23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

OSOBNOST: Camille Flammarion

Podíváme-li se blíže na francouzského vědce, popularizátora vědy a spisovatele Camilla Flammariona, nelze nevzpomenout známého přísloví, podle něhož je všechna sláva polní tráva. Camille Flammarion (26.2.1842 – 7.6.1925) vynikl především v astronomii. Známé byly zejména jeho práce o dvojhvězdách, pozorování Marsu a jím vypracované či revidované atlasy a tabulky, které se používaly po řadu desetiletí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Sulc 17.8.2012 3:21

Velice dobry clanek, a zajimavy

Jen tu telepatii a jasnovidectvi bych zavrhoval jen velice potichu, aby me nikdo neslysel..Veci na hranici uveritelnosti mohou byt nekdy vedecky dokazany ale ne vysvetleny. Problem je, ze ti "vedatori" se vyhybaji nejakym verejnym a presvedcivym pokusum jako cert krizi. Ale to, ze koureni "s druhe ruky" skodi zdravi temer jako yperit. ci ze za par let bude po ledovcich a po Praze budem cestovat kanoi, to do nas pumpuji stale, dnes a denne.

Z. Kulhánková 17.8.2012 3:54

Re: Velice dobry clanek, a zajimavy

Mám astma zcela prokazatelně způsobené kouřením "z druhé ruky".

A. Uhlíř 16.8.2012 8:18

Děkuji

Děkuji všem diskutujícím za jejich příspěvky.

I. Fencl 15.8.2012 23:21

:-)

Díky za skvělý článek o osobnosti, která byla částečně i Vernovým vrstevníkem.

J. Novotný 15.8.2012 21:39

A ono to tak není?

"... avšak jinak se k jevům jako telepatie či jasnovidnost staví jako k něčemu, co skutečně existuje, jen zatím není známo vědecké vysvětlení."

V principu vlastně nemá věda vysvětlení pro nic podstatného, tak proč by právě telepatie a jasnovidnost měla být výjimkou? Vědci nedokáží vysvětlit ani proutkařství, a ani se o to nesnaží. Zato vyvíjejí nesmírné "vědecké" úsilí, aby proutkaře onálepkovali jako podvodníky nebo hlupáky. Věru stojí za to přemýšlet nad záhadou, proč se vědcové těchto věcí tak strašlivě bojí...

J. Klepal 15.8.2012 22:13

Re: A ono to tak není?

Ve skutečnosti je tomu přesně naopak, než je výše bez znalostí faktů tvrzeno, dokonce je nabízena cena 1 milionu dolarů (možná byla již zvýšena) tomu, kdo prokáže funkčnost (nejen) proutkaření. Jde o cenu vypsanou organizací "James Randi Educational Foundation (JREF)" za prokázání paranormálního jevu. Protože tuto cenu dosud nikdo nezískal, je skepse například ohledně funkčnosti virgulí oprávněná.

J. Novotný 15.8.2012 23:44

Re: A ono to tak není?

Ano. Vím o tom. Pokusná osoba TAM musí pomocí virgule najít cosi, co je ukryté pod podlahou. To ovšem není to samé, jako prokázání "paranormálního jevu", že? Byla v TV před pár lety přímá diskuze na toto téma. Proutkař upnul francouzák na virguli a ta se mu pak ve standardním proutkařském úchopu ze svislé polohy otočila kolmo vzhůru i s tím kusem kovu. Přítomný tehdejší šéf naší Akademie věd (jmenoval se nějak jako Kozel nebo tak) na věc reagoval doslova takto: "Dokud to věda nevysvětlí, jste u mne podvodník!" Ten člověk jen užasle zíral - a nebyl sám. Protože v tom je trochu problém: vím o dvou inženýrech, kteří se čerta starali o "paranormálno". Ztratili ale plány inženýrských sítí na pozemku, kde bylo třeba cosi dělat. Vzali tedy virgule a takto si našli co potřebovali - tvrdit, že to jsou podvodníci nebo hlupáci je sprostota. A ohánět se při tom navíc logikou nebo dokonce "vědeckým světovým názorem" je znakem jakési nadřazenosti, kterou se vyznačují lidé, kteří se přemýšlení příliš nevěnují. A k té vypsané odměně: četl jsem v britských novinách rozhovor s jasnovidcem, na základě jehož údajů našla policie vraha. Tak, jak to Vy podáváte, by o ten milion mohl žádat každý čtenář toho plátku ...

M. Steiner 15.8.2012 18:10

Nezaslouženě zapomenutý autor

Jde o nezaslouženě zapomenutého autora.

Jistě by byl i dnes o jeho díla zájem.