6.2.2023 | Svátek má Vanda


KOSMONAUTIKA: Zhřešil proti šabatu a košer stravě...?

4.10.2007

Před deseti roky v říjnu roku 1997 byl vybrán do týmu NASA, připravujcího se v Johnsonově středisku v Houstonu na kosmické lety. Osmačtyřicetiletý plukovník Ilan Ramon, první izraeský kosmonaut.

Na ten podvečer před pěti roky se nedá zapomenout. Měl jsem za sebou perný týden izraelských voleb do knesetu i setkání s premiérem Arielem Šaronem v jeho jeruzalémském okrsku. Likud suverénně vyhrál volby a předseda vlády byl přesvědčený, že podíl na tomto drtivém vítězství měl také plukovník Ilan Ramon.

Narodil se 20. června 1954, o dvacet roků později absolvoval kurz vojenského leteckého vojska a stal se pilotem Izrael Air Force IAF. Jeho prvním letounem byl Mirage III-C, poté létal ve stíhačce F-16 a F-4 Phantom. Bojoval v jomkipurské válce i v operaci Mír pro Galileu. Byl ve vojenské super letce, který bombardováním zničila v roce 1981 irácký jaderný reaktor v Osiraku. V roce 1997 měla začít jeho vrcholná kariéra pilota.

Izrael nepatří v objevování kosmu k žádným nováčkům. Důkazem jsou i jeho špionážní družice. Tváří v tvář íránskému úsilí o získání jaderných zbraní, nevybíravých výroků prezidenta Islámské republiky Ahmedinežáda o holocaustu a v očekávání války se Sýrii, vypustil Izrael na oběžnou dráhu nový špionážní satelit Ofek 7 (Horizont 7). Družice plná nejmodernějších zpravodajských technologií by měla izraelské armádě poskytnout dosud nedostupné operační informace.

Satelit byl na oběžnou dráhu vynesen raketou Šavit z vojenské letecké základy Palmachim. Několik dní probíhaly testy systémů a po jejich vyhodnocení a nastavení optimálního režimu se družice dostala do plné operační kapacity a začala vysílat vysoce kvalitní záběry do pozemní základny Izraelských vzdušných sil. Ofek 7 vystřídá pět let starý Ofek 5. Ten měl být již v roce 2004 nahrazen výzvědnou družicí Ofek 6, avšak ta byla ztracena, když se při startu nosná raketa zřítila do moře.

Kromě Ofek 5 a nyní i Ofek 7 Izrael využívá ke zpravodajským účelům i civilní, pronajatý satelit Eros B, vypuštěný v dubnu 2006. Ofek 7 je na vyšší úrovni než Eros B, který již byl schopen pořizovat záběry předmětů na zemi o velikosti 70 cm. Váží 300 kg a Zemi obíhá ve výšce přibližně 600 km. Družice se pohybuje na eliptické orbitě, která by ji měla navádět každých 90 minut nad Írán, Irák a Sýrii. Plánovaná životnost zařízení je čtyři roky.

Po jeho vypuštění probíhaly poslední přípravy na vypuštění družice TecStar. Izraelské ministerstvo obrany vypustilo tuto zatím nejpokročilejší špionážní družici na palubě indické rakety v září 2007. Nový satelit je schopen přenášet vysoce kvalitní záběry za jakýchkoliv meteorologických podmínek. Družice, kterou vyrobily Izraelské letecké závody (Israel Aerospace Industries - IAI), je první izraelské zařízení svého druhu, využívající technologii SAR (Synthetic aperture radar - syntetický clonový radar) a bude zaměřen na monitorování íránských jaderných zařízení.

TecStar váží takřka 300 kilogramů. Může pořizovat záběry objektů na Zemi i pokud je zakrývají mraky – což fotografické satelity řady Ofek nemohou. TecStar vytváří obrázky s vysokým rozlišením, využívaje moderní radarovou technologii, kterou vyvinula Elta Systems, dceřinná společnost IAI.

Vesmírná pouť amerického raketoplánu Columbia trvala šestnáct dnů. Ve speciálním televizní studiu v Berševě, zatímco jeho manželka s dětmi byla ve středisku Houston, očekával návrat 48letého Ilana Ramona, syna Židovky, jež přežila holocaust, manžela ženy Rony a otce čtyř dětí (pětiletá Noa, čtrnáctiletý Asaf, dvanáctiletý Tal a devítiletý Jifta) i jeho otec Elizier. Když řidící středisko na Floridě ztratilo s vesmírnou lodí spojení a na obří obrazovce se svítící bod raketoplánu podivně rozprskl, požádal jeden z pracovníků studia Ilanova otce, jestli by s ním šel na chodbu. Starý muž poslušně vstal a těžce odcházel, ve dveřích se ale otočil a řekl: ,,Já vím, že je zle, že to můj syn nepřežije...!"

Při sestupu Columbie doplatila posádka na startovní poruchu v keramickém obložení raketoplánu, který se v atmosféře silným žárem rozpadl a všichni kosmonauté zahynuli. Zhořela i kresba Země z Měsíce českého židovského chlapce Petra Ginze, jenž ji nakreslil těsně předtím, než zemřel v koncentračním táboře Osvětim, zničena byla i Tóra na mikrofilmu, kterou dal před startem Ilanu Ramonovi izraelský prezident Moše Kacav, oheň strávil také čtyři básně Ramonovy manželky, rodinné fotografie jeho otce i dopisy patnáctiletého syna Assafa a bratra Gadiho. Plukovník Ilan Ramon svoji první mírovou misi nepřežil.

Ten podvečer před čtyřmi roky, v den, v němž by Peter Ginz oslavoval své 75. narozeniny, se Tel Aviv zajíkl, jakoby ho někdo hodil do ledové vody, proto mě udivilo, že se před jedním z hotelů strhla divoká hádka. Byl to hotel, v němž bydleli převážně ortodoxní Židé. A právě oni rozpoutali halasný verbální střet, když hlasitě vykřikovali, že Ilan Ramon zahynul, protože zhřešil proti šabatu, když přistával v sobotu a v kosmu nejedl košer stravu.

Kolemjdoucí agnostici byli těmito žlučovitými urážkami silně pobouřeni a výměna nelichotivých slov nebrala konce, zvláště když jeden z Chasidů vytkl stejný hřích i kosmonautce Juditě A. Reznikové, která byla Američanka židovského původu a zahynula v roce 1986 i s celou posádkou při desátém startu raketoplánu Challenger, v jeho 73 vteřině letu.

Když se dnes dívám na noční oblohu, vidím mezi hvězdami i tu, jež patří Ilanu Ramonovi, a srdce mi sevře vzpomínka na jeho shrbeného otce, který se nedočkal světské slávy svého syna a byl svědkem jeho strašlivého konce. Tento pocit smutku mají dnes také miliony Izraelců, kteří ten osudný televizní přenos sledovali jako já a s úctou vzpomínají na svého statečného plukovníka.

Převzato s laskavým svolením autora z Bretislav-Olser.enface.cz