matematikou a teologií?

Mirek od lesa 23.10.2006 11:59

Re: ...protiklady

Axiom, běžný v matematice, je jakýmsi základním kamenem matematické logiky. Matematika jej stále zkouší a znovu a znovu ověřuje.

Základem matematické logiky je skepse: teprve když všechny algebraické úkony vedou k oznámenému výsledku, považuje jej za správný, vše, co nelze prokázat matematickými úkony, je pochybné.

Dogma je základem teologie. Je to místo z bible nebo výrok některého koncilu a stává se neměnným. Kdokoliv by se pokusil pochybovat o dogmatech se stává kacířem. Vývoj teologie je proto ukončen, vše je dáno.

Nelze srovnávat zkamenělinu z raného středověku s dynamicky se vyvíjející matematikou. Ta se stala základem všech přírodních věd a techniky. Theologie vyplňuje pouze mezeru v našem vědění, zakrývá ono neznámo rouškou iluze, abychom ztratili strach ze tmy. Tím je také dáno oprávnění theologie- je to forma psychotherapie. Tento trh obsluhuje na tomto světě pezpočtu církví, statisíce lidí si tak vydělává na živobytí.