26.4.2024 | Svátek má Oto


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J.G. Pašek 9.9.2009 6:33

Re: pekne, jen....

Anglie vyvylova oči, když přes francii do Anglie polští matematici přivezli alogaritmy  jak na to . . .  a princip byl použit a bez pomoci co je dnes primitivní počítač, by nebyli schopni kódy rozlousknout v reálném čase  . . . to znamená, když to zabralo 3 dny,tak to je jako číst 3 dny staré noviny a Nemci už byli jinde . . .  a bez trochu štěstí, že se Anglii podařili ukořistit z odstřelrné ponorky knihu kódů  tak  by si ani neškrtli . . .  Kapitán ponorky a loděv čase nebezpečí, že by kniha k´édů mohla padnout do rukou nepřátel- měl, kniha která byla psanánna pijáku papíře černí jako je inkoustová tužka . . .  Jak se namočí, je nepoužitelná . . .   A tak i když koncem války Churchill už dostával vyřešené kódy 1 den zpožděním, znalost nepoužíval, aby se Němci nedovtípili, co Anglie ví . . .  což mu později rodiny námořníků v USA zazlívaly, protože tak nechal německé ponorky snadno potápět transportní zásobovaí lodě z USA do Anglie . . . 

VL 9.9.2009 6:24

Re: pekne, jen....

Jediná spolehlivá šifra je použití substituce za pomoci řady náhodných čísel, délkou odpovídající zprávě. Řada náhodných čísel se přitom smí použít pouze jednou a poté ji odesílající zničí. Tímto způsobem byly běžně v ČSLA zasílány informace o počtech lidí momentálně u jednotky, na dovolené, ve vězení, počty techniky atd. Cokoli jiného lze dnes rozluštit "hrubou silou" počítačové techniky, záleží jenom na tom, za jakou dobu.

Knižní šifry jsou bezpečné pouze do té doby, dokud ze zadrženého agenta nevymlátíte o jakou knihu se jedná.

U počítačových šifer lze očekávat, že v nich jsou "zadní vrátka", která do nich vpašovaly příslušné státní organizace, jako je například NSI nebo nástupnické organizace KGB nebo GRU v Rusku.

Jozin 9.9.2009 3:59

relativnost pojmu

V Cesku skoncila trestnost homos nekdy kolem roku 1960 - v Anglii az 1994. Zajimavy kontrast. A to budou homos furt tvrdit, jak jsou Cesi netolerantni.

Dr.Sid 9.9.2009 1:27

Re: pekne, jen....

Tak az tak jednoduche to nebylo. Polaci objevily principy, ktere ale v prubehu valky prestaly fungovat, protoze Nemci zrusili napriklad opakovani klice na zacatku zpravy. Namorni enigma taky byla slozitejsi. Turing odhalil matematicke slabosti kodu, a ackoliv vysledny stroj (tzv. Bomba) fungoval v podstate jako enigma samotna, byl mnohem slozitejsi, zcela automaticky, a vyrobeny tyto stroje byly v Anglii. V podstate slo o hledani ocekavanych slov hrubou silou, s tim ze ty Turingovy finty umoznily vyrusit znacne mnozstvi kombinaci.

I tak spousta informaci Ultry byla zalozena na ukradenych kodovych knihach.

Vasekpasek 9.9.2009 0:55

...

Super článek, díky za připomenutí.

Jiri Polivka 9.9.2009 0:40

pekne, jen....

Dekuji  autorovi za strucny zivotopis matematika Turinga. Skoda zbytecnych preklepu, jak Bletchley Park a jine.

Zajimave z historie o "prevezeni Enigmy"  je to, ze Turing pouze napodobil jineho genia, polskeho matematika. Ten tesne pred valkou vymyslel, jak dekodovat sifry Enigmy: pravdepodobnost opakovani byla vysoka, navrhl tedy opakovat desifrovani pomoci padesati bezicich verzi Enigmy. Polaci dokazali princip zjistit- a polska metoda fungovala. Matematika i s 50 stroji odvezli do Anglie... kde jeho napadu porozumel-prave Turing.  V Bletchley Parku pak nechali bezet "nekolik set" kopii Enigmy, a desifrovali nemecke zpravy.

Dosud jedina nedesifrovatelna metoda byla Venona, kterou pouzivali Rusove: Tolsteho Vojna a MIr, na kazde pouziti jedna stranka. Podminka uspechu- nepouzit stranku dvakrat!  A kdyz k tomu doslo, nekdy 1947, mohli Americani zpetne desifrovat ruske telegramy z valky, ale jakmile to Rusove zjistili, zavedli "jiny roman". a od te doby nic.