28.3.2020 | Svátek má Soňa


Výpis zvoleného vlákna. Zobrazit celou diskusi podle vláken, času
počet příspěvků: 2, poslední: 24.3. 2020 19:59, přehled diskusí

A. Hrbek 24.3.2020 17:33

Vážený pane Kechlibare! Máte plnou pravdu v tom, že "výpovědnost" grafu do značné míry závisí na volbě grafického znázornění a volbě souřadnic. Domnívám se, že důležitá je volba znázorňovací funkce.

Chtěl bych to uvést na jednom aktuálním případě. V neděli se vyjádřil pan Prymula, že pokud bude koncem března počet nakažených nižší než 8.500, tak bude možné, uvolňovat vyhlášená opatření.

Včera vypracoval prognózu vývoje počtu nakažených ÚZIS, podle kterého bude 31. března počet nakažených 3.000 a počátkem května 15.000. Takže panem Prymulou uvedené číslo je naprosté hausnumero, svědčící o odborné úrovni vedení zdravotnictví. Navíc ÚZIS použil, (jak jsem si výpočtem ověřil) pro svou předpověď vyrovnání dosavadních celkových hodnot počtu nakažených prachsprostý kvadratický polynom, který sice výborně popisuje začátek epidemie, ale nemá první derivaci rovnou nule, a tudíž se počet nakažených nezastaví. O konci epidemie skromně mlčí. A nevšiml si, že se objevují náznaky útlumu denně hlášeného počtu nově nakažených.

Dovolil jsem si použít pro popis vývoje právě tyto denní počty, což je v podstatě derivace funkce popisující celkový počet nakažených. Za předpokladu, že v současné době začíná již mírné snižování počtu denně nakažených a za předpokladu, že popisující funkce je symetrická (postupný nárůst i postupný útlum) mi vychází

délka epidemie na cca 40 až 45 dnů s tím, že celkové číslo nakažených patrně nepřevýší 3.500. Při zatím očekávané úmrtnosti 0,4% až 1,0% by pak počet úmrtí na korona virus neměl převýšit 350.

J. Krynický 24.3.2020 18:42

Proboha.

Tak vám děkujeme za vaše hausnumera.